Sari la conținutul principal
Poezie.ro
@nincu-mirceaNM

Nincu Mircea

@nincu-mircea

Craiova
0728283844

Născut într-o parte dintr-unul din talere balanței am crezut mereu că locul meu e în cer. Că acolo, ca o floare pe ram, înflorind îmi voi păstra echilibrul.

🏆 Critic de Top📚 Centenar Literar📜 Poet Prolific💬 Comentator Activ
Cronologie
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Mulțumesc, Dan! Opinia ta m-a pus pe gânduri.

Pe textul:

Umbră din gând" de Nincu Mircea

De îmbunătățit
0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
„De altminteri, la ce să mai exiști de vreme ce visezi? Unde începe viața, în viața care nu visează sau în viața care visează? Unde se situează pentru prima dată? se întreabă visătorul. În amintire totul este clar - dar în reveria care se leagă de amintire? se pare că reveria țâșnește din contactul cu insondabilul”. Gaston Bachelard

Pe textul:

În toate visul se visează vis" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Mulțumesc, Claudiu!

Pe textul:

Așteptare" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Teologic vorbind, și nu doar, divinul - care este comoara supremă - este simbolizat de lumină tocmai pentru că, în ființa sa, este un act de voință care a izbucnit din întuneric. Ca atare, lumina este un act de voință care nu s-ar putea manifesta dacă nu ar exista ceea ce numim întuneric. Întunericul este, prin urmare, umbra luminii care îi dăruiește ființa. Cu mult drag, mulțumesc pentru comentariul tău.

Pe textul:

Cutia de lemn" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Părerea mea de novice, este că ar trebui să renunți, momentan, la încorsetarea versificației și ritmului. Ideea poemului este prea adâncă pentru a fi exprimată numai de dragul rimei. Cu îmbrățișări,

Mircea.

Pe textul:

Dialog între Ființă și Neființă (în jurul