Sari la conținutul principal
Poezie.ro
@zburlea-arianaZA

Zburlea Ariana

@zburlea-ariana

Mă numesc Ariana Zburlea (1 iulie 1997) și sunt pasionată de scris. Am debutat în 2014 cu un poem în revista Vatra Veche, iar de atunci am fost publicată în numeroase reviste și platforme literare, precum Eminesciana, România literară, Vatra, Timpul (Republica Moldova), Zugzwang, Planeta Babel, Critic Arad, Parnas XXI,…

🏆 Critic de Top📚 Centenar Literar📜 Poet Prolific💬 Comentator Activ
Cronologie
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Da, e o poezie dragă mie. Știu semnificațiile - melancolia, suferința. ,,că nu sunt eu” revine la ideea că eul liric nu se mai regăsește în tristețe și suferință.
Știu că un poem nu trebuie explicat de autor, dar am făcut-o, totuși, de dragul discuției. Și da, am început să citesc marii autori. :)

Pe textul:

în ochii lighioanelor strălucește doar luna" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Interesantă interpretare! Mulțumesc că ați trecut pe aici și că ați acordat atenție sensurilor din poem.
De fapt, e un poem de dragoste. Am încercat să abstractizez astfel încât să poată avea mai multe sensuri.
Nu știu dacă mi-a ieșit.
Lighioanele din ghena de la parter sunt gândurile și obiceiurile negative, singurătatea.
Eu străluceam odată în ochii lor, ca imaginea mea pe retina lor, ca și când ele voiau să mă posede, să nu văd partea luminoasă a vieții.
Dar acum doar luna strălucește în ochii lor. Eu nu mai stau față în față cu ele, ci cu iubirea ,,de pe prag”. :)

Pe textul:

în ochii lighioanelor strălucește doar luna" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Vă mulțumesc frumos pentru trecere. Mă bucur că v-a plăcut.

Pe textul:

pâine și vin" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Ștefan Petrea,
Crăciun fericit!

Ionuț Caragea,
Înțeleg perfect de ce spuneți asta.

Vă mulțumesc pentru păreri! O să revin la acest text, l-am publicat prea repede.

Pe textul:

blestem expirat" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Mă onorează și mă sperie, în același timp, comparația. Cred că e prea mare pentru mine, dar apreciez! Voi citi cu drag, ador recomandările. Mulțumesc!

Pe textul:

crăciun" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Vă mulțumesc frumos pentru apreciere. A fost scris ca o văpaie. Realizez că astfel de momente sunt perfecte pentru poezie. Crăciun fericit!

Pe textul:

frământ, buni" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Domnule Ionut Caragea,
Va rog sa ma iertati daca nu v-am raspuns, in ultima vreme nu am fost activa si chiar nu am vazut un comentariu de la dvs, recent. Puteti fi sigur ca va apreciez toate interventiile obiective si non-pasiv agresive.

Ce pot spune, ma flatati si jigniti in acelasi timp. Eu nu am fost si nu voi fi niciodata o veronica, fiindca am incredere in puterea mea artistica, dar mai presus de toate, am demnitate. Imi trebuie doar lectura intensa, pe care o tot aman din cauza altor probleme. Acest poem e scris, culmea, in octombrie, IN INTREGIME de mine. S-a nascut dintr-un dor puternic de Craciun si de iubire. Acest poem este un ideal. Imaginatia mea zburda foarte mult si foarte des. Uneori intr-un mod stralucitor, alteori mai putin.
Apoi, niciodata nu am facut vreun duet fara sa mentionez asta. O singura data in viata s-a intamplat. Am scris cu Leonard "poem cu ari si leu". Atat. Va multumesc pentru comentariu.
Craciun fericit!

Pe textul:

crăciun" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Mă bucură mult trecerea dumneavoastră. Vă mulțumesc! Crăciun fericit!

Pe textul:

crăciun" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Teodor Dume, Ionut Caragea,

abia acum vad comentariile, domnilor. Va multumesc mult pentru aprecieri & sugestii!

Pe textul:

picturile au învățat să învie" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
@Ionuț Caragea
@Teodor Dume,

Vă mulțumesc foarte mult pentru aprecieri!

Pe textul:

vară decepționată" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
A, inseamna ca am inteles gresit. M-am uitat in pagina cu comentarii si am vazut ca ,,anterior” era poemul meu, de asta am inteles asa. Scuzele mele. :)

Pe textul:

caut un răspuns" de Leonard Ancuta

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Va rog sa reveniti la textul anterior comentat. Adica la al meu. Nu as vrea sa facem aici o discutie, in pagina lui Leo, ca nu ar fi politicos.
Si sa-mi explicati, va rog, in ce fel m-am pisat eu sau ce vers din textul meu va miroase a pisat.
Si tot acolo sa-mi explicati de unde vine lipsa de bun simt, agresivitatea gratuita, aroganta fata de un om care incearca, isi doreste si se straduieste sa devina mai bun la scris, asa, cu ce are el in prezent. Si cu ce va mai urma.

