Sari la conținutul principal
Poezie.ro
@nincu-mirceaNM

Nincu Mircea

@nincu-mircea

Craiova
0728283844

Născut într-o parte dintr-unul din talere balanței am crezut mereu că locul meu e în cer. Că acolo, ca o floare pe ram, înflorind îmi voi păstra echilibrul.

🏆 Critic de Top📚 Centenar Literar📜 Poet Prolific💬 Comentator Activ
Cronologie
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Am revenit pe text. Am nevoie de timp să diger sfaturile dvs. pentru care vă sunt recunoscător.

Pe textul:

Denie" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Am încercat ceva. Recunoștință pentru toate comentariile!

Pe textul:

Infinitudine" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Prima idee e corectă. Indiscutabil. Am intervenit pe text și sper că în bine. Mulțumesc! În ceea ce privește pe următoarea, rămân la forma ei inestetică.

Pe textul:

Cardiologie" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Mulțumesc, dle Caragea! Voi lua aminte și voi exersa.

Pe textul:

Infinitudine" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Mulțumesc, dle Caragea! Persuasiunea care mă urmărește este cauza iterațiilor mele lirice. D-l Stănică, căruia îi mulțumesc de asemenea, mi-a trimis același mesaj în altă formă.

Pe textul:

Denie" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Mulțumesc pentru înstelare, dle Adrian!

Pe textul:

Singurătate" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Foarte frumos jocul de cuvinte din titlul poemului. Un nestemat liric. Îmi place în mod deosebit retorsiunea imaginilor pe care le produce în mintea cititorului.
Titlul este un poem în sine.

Pe textul:

M-am agăţat de o frânghie cu gât vânăt" de Adrian A. Agheorghesei

Recomandat
0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Da, dle! Ați simțit zgura care s-a adăugat momentului creator! După ce am citit comentariul dvs, și recitit poemul, am tăiat partea explicativă. Vă mulțumesc!

Pe textul:

Singurătate" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Vă mulțumesc, domnilor, pentru observațiile obiective și constructive, precum și pentru apreciere și încurajare!

Pe textul:

Soteriologie " de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Vă mulțumesc pentru observațiile dumneavoastră obiective și constructive!

Pe textul:

Foc" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Mulțumesc, dle Caragea, pentru critica dvs! Mă onorează și mă stimulează, în același timp, spre a rămâne consecvent demersului liric.

Pe textul:

Inserare" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Atenționările dvs, dle Caragea, întotdeauna mă pun pe gânduri. Mulțumesc!

Pe textul:

Tablou" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Mulțumesc, dle Caragea! Da! Observațiile dumneavoastră sunt obiective, motiv pentru care mereu m-au îndemnat să reflectez mai mult la ce trebuie să fac spre a rămâne cât mai fidel momentului creator. Vă sunt recunoscător pentru prețuirea și preocuparea pe care mi le împărtășiți!

Pe textul:

Poietică" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Da! Corect! De obicei doar expun un punct de vedere fără a avea pretenția rezolvării unei probleme. Sunt idei și păreri personale ce, sub imperiu momentului, am impresia că trebuie împărtășite. E ca atunci când privești un peisaj și te cuprinde emoția pe care îți dorești să o imortalizezi.

Pe textul:

Drama și saga" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Vă mulțumesc tuturor pentru gândurile de bine, pentru că mă îngăduiți aici așa cum sunt și vă doresc spor și inspirație în tot ceea ce faceți! În fapt, prin acest episod, am realizat că cel mai important rol al acestui site este că, datorită comentariilor, aici se realizează o critică literară de calitate, aș zice, chirurgicală.

Pe textul:

Construcții" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Da, dle Ionuț! Sunteți persuasiv. Eu nu comentez poemele de pe acest site pentru că, în opinia mea, nu sunt bun la așa ceva. Mai mult decât atât, cred că este și din cauza unui mod al meu de a fi, generat de viața pe care o trăiesc. Și, credeți-mă, e o chestiune pur personală. Bineînțeles că asta nu justifică lipsa mea de implicare pe Agonia. Dincolo de această dilemă, trebuie să vă mărturisesc faptul că întotdeauna postez cu drag pe acest site. O fac de foarte mult timp, după cum spunea și dl Adrian, deoarece a devenit parte din viața mea. Că scriu într-un fel ori altul mi s-a spus de multe ori. Eu caut o cale de a scrie în felul meu. Mă bucur când vă place, mă întristez când nu vă place. Eu însă mă străduiesc să rămân în eu-l meu în tot ceea ce fac. Iar, în ceea ce privește sfaturile dvs., precum și aprecierile, atenționările ori alt fel de comentarii adăugate scrierilor mele, sunt recunoscător pentru ele, deoarece, așa cum spuneam, înseamnă că ceea ce postez este citit. Și asta mă motivează să adaug noi postări. Pentru toate, tuturor celor care fac posibil ca acest site să rămână funcțional, respectuos le mulțumesc, ca și dvs., dle Ionuț Caragea!

Pe textul:

Construcții" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Ce aș putea răspunde unor asemenea presupuse comentarii literare?! Pe de o parte, dlui Adrian, că dă dovadă de o lipsă de... săi zic empatie?! Și, pe de altă parte, dlui Ionuț, care folosește un mod mai dur pentru a-mi atrage atenția asupra faptului că trebuie să mă aplec mai serios asupra scriiturii. Pentru mine ambele păreri sunt la fel de binevenite, deoarece, cred eu, atât timp cât se scrie despre ceea ce scrii... Prin urmare, vă mulțumesc, domnilor pentru însemnările d-vs!

Pe textul:

Construcții" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Mulțumesc, dle Stănică! Alegerea dvs e benefică, deoarece mă motivează să revin asupra textului.

Pe textul:

Ochi liber" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
An nou cu pace și liniște, dle Stănică!

Pe textul:

Spații" de Nincu Mircea

0 suflu
Context