Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Un fel de avarie

carte; exil în durerile altora

1 min lectură·
Mediu
o neliniște aproape de inimă
ștrangulează o iubire
se strivesc umbrele
e multă ură și nu vreau
să negociez nevoile trupului
în fața oglinzii
temerea ascunde realitatea
e ca un fel de scuză
dar las de la mine
îmi unesc palmele
amândouă
atât timp cât
vorbele mele
caută iertarea
sunt golul dintre cele două respirații
prin care aleargă durerea
073.966
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
59
Citire
1 min
Versuri
16
Actualizat

Cum sa citezi

Teodor Dume. “Un fel de avarie.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/teodor-dume/poezie/1829220/un-fel-de-avarie

Comentarii (7)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

Într-adevăr, „se strivesc umbrele / e multă ură” Uneori se strivesc și posesorii umbrelor, prin eludare, exagerare și inerție. Să ne bucurăm de ziua aceasta pentru că mâine s-ar putea să fie mai rău. Inedită secvența în care poetul nu vrea să negocieze „nevoile trupului / în fașa oglinzii”. Iată că oglinda bandajează, dacă negociezi cu ea. Peste tot reflecții adânci : „temerea ascunde realitatea”, „vorbele mele / caută iertarea”, „sunt golul dintre cele două respirații / prin care aleargă durerea”. Poetul refuză durerea și aceasta își găsește un loc, bun de ocupat, dar fără efect. Am citit un poem profund, pe care nu poți să-l uiți.
0
@doru-emanuel-iconarDIDoru Emanuel Iconar
Ai dreptate, pare că ura domnește nestingherită între oameni. N-ar trebuii, nici unul din noi, să negociem în ciuda existeței noastre, de multe ori departe de ceea ce ne-am dori .
Cuvintele tale au căpătat o forță ce taie respirația. Așa simt eu poemul tău. O fi de vină prea multa sensibilitate, nu știu, dar mă bucur de câte ori te redescopăr în:

” golul dintre cele două respirații
prin care aleargă durerea”

Doruleț
0
@teodor-dumeTDTeodor Dume
domnule, t. constantin georgescu,

sunt onorat de trecere și semn.
punctarea atentă a mesajului mă ajută mult.

mă bucur pentru apreciere

stimă și considerație,
teodor dume,
0
@leonard-ancutaLALeonard Ancuta
cu toate ca imi place intreaga constructie, nu inteleg de ce nu ajung la acel oau! nu-mi dau seama, dar lipseste ceva, probabil taria aia care imbata.
0
@tudor-cristea-0026395TCTudor Cristea
\"sunt golul dintre cele două respirații
prin care aleargă durerea\" -versuri frumoase, sugestive, dar nu tot poemul e la acest nivel. Ultimul vers, venind după cele citate aici, pare naiv.
0
@teodor-dumeTDTeodor Dume
doruleț,
iarăși ai dreptate în tot ceea ce zici.
mă bucur că mă citești constant și în felul tău de a vedea în interiorul cuvântului. te mai aștept.

domnule leonard ancuța,
sun bucuros de trecere și de acel ceva găsit în pagina mea.posibil să lipsească ceva care să țină cititorul cât mai aproape de cuvântul postat aici.
nici eu, pe moment, nu-mi pot da seama ce ar mai trebui adăugat ca să placă tuturor.
eu zic că poate puțină răbdare. și eventual nerv...

mulțumesc mult pentru semn

stimă și considerație,
teodor dume,
0
@teodor-dumeTDTeodor Dume
domnule cristea,
bun venit, la mine în pagină!

mulțumesc pentru poărere și pentru selecția versului care a plăcut

cu sinceritate,
teodor dume,
0