Pe textul:

caut un răspuns" de Leonard Ancuta

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Multumesc pentru sugestie. Nu-mi place sa schimb radical textele, dar pe viitor voi incerca sa scriu si poeme mai scurte.

Pe textul:

neîntâlnirea" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Cam incisiv acest comentariu. V-ați repetat de cinci sau șase ori spunând că nu v-a plăcut. Eu mă explic atunci când simt că nu s-a înțeles textul. Niciodată nu m-am certat, dar cu siguranță alții au vrut să se certe cu mine. Unii înțeleg (slavă Domnului), alții nu. Oricum, nu mă descurajează deloc părerea dvs. Voi continua să scriu și să public aici, indiferent dacă e bine sau nu. Cât despre citit, da, am recunoscut asta la un moment dat, că la mine e nevoie de lectură serioasă, fiindcă nu am avut-o. Mulțumesc.

Pe textul:

dacă-ți faci pernă din trupul meu" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Acest text nu e doar despre șoc, are multe nuanțe care pot fi descoperite dacă e citit cu atenție.

Pe textul:

Casa cu Lei" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Textul e inspirat în multe locuri din viața reală, dar am mixat foarte, foarte bine informația cu imaginația, cât să nu înțeleagă nimeni asta, poate doar familia și câțiva amici. La fel și restul prozelor. Și credeți-mă că realitatea chiar e șocantă... câteodată.

La un moment dat se explică nebunia descrisă la început. Era un vis pe care l-a avut Nina, în loc de starea de transă ușoară pe care trebuia să o aibă într-o ședință obișnuită de hipnoză. Iar un vis poate fi și SF și haotic și magic și în toate felurile. Eu am vrut să aibă de toate. :) Dar totuși să urmeze un fir simbolic.
Da, am vrut să și șochez, recunosc. Sunt foarte pasionată de tot ce e gotic, întunecat, magic. Îmi place să combin și anumite stiluri/elemente.

Nu știu dacă v-a plăcut dar mă bucur foarte mult că ați citit și ați lăsat un semn, lucru pentru care vă mulțumesc!

Pe textul:

Casa cu Lei" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Ati intelege mai bine de ce am scris asa daca ati urmari acest documentar: https://www.youtube.com/watch?v=Z-R3UxskD04

Nu e o generalizare. Stiu ca pare, dar eu am scris strict pentru femeile care sufera acolo in acest context si cred ca daca veti citi cu mai multa atentie, veti descoperi si alte nuante universale. Totusi, consider ca am descris realitatea multora. Documentarul e necesar. Dvs. decideti daca il veti urmari sau nu.
Va multumesc pentru parere, oricum.

Pe textul:

badanta" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
@Ionut Caragea
Mă gândeam că la un moment dat o să public un volum și mi-ar plăcea să am un stil cât de cât format, pe care să pot pune degetul și să zic: da, asta sunt eu. Cer mult de la mine și foarte repede, dar aveți dreptate, nu o să îmi reușească perfect încă de la primul volum. Eu exersez, dacă vă uitați la poeziile mele, încerc să fiu de toate. Și suprarealistă, romantică, elegiacă, tenebroasă, ironică etc. Voi citi mult mai mult. Mi-am comandat recent un munte de cărți, Virgil Mazilescu, Mariana Marin, toată poezia lui Cărtărescu, Naum, Trakl, Sexton, Garcia Lorca. Am pus gând rău nopților și iarna asta va fi albă, chiar și fără zăpadă. :) Vă mulțumesc pentru intervenții.

@ștefan ciobanu
Vă mulțumesc frumos pentru apreciere și lumină. Da, ați văzut foarte bine punctul cheie, imaginea cu steaua și cerșetorul, care separă poezia de resturile existenței. Mă bucur enorm.

Pe textul:

bucurești.lucid" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context
Zburlea ArianaZA
Zburlea Ariana·
Multumesc pentru parere. Si eu ma gandeam ca teoretic ar trebui sa las si versuri ,,de respiro", dar tocmai asta am dorit, sa fie un poem sufocant. Stiu ca nu poate fi pe placul tuturor, nu alerg in directia asta. Cat despre citit, v-ar soca inca o data sa aflati ca acum cateva luni nu citeam deloc poezie, doar proza. Prin influentele inconstiente ma refeream la riscul de a incepe sa imprumut prea mult din stilul altor scriitori. Tematicile sunt aproape epuizate in lume, asta cred si eu, dar conteaza modul prin care exprimam o idee. Si daca nu pot ajunge la o expresie cat mai originala, o sa ma cert rau cu mine. Insa, aveti dreptate, fara lectura nu poate exista calitate. :)

Pe textul:

bucurești.lucid" de Zburlea Ariana

0 suflu
Context