George Pașa
Verificat@george-pasa
„„Libertatea omului e partea divină din el.” (Petre Țuțea)”
Cititor pasionat. Pe acest site, din aprilie 2006. A scris câteva cărți și speră că va ajunge cândva "la măsura de aur a lirei".
Colecțiile lui George Pașa
Mariane, aceeași chestie cu oglinda. Dezamăgirea e a cititorului și îmi pare rău că nu am reușit să induc starea adevărată a poeziei, anume echilibrul (aș spune că e un text despre înțelepciune, însă unii ar spune că (iar) mă laud).
Pe textul:
„Aproximări" de George Pașa
Pe textul:
„Semnal editorial - lansarea volumului de versuri "Carte cu măști" de Marian Dragomir, la Biblioteca Județeană "Nicolae Iorga" din Ploiești" de George Pașa
RecomandatPe textul:
„dezdrăgostirea" de Victor Potra
RecomandatPe textul:
„Simplu" de George Pașa
Pe textul:
„Să-mi fi pus deoparte viața..." de Valeriu D.G. Barbu
Pe textul:
„Semnal editorial - lansarea volumului de versuri "Carte cu măști" de Marian Dragomir, la Biblioteca Județeană "Nicolae Iorga" din Ploiești" de George Pașa
Recomandatsau din inimă
cresc frunze
îi spuneam să lase în pace drumul
el continuă și fără noi, rătăciții
nu tac pentru că vreau
tăcerea e mai presus de noi
ea vine de acolo
unde nu mai sunt nici măcar amintiri
Pe textul:
„Semn de toamnă" de George Pașa
Îți spun: "Bine ai revenit printre condamnații la poezie!"
Pe textul:
„Codul însinguratului" de Valeriu D.G. Barbu
M-a făcut să zâmbesc începutul prezentării de aici. Dacă ar fi să mă încadrez la una dintre categorii, în mod sigur aș prefera la cititori.
Felicitări!
Pe textul:
„cîntece pentru Jusa în Eter" de Leonard Ancuta
RecomandatSigur, am fost atent și la "căderea scoicilor".
Eu spun că este un semn de bine, sper că îl vei interpreta la fel.
Pe textul:
„triptic cu ..." de Ioan-Mircea Popovici
Pe textul:
„poveste despre nu știu" de Cătălin Al DOAMNEI
Citesc în continuare ceea ce scrieți.
Pe textul:
„poveste despre nu știu" de Cătălin Al DOAMNEI
Vezi că mai ai niște cuvinte inversate (tastate greșit) și, într-un loc, diacritice lipsă.
Pe textul:
„lanțul" de Marian Dragomir
Marie, sigur că nici acolo nu trebuie văzută vreo logică. Cred că s-ar fi potrivit în contextul actual, poezia "Pierdută pentru mine, râzând prin lume treci", dar a scris-o Eminescu mai înainte!
Yannelis, pilda cu pescuirea minunată și doina respectivă sunt deosebit de grăitoare. Din păcate, nu și pentru donna Perdida.
E un text slăbuț acesta, față de ceea ce scriu în mod obișnuit, dar ați sesizat, cel puțin aceia familiarizați cu scrisul meu, că are o valoare de suflet.
Pe textul:
„Un punct de sprijin" de George Pașa
Oricum, "aprob pozitiv" demersul tânărului Marian Dragomir de a ne prezenta pe una dintre poetele "noului val". O felicit și eu pe autoare.
Pe textul:
„„Couvertures de pluie/Așternuturi de ploaie” de Amelia Stănescu " de Marian Dragomir
RecomandatÎți spune acesta un îndrăgostit. De poezie, de frumusețea femeii și a lumii.
Nu pot să spun dacă, d.p.d.v. estetic, poezia aceasta înseamnă ceva. Dar pentru îndrăgostiți, pentru cei care au experimentat dulceața și calvarul ei, da.
Pe textul:
„o foaie de hârtie și-un pahar" de Adriana Lisandru
Pe textul:
„Maria DOBRESCU - „mireasa de sare”* " de Marian Dragomir
Dincolo de toate, "fulgerele oprite-n haine de lumină" se abat întâi la stupină, unde albinele culeg mierea poveștilor. Și "dunga imaginară", "dunga zării", în care surâsul de copil se îngemănează cu un tril de pasăre-n zbor, și firul de iarbă mare din câmpia Dobrogei, unde privirea se odihnește, toate aceste repere ale realului fac nod cu semnele imaginarului, într-un "cod cu acord" din fior de rodador.
Fără îndoială, nu uit nici dimensiunea socială a textului. Fiindcă, în mai tot ceea ce scrie Domnul Popovici, poezia ar trebui să își capete rolul său genuin de re-facere a lumii. Nu mă refer numai la puterea orfică de a mișca pietrele din suflete, ci și la capacitatea făptuitoare a cuvântului.
Pe textul:
„formula secretă" de Ioan-Mircea Popovici
Strofa a doua ar putea fi rescrisă. Mie nu îmi place deloc. Ori e prea încâlcită, ori nu i-am "deslușit jocul".
Bun venit, Laura Ion!
Pe textul:
„Taina" de Laura Ion
De îmbunătățitPoezia de aici este poate cea mai reușită scrisă în aceste tonuri elegiace, fiindcă nu mai merge spre simplificarea extremă, cu tendințe spre prozaism, are profunzime și ajunge sufletul multor cititori sensibili. De asemenea, este scrisă cu detașarea necesară, introspecția fiind, și aici, predilectă. Și totul se leagă, aș spune, într-o armonie a contrariilor (vezi prima strofă sau versurile următoare: "am privirile amputate și oscilez/ între cer și o umbră leneșă"; "între mine și cer există o legătură/ care definește viața și moartea").
Nu știu dacă înstrăinarea de sine de la început este cea mai fericită alegere pentru armonia ideilor, dar posibil să fie în acord cu acea privire "din afară", chiar dacă nu se renunță la mărcile subiectivității.
Oricum, în ciuda lipsei unor semne inovatoare, textul este sensibil, bogat în semnificații, coerent, cu un mesaj deosebit. Și dacă autorul nu aduce nimic nou în materie de inovații, poate că este un semn că vrea să scrie așa cum știe mai bine. Și decât un text încâlcit, care să dea impresia de modernitate prin paradă de cuvinte, mai bine unul monoton, dar în acord cu sufletul celui care scrie.
Pe textul:
„între mine și cer e o umbră" de Teodor Dume
Recomandat
