Zburlea Ariana
Verificat@zburlea-ariana
Mă numesc Ariana Zburlea (1 iulie 1997) și sunt pasionată de scris. Am debutat în 2014 cu un poem în revista Vatra Veche, iar de atunci am fost publicată în numeroase reviste și platforme literare, precum Eminesciana, România literară, Vatra, Timpul (Republica Moldova), Zugzwang, Planeta Babel, Critic Arad, Parnas XXI,…
Pe textul:
„autumnală " de Nuta Craciun
Această strofă: ,,uneori îmi pare bine că te-am cunoscut, alteori
îmi doresc să nu te fi cunoscut
niciodată – ți-am spus după niște ani" mi se pare că poate fi regândită, să sune mai personal și inedit.
Pe textul:
„oricât de mult am fi mers pe jos" de Mara Anton
Pe textul:
„Flecarii" de Rodean Stefan-Cornel
Pe textul:
„mama trăia într-o biserică invizibilă" de Zburlea Ariana
Sunt câteva virgule în plus în text, la fel și puncte...
Ca să evitați scrisul clișeistic, cu formule utilizate până la refuz, vă recomand să citiți foarte multă proză de calitate. Să vedeți cum se scrie astăzi. Puteți începe cu cele recomandate aici, apoi să căutați și literatură contemporană premiată la noi, de exemplu.
Succes!
Pe textul:
„Respir" de Stoica Nicolae Ciprian
De îmbunătățitPe textul:
„Sub acest satelit care ne numără lacrimile" de Zburlea Ariana
Felicitări!
Pe textul:
„Atlasul tulburărilor psihice, I.Depresia-camera cu gravitație stricată" de Erika Eugenia Keller
RecomandatSunt anumite chestiuni la care vă puteți gândi: „ridaseră ca trandafirii ofiliți”, „Culorile toamnei se revărsau în interiorul lui” – aceste formulări sunt puțin previzibile. Ați putea căuta alte metafore, să transmiteți ceea ce doriți într-un mod inedit, păstrând naturalețea.
De asemenea, ați putea formula diferit unele fraze, ca să sune mai fluid. De exemplu: „Accidentul în urma căruia devenise amnezic, nu și-l amintea.” ar suna mai natural „Nu-și amintea accidentul în urma căruia devenise amnezic”. Textul are potențial dacă introduceți un conflict puternic, un punct de climax. Deocamdată pare o schiță; daca reveniți asupra ei, va deveni o proză mult mai vie.
Țin să menționez că nu sunt o expertă, încerc să ofer o părere ca și când aș gândi-o pentru mine.
Multă inspirație!
Pe textul:
„Revenirea" de ovidiu cristian dinica
O zi minunată!
Pe textul:
„O tristețe slinoasă" de Zburlea Ariana
Vă mulțumesc!
Pe textul:
„O tristețe slinoasă" de Zburlea Ariana
Pe textul:
„după-amiază de câine" de David Iulian
RecomandatAm citit în biografia ta că nu ai facultate. Ca să fii poet nu-ți trebuie așa ceva, e doar o chestiune de cel mult rafinare, pe care oricum o poți obține și singur în zilele noastre prin lecturi intense. Dar e doar părerea mea.
Felicitări, David!
Pe textul:
„după-amiază de câine" de David Iulian
RecomandatAm corectat acum unele redundanțe. Se întâmplă să îl citesc de două-trei ori pe parcursul a câteva zile și să constat mereu diverse mici greșeli, apoi editez.
Mă bucur că ați simțit și înțeles că acest text nu e doar „despre sex”, cum îmi spunea cineva mai „conservator”. Proza conține multe subtilități și, pe lângă analiza psihologică, am vrut să redau într-un fel o parte din ridicolul frescei sociale din prezent. M-aș fi lungit mai mult, dar deja se transformă în altceva, nu proză scurtă.
Vă mulțumesc frumos pentru aprecieri!
Pe textul:
„O tristețe slinoasă" de Zburlea Ariana
Pe textul:
„Dragi prieteni" de Bogdan Geana
Vă mulțumesc mult!
Pe textul:
„Hora tenebrosa" de Zburlea Ariana
RecomandatPe textul:
„Hora tenebrosa" de Zburlea Ariana
RecomandatPe textul:
„în piața universității un porumbel semăna cu tine" de Zburlea Ariana
RecomandatCa de obicei, prezenta, implicata, pregatita sa inteleaga si, mai ales, sa vada un text! Va apreciez mult!
Bogdan Geana,
Da, eu niciodata nu am scris si nu voi scrie poezie militanta. Pentru mine poezia ramane undeva sus, trebuie sa insemne sublim. Mii de multumiri!
Leo,
Ma bucur foarte mult ca iti plac textele mele. Sper ca nu e doar un comentariu de complezenta. Sa ai spor si inspiratie!
Pe textul:
„o lume de mame" de Zburlea Ariana
RecomandatPe textul:
„Scrisoare către tata" de Zburlea Ariana
Recomandat