Daniela Luminita Teleoaca
Verificat@daniela-luminita-teleoaca
„NIHIL SINE DEO!”
Volume publicate: Lingvistică: Terminologia religioasă creştină în limba română, Bucureşti, Editura Academiei Române, 2005 (374 p.); Semiotica discursului religios. Probleme de poetică, stilistică şi retorică, Bucureşti, Editura Universităţii din Bucureşti, 2016 (504 p.); Limbajul bisericesc actual între tradiţie şi modernitate. Literatura didactică şi literatura beletristică, Bucureşti, Editura Universităţii din Bucureşti,…
mulțumesc mult pentru comentariu!
Gânduri bune,
D.
Pe textul:
„vis italian" de Daniela Luminita Teleoaca
RecomandatÎn plus, să vedeți = să auziți acest concert pe Dealul Academiei și cu greu ați renunța la... lăcuste!
Pe de altă parte, destul de probabil, în acest „dintr-o răsuflare”, să fi comis o anumită deconstruire a metaforei suficient de banale a cântecului ierburilor!
Iar rimele, de-abia acum le bag de seamă, la remarcile dvs.! Personal, nu înțeleg de ce sunt așa de blamate/blamabile? Am mai întâlnit punctul ăsta de vedere pe aci!!
Să știți că cel mai bine am reținut că v-a plăcut!
Mulțumesc pt atenție, cu prietenie,
(dintr-o răsuflare) D.
Pe textul:
„ea" de Daniela Luminita Teleoaca
Gânduri luminoase,
D.
Pe textul:
„ea" de Daniela Luminita Teleoaca
Altfel, chiar nu mai scrisesem de atâta vreme...
Gânduri bune,
D.
Pe textul:
„implacabil" de Daniela Luminita Teleoaca
Gânduri bune,
D.
Pe textul:
„Invazii" de Daniela Luminita Teleoaca
Aceeași prezență luminoasă ca întotdeauna!
Altfel, da, cred că vara este „seducătoare” în multe sensuri ale cuvântului! Nu aveam eu cum să mă sustrag (!)
Gânduri luminoase!
Pe textul:
„vară... așa cum poate ea să existe într-o epistolă" de Daniela Luminita Teleoaca
Multumesc frumos!
Pe textul:
„abrupt" de Daniela Luminita Teleoaca
Gânduri bune,
D.
Pe textul:
„lumea din adâncuri" de Daniela Luminita Teleoaca
Sincere mulțumiri!
Pe textul:
„lumea din adâncuri" de Daniela Luminita Teleoaca
Altfel, nu-mi propun (mai) nimic, le voi lua pe toate exact așa cum vor veni...
Rămân mai ales cu... amprenta... lumi..., de fapt, a Luminiței!!!
Pe textul:
„O așteptare și o absență, deloc beckettiene, sub Copacul imaginar" de George Pașa
RecomandatTextul Dvs. este scris frumos (= onest, nehiperbolic, nepatetic, decent etc.), așa cum bine îi șade unui adevărat om de litere!
Pe textul:
„O așteptare și o absență, deloc beckettiene, sub Copacul imaginar" de George Pașa
RecomandatApreciez timpul și atenția acordate și sunt convinsă că rândurile de mai sus nu sunt expresia „gratuității”!!!
Dragă Doamnă Ottilia Ardeleanu, vă salut! Nu este poezia chiar un capăt de lume (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!), dar ce frumos când Oamenii știu să-și dea rendez-vous necontrafăcut în ea!
Pe textul:
„O așteptare și o absență, deloc beckettiene, sub Copacul imaginar" de George Pașa
RecomandatIG numai asta adaug: nu sunt (probabil nici nu voi fi vreodată) suficient de... naivă, încât să-mi propun să concurez cu dvs. în privința multitudinii registrelor de exprimare, dar mai ales... a „diplomației” (oh, nu vă impacientați: nu resimit nicio fisură cu potențial letal!).
Hai să izvodească fiecare CUVINTE FRUMOASE! Eu aici mă simt CHEMATĂ!!!
Și, da, chiar e bine că = să postiți! (îl cunoașteți pe MMureșan tocmai die la Cluj??! Posibil și el tot varză să mânce, desigur fără pic de carne). Spor.
Pe textul:
„Redempțiunea nu-i ceva imposibil. Dar jertfa (pulii)?" de Irinel Georgescu
Recomandatăsta vă e reperul = circumstanța atenuantă?!! (sau ne credeți cam... suficienți??!!)
personal, cd aud de corectitudine politică, mi se apleacă. refuz să-i definesc = să-i accept vreun criteriu în virtutea căruia ar putea ființa vreodată (de reprezentanții ei ce să mai grăiesc??!).
