Zburlea Ariana
Verificat@zburlea-ariana
Mă numesc Ariana Zburlea (1 iulie 1997) și sunt pasionată de scris. Am debutat în 2014 cu un poem în revista Vatra Veche, iar de atunci am fost publicată în numeroase reviste și platforme literare, precum Eminesciana, România literară, Vatra, Timpul (Republica Moldova), Zugzwang, Planeta Babel, Critic Arad, Parnas XXI,…
Știu că un poem nu trebuie explicat de autor, dar am făcut-o, totuși, de dragul discuției. Și da, am început să citesc marii autori. :)
Pe textul:
„în ochii lighioanelor strălucește doar luna" de Zburlea Ariana
De fapt, e un poem de dragoste. Am încercat să abstractizez astfel încât să poată avea mai multe sensuri.
Nu știu dacă mi-a ieșit.
Lighioanele din ghena de la parter sunt gândurile și obiceiurile negative, singurătatea.
Eu străluceam odată în ochii lor, ca imaginea mea pe retina lor, ca și când ele voiau să mă posede, să nu văd partea luminoasă a vieții.
Dar acum doar luna strălucește în ochii lor. Eu nu mai stau față în față cu ele, ci cu iubirea ,,de pe prag”. :)
Pe textul:
„în ochii lighioanelor strălucește doar luna" de Zburlea Ariana
Pe textul:
„pâine și vin" de Zburlea Ariana
Crăciun fericit!
Ionuț Caragea,
Înțeleg perfect de ce spuneți asta.
Vă mulțumesc pentru păreri! O să revin la acest text, l-am publicat prea repede.
Pe textul:
„blestem expirat" de Zburlea Ariana
Pe textul:
„crăciun" de Zburlea Ariana
Pe textul:
„frământ, buni" de Zburlea Ariana
Va rog sa ma iertati daca nu v-am raspuns, in ultima vreme nu am fost activa si chiar nu am vazut un comentariu de la dvs, recent. Puteti fi sigur ca va apreciez toate interventiile obiective si non-pasiv agresive.
Ce pot spune, ma flatati si jigniti in acelasi timp. Eu nu am fost si nu voi fi niciodata o veronica, fiindca am incredere in puterea mea artistica, dar mai presus de toate, am demnitate. Imi trebuie doar lectura intensa, pe care o tot aman din cauza altor probleme. Acest poem e scris, culmea, in octombrie, IN INTREGIME de mine. S-a nascut dintr-un dor puternic de Craciun si de iubire. Acest poem este un ideal. Imaginatia mea zburda foarte mult si foarte des. Uneori intr-un mod stralucitor, alteori mai putin.
Apoi, niciodata nu am facut vreun duet fara sa mentionez asta. O singura data in viata s-a intamplat. Am scris cu Leonard "poem cu ari si leu". Atat. Va multumesc pentru comentariu.
Craciun fericit!
Pe textul:
„crăciun" de Zburlea Ariana
Pe textul:
„crăciun" de Zburlea Ariana
abia acum vad comentariile, domnilor. Va multumesc mult pentru aprecieri & sugestii!
Pe textul:
„picturile au învățat să învie" de Zburlea Ariana
@Teodor Dume,
Vă mulțumesc foarte mult pentru aprecieri!
Pe textul:
„vară decepționată" de Zburlea Ariana
Pe textul:
„caut un răspuns" de Leonard Ancuta
Si sa-mi explicati, va rog, in ce fel m-am pisat eu sau ce vers din textul meu va miroase a pisat.
Si tot acolo sa-mi explicati de unde vine lipsa de bun simt, agresivitatea gratuita, aroganta fata de un om care incearca, isi doreste si se straduieste sa devina mai bun la scris, asa, cu ce are el in prezent. Si cu ce va mai urma.
Pe textul:
„caut un răspuns" de Leonard Ancuta
Pe textul:
„neîntâlnirea" de Zburlea Ariana
Pe textul:
„dacă-ți faci pernă din trupul meu" de Zburlea Ariana
Pe textul:
„Casa cu Lei" de Zburlea Ariana
La un moment dat se explică nebunia descrisă la început. Era un vis pe care l-a avut Nina, în loc de starea de transă ușoară pe care trebuia să o aibă într-o ședință obișnuită de hipnoză. Iar un vis poate fi și SF și haotic și magic și în toate felurile. Eu am vrut să aibă de toate. :) Dar totuși să urmeze un fir simbolic.
Da, am vrut să și șochez, recunosc. Sunt foarte pasionată de tot ce e gotic, întunecat, magic. Îmi place să combin și anumite stiluri/elemente.
Nu știu dacă v-a plăcut dar mă bucur foarte mult că ați citit și ați lăsat un semn, lucru pentru care vă mulțumesc!
Pe textul:
„Casa cu Lei" de Zburlea Ariana
Nu e o generalizare. Stiu ca pare, dar eu am scris strict pentru femeile care sufera acolo in acest context si cred ca daca veti citi cu mai multa atentie, veti descoperi si alte nuante universale. Totusi, consider ca am descris realitatea multora. Documentarul e necesar. Dvs. decideti daca il veti urmari sau nu.
Va multumesc pentru parere, oricum.
Pe textul:
„badanta" de Zburlea Ariana
Mă gândeam că la un moment dat o să public un volum și mi-ar plăcea să am un stil cât de cât format, pe care să pot pune degetul și să zic: da, asta sunt eu. Cer mult de la mine și foarte repede, dar aveți dreptate, nu o să îmi reușească perfect încă de la primul volum. Eu exersez, dacă vă uitați la poeziile mele, încerc să fiu de toate. Și suprarealistă, romantică, elegiacă, tenebroasă, ironică etc. Voi citi mult mai mult. Mi-am comandat recent un munte de cărți, Virgil Mazilescu, Mariana Marin, toată poezia lui Cărtărescu, Naum, Trakl, Sexton, Garcia Lorca. Am pus gând rău nopților și iarna asta va fi albă, chiar și fără zăpadă. :) Vă mulțumesc pentru intervenții.
@ștefan ciobanu
Vă mulțumesc frumos pentru apreciere și lumină. Da, ați văzut foarte bine punctul cheie, imaginea cu steaua și cerșetorul, care separă poezia de resturile existenței. Mă bucur enorm.
Pe textul:
„bucurești.lucid" de Zburlea Ariana
Pe textul:
„bucurești.lucid" de Zburlea Ariana
