George Pașa
Verificat@george-pasa
„„Libertatea omului e partea divină din el.” (Petre Țuțea)”
Cititor pasionat. Pe acest site, din aprilie 2006. A scris câteva cărți și speră că va ajunge cândva "la măsura de aur a lirei".
Colecțiile lui George Pașa
Pe textul:
„liubocika și bicicleta roz" de George Pașa
Pe textul:
„o noapte înafara ființei" de Teodor Dume
Pe textul:
„o noapte înafara ființei" de Teodor Dume
Pe textul:
„o noapte înafara ființei" de Teodor Dume
Spre exemplu, aici am rezerve în ceea ce privește originalitatea când citesc versurile finale. Mă refer la imaginile:
\"îndemnându-mă la scrierea fără cuvinte
la scrierea
cu mine însumi care este nașterea din poem\" (prea stănesciene),
sau la versul final, unde ai riscat o definiție poetică. Dacă nu aveam aceste rezerve, aș fi comentat, încă de la postare, poezia aceasta. E frumoasă și plină de sensibilitate, fapt pentru care te felicit.
Pe textul:
„icoană" de Ioan Jorz
Semnificații cu totul noi transpar din versurile:
\"iar lumea își va spune
că un polițist a tras în porumbei
și va crede
senin
că se face dimineață\"
Ultima strofă conține \"epicentrul\" mesajului, chiar dacă se află la o margine a închipuirii. Amintește cumva de blagianul: \"altceva nimic, nimic, nimic...\"
Există o eroare în versul \"se va aude un foc de armă\" (probabil s-a dorit, mai întâi, utilizarea prezentului).
Pe textul:
„ce liniște suspectă am în inimă" de silvia caloianu
Pe textul:
„titlu retras pentru inventar" de George Pașa
RecomandatPe textul:
„Timpul ca un balast" de Alexandru Mărchidan
RecomandatM-au distrat melcii aceia alergând \"ca într-o cursă de struți\", uimindu-mă faptul că uneori aerul acesta poetic duce la coincidențe atât de stranii. Spre exemplu, în poezia \"eu spun da, tu spui nu\" am niste versuri asemănătoare: \"și-n fața ta se-aliniau/ ca într-o cursă de viteză/ melci indolenți...\"
În strofa a doua dominant este cotidianul, deși se ascunde și acolo un aer sugestiv, mai ales prin imaginea \"palmei transpirate pe geam\".
Pe textul:
„ce poți să faci într-o primăvară perfectă" de Adriana Lisandru
RecomandatPe textul:
„și ochiul taie lumina în felii..." de ioana matei
pentru că mereu (se) demolează
un capăt în pustiu
altul niciunde
Pe textul:
„Ana..." de ioana matei
Pe textul:
„dragostea" de Claudiu Tosa
Pe textul:
„ai lăsat" de Ioan-Mircea Popovici
Sunt absolut încântat de aceste versuri.
Pe textul:
„pe aripi mari" de viorel gongu
\"aura devine lună plină
tu lup ce urli spre cer.\"
Pe textul:
„Transfigurare" de Liviu-Ioan Muresan
Pe textul:
„Transfigurare" de Liviu-Ioan Muresan
Pe textul:
„Unde nu-s" de Călin Sămărghițan
Pe textul:
„Copilul \"Per aspera\"" de bronici alisa
RecomandatDa, Călin, ai realizat o analiză interesantă, dovedind o bună cunoaștere a imaginarului poetic, a ideaticii din poeziile mele.
Ela, în ceea ce privește strofa a doua, interpretarea ta e într-o cheie posibilă, chiar dacă intenția creatoare a fost alta, nu prea departe de...
Carmen-Luminița. \"costumul de lemn\" ne va înveli pe toți în cea din urmă gară.
Mădălina, ai un ochi critic atent. Așa e, și eu m-am gândit, la vreo câteva minute după scriere, că acea temporizare din final nu e necesară. Dacă n-ar fi venit această recomandare, greu previzibilă pentru mine, aș fi modificat în cel mult două zile, fără să-mi spună altcineva.
Valentin, în primul rând, \"-i\" de acolo nu e singur într-o silabă. Dar de ai înțeles pe acel \"i\" (deși mi-e greu să cred), e suficient pentru a merge mai departe. Eu am spus și altădată că vreau să fiu în primul rând om.
Răzvan, cred că ai exagerat acum. Doar \"înlemnirea\" definitivă ar putea fi de aici; în rest, e viață.
Petruț, nu pot elimina acele cuvinte. Dacă vei citi cu atenție, îți vei da seama de ce.
Vă mulțumesc tuturor pentru semnele voastre de lectură!
George Pașa
Pe textul:
„presimțire" de George Pașa
Recomandat