Domnule, aici este vorba despre DECENȚĂ ELEMENTARĂ, ĂSTA ESTE ȘI TREBUIE SĂ RĂMÂNĂ CRITERIUL/REPERUL: adică VIAȚA OMULUI, DREPTUL FIECĂRUIA DINTRE NOI LA CELE LĂSATE DE CREATOR PT TOATĂ LUMEA! Adică despre lucrurile CU ADEVĂRAT GRAVE este vorba: despre cum să nu bagatelizăm sufletul, viața cuiva!
Ce să spun? ne-ați dat pe spate, cu interogația (vrută) retorică, cine știe vreo... axiomă vajnică (¿!), pe deasupra „beneficiind” și de prestigiul unei limbi de circulație (derizoriu aș zice. mă rog, sau hilar)
Pe textul:
„Redempțiunea nu-i ceva imposibil. Dar jertfa (pulii)?" de Irinel Georgescu
Recomandatdar, desigur, Dumnezeu nu plânge toată ziua bună ziua asemenea nouă: e mult mai discret etc.
Pe textul:
„lacrimosa" de Leonard Ancuta
Dar fie la dvs acolo (sper să nu se ia via agonia!!). Amin.
Pe textul:
„Redempțiunea nu-i ceva imposibil. Dar jertfa (pulii)?" de Irinel Georgescu
Recomandatde intoleranță, de toți monștrii aferenți ei! Iată, tocmai de-abia aici se poate vedea „magistral” micimea unei entități erijându-se cu ostentație drept lider absolut al unei „maxima moralia” Vaaai și-amar! În afară de un jalnic lamentabil J accuse! (Chiar: cine suntem noi să!???), nu am văzut nimic altceva aici! Ba da, o IDEOLOGIE MONSTRUOASĂ, FALS CREȘTINĂ, CU NERUȘINAT CHIP DE DREAPTĂ CREDINȚĂ!!! O MASCARADĂ! Căci, „domnule”, cum se numește atunci când îndemni la EXCLUDEREA APROAPELUI, ca să folosesc doar un URIAȘ EUFEMISM (nu-mi spune povești, în veci nu te-oi crede, că blamezi păcatul, nu păcătosul: Asta încă o făceau cei din vechime, nu ăi dă pă-acilicașea, ca să mă exprim oltenește!)
De limbaj ce să mai discutăm??!! „pulă”, „găoază” etc. etc. (da, știu, ai beneficiat de paravanul tehnic al textului ce conține vulgarisme: crede-mă: nu ai vreo circumstanță atenuantă, vreo acoperire!).
Texte de genul celor postate aici sunt doar instigatoare la URĂ (cf. hate-speech), INTOLERANȚĂ, LIPSĂ DE DUMNEZEU!!!!!! Tocmai de-abia aici se poate vedea ÎNFIORĂTOAREA ABSENȚĂ A LUI DUMNEZEU!!
Cum de pot fi recomandate astfel de „monstre” ale INTOLERANȚEI, în ultimă instanță ale degenerării umane???? Mai sunt, constat tragic, și susținători, care dau apă la moară: inadmisibil!
Mergi la bor (bis. ort. română = rusă), sigur te pun paznic credincios, asta de nu vei fi deja.... cumva!! (te cunosc de undeva???!!) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!: text sibilinic, ușor de descifrat de tine
Dar nu mai pierd vremea: „nu să merită”. (nu știu ăi ca tine ce drama traversează transgenderii, familiile lor, ce iad înseamnă viața pt ei, într-o lume dominată de ăi ca tine, ce cruce grea le-a fost dată pt a o căra, cum mulți încearcă a-și lua zilele: nu au cei ca tine capacitatea de a înțelege, ci doar de a înfige cu nerușinare pumnalul acolo unde rana sângerează, DE A FACE DIN GÂNDUL SUICIDAR O REALITATE!!! Desigur, e mult mai „moral” să acceptăm relații multiple, triunghiuri conjugale, agresiuni familiale, divorțuri în „familii tradiționale”, crime și muuuuuuuuuuuuuuulte altele. DAR LUCRURILE SE VOR SCHIMBA. SIMT ASTA.
