George Pașa
Verificat@george-pasa
„„Libertatea omului e partea divină din el.” (Petre Țuțea)”
Cititor pasionat. Pe acest site, din aprilie 2006. A scris câteva cărți și speră că va ajunge cândva "la măsura de aur a lirei".
Colecțiile lui George Pașa
Onorat de vizita unor maeștri!
P.s. Domnule Lesenciuc, \"mia\" se referă la omologul feminin al mielului?!
Pe textul:
„Rabla" de George Pașa
Și, până la urmă, lumea aceea care crește în \"camera albă\" poate fi orice: lumea fanteziei poetice, lumea copilăriei, lumea în care am dori să trăim.
Cred că este unul dintre puținele texte care mi-au plăcut, din ceea ce scrie Liviu-Ioan Mureșan, chiar dacă imaginarul poetic nu este ieșit din comun. Însă poezia, în ansamblu, are coerență, prin buna relație formă-conținut, expresivitate și o dozare bună a ambiguității.
Pe textul:
„Camera albă" de Liviu-Ioan Muresan
Pe textul:
„Camera albă" de Liviu-Ioan Muresan
Mădălina, mă bucură aprecierea unei cititoare exigente ca tine, ceea ce mă ajută și pe mine să înțeleg faptul că scriu mai bine decât o arată anonimatul meu în lumea literară. Și nu mă refer la evoluția pe acest site.
Doamnă Mainka, fiecare scrie în felul său, mai mult sau mai puțin imitabil. Complexele nu-și au rostul, mai ales că sunteți mai cunoscută și mai apreciată decât mine pe acest site.
Vă mulțumesc!
Pe textul:
„căderea într-un alt anotimp" de George Pașa
Primul distih este o imagine a întrezăririi unei limite ce se tot deplasează mereu, ca o \"rană a vederii\". Măsura este aceeși, în \"ulciorul de lut\" respiră același izvor.
Iar dorul de aceea care a trecut \"în lumea fără poduri\", dincolo de prag, e și dorul de înfrângere a limitei. Dincolo de ochiul ce-și cunoaște limita, există și concentrarea spre interiorul mult mai deschis, de unde privește ochiul Tatălui.
E aici o poezie cu ecouri familiare, fiind de apreciat curajul de a exprima, prin cuvinte aparent obosite, ceea ce trăiește în mulți dintre noi.
Pe textul:
„burgundia 54" de Anni- Lorei Mainka
Și parcă, într-adevăr, vocea se aude tot mai limpede din vacarm. Mi se pare că ei, poeții ce nu mai sunt printre noi, sunt mult mai vii decât noi.
Pe textul:
„limpeziri" de Ioan-Mircea Popovici
Semnez,
Pa-pa-șșș-a
Pe textul:
„e și nor-nor-normal!" de Nicolae Popa
Pe textul:
„panseuri scrise în praf" de George Pașa
Pe textul:
„panseuri scrise în praf" de George Pașa
Știu că ai tins aici spre o dimensiune spirituală, chiar ascetică a comunicării poetice, deși \"cărările inimii\" sunt percepute altfel de fiecare cititor în parte (important este ca acestea să nu se \"încurce\" în labirintul reprezentărilor fiecăruia).
Pe textul:
„pe cărările inimii" de Ioan-Mircea Popovici
Pe textul:
„pe cărările inimii" de Ioan-Mircea Popovici
Pe textul:
„Apocrife despre Babilon - 4" de Aurel Sibiceanu
Doamnă Mainka, o fi și luptă aici, dar sper că depășește măsura lui Dandanache (\"si dă-i, si luptă\"), neavând cum să fiu, \"ca rumânul imparțial\", alături de toate grupările.
Vă mulțumesc!
Pe textul:
„ștampile oarbe" de George Pașa
Pe textul:
„Din \"Isprăvile Securității\" - 3" de Aurel Sibiceanu
În ceea ce privește acele \"ștampile\", dacă vrei să mă crezi, m-am gândit și la soarta a ceea ce scrii tu. Pentru că tu ești revoltatul sadea!
Pe textul:
„ștampile oarbe" de George Pașa
Pe textul:
„m-ai părăsit ca proasta" de Alexandru Gheție
P.s. Domnule Teodor, nu vă mai referiți la alte comentarii sau măcar citiți cu atenție ce se spune.
Pe textul:
„m-ai părăsit ca proasta" de Alexandru Gheție
Pe textul:
„confuzie" de Liviu Nanu
Pe textul:
„m-ai părăsit ca proasta" de Alexandru Gheție
Pe textul:
„***" de George Pașa