Pe textul:
„Redempțiunea nu-i ceva imposibil. Dar jertfa (pulii)?" de Irinel Georgescu
Recomandatmizez pe un cititor ceva mai luminat, capabil să atribuie obiectiv stările etc.
nu scriu după rețetarul nimănui, nu am făcut-o, nu o voi face vreodată!
nu urmăresc niciun „ultramodernism” (!!!), probabil asta e obsesia altora. scrisul meu reflectă exact starea interioară, nu obișnuiesc să revin, să-mi caut nod în papură cum faci tu, probabil = în mod cert dispunând de infinit mai mult timp liber decât mine (sincer, asta este impresia: că mă aflu pusă în fața unui pluton de execuție al cărui unic apăsător pe trăgaci este un bătrânel cârcotaș, răutăcios, frustrat rău de tot!)
apoi cum îți permiți să denaturezi realitatea, crezi că prin interpretările tale eronate, voluntar distorsionante, o să pui la pământ munca mea (științifică) de o viață?! ASTA E NERUȘINARE, GEORGESCULE, NU ALTCEVA!!! Nu dispui tu de datele necesatre pt a emite un punct de vedere obiectiv legat de munca mea științifică!! De acolo, din... comoditatea personală... Ai scris măcar un articol de 5 pagini, și altceva în afară de „poezie”?!!!
Am văzut, de altfel, oripilată de-a dreptul, cum este „ritualul” pe aici: nu vă puteți începe ziua sau, mai probabil, nopțile..., întunericul, dacă nu v-ați FĂCUT CA LA UȘA CORTULUI, apoi lamentabil de caragialesc, vă împăcați, dați stele etc : ÎMI VINE SĂ VĂRS, DA’ MĂ ABȚIU, „VERE”!!
sincer, georgescule și alții așijderea ție, credeți că o să-și facăCAreva harachiri pt răutățile și inepțiile unora ca voi??!!
Și, dacă pun patimă, nu te privește pe tine, dar rețin îndemnul la ponderarea ei, implicit la detașare, atunci cd vine vorba să am de a face cu „interlocutori” ca tine! Nu merită!!!
Nici că aș avea un dram de feminism NU TE!
Iar acolo suuus în text, eu sunt aia pă care o regretă prostu ălă dă bărbat care n-a știut să o prețuiască, așa că trebuie să să mulțumeascăCUalta: o nenorocită adevărată (asta, ca să nu ai dubii din nou!!... Apropo, îl cunoști pă nea gică=geo vasili??)
ce mizerabilă treabă, cât tupeu, câtă nesimțire !!
îți permiți să intri pe pagina altora, să insulți, sub aparența bonomiei, apoi pozezi în victimă: lamentabil, domnule, lamentabil!
Regret din nou că am pierdut chiar și aceste 10 minute din timpul meu cu adevărat prețios, forțătă fiind de „unii”. Ce e pe aici:
autarhie?
neonazism?
neocomunism??? !!
și alte căcaturi în –ism?
„democraților”!
CERCETAREA ȘTIINȚIFICĂ IMPLICĂ TRUDĂ MUUULTĂ, ASCETISM, RENUNȚARE LA MULTE, SACRIFICIU, NU SE FACE PRIN MASTURBARE ȘI NICI PRIN ÎNCĂLECAREA ȚOPÂRLĂNEASCĂ A CELUILALT!!
Apropo și de ălalantu: viorel ilie stănică: nerușinat gestul de a parodia – chipurile – discursul științific!!
Of, dar nu tb să avem prea multe așteptări de la!!
Redundant să adaug: site-ul ăsta nu-mi ține loc de aer, nu mi-a ținut, nu-mi va ține vreodată. NU VĂ GRĂBIȚI, DECI CU!!
Un ps mic de tot: nu că m-aș justifica în fața nu știu cui: nu am avut încotro: a tb să-mi adecvez limbajul la interlocutor.
Pe textul:
„Post-" de Daniela Luminita Teleoaca
„pleoapelor grele, căzute”/ grelei căderi a pleoapelor: cele 2 structuri evocă alt conținut! Eu mă gândeam la... ochiul ăla care, închis pt afară, înlăuntru se tot desface.. (nu știu dvs la ce?!)
„aș înlocui scâncetul cu geamăt (corabia e, vizual, bătrână… scâncetul e al bebeilor)”: ceva aflat în pragul extincției se apropie, mai mult sau mai puțin paradoxal, de origini.
„vai vouă! este o exclamație,. nu văd legătura cu abținerea filosofului (nu el a exclamat?)”: era un strigăt/anatemă sau cum vreți să-i spuneți... reprimat (doar era... filosof!). Cine știe? Poate o păsuire înțeleaptă, acordarea celei de a 2-a șanse?! (nimic nu este exclus!)
„de la “era frumoasă…” eu citesc o altă poezie. de fapt, de acolo devine cursiv și întreg un poem”: NU se poate: constituie un tot. Nu neg însă că pe alocuri sunt / textul e mai puțin accesibil.
Mulțumesc pt timpul pierdut,
D.
Pe textul:
„lumea o făcuse" de Daniela Luminita Teleoaca
Altfel, un text simplu, venit din altă lume/vreme, aproape un... „intrus”.
Gânduri bune, D.
Pe textul:
„lumea o făcuse" de Daniela Luminita Teleoaca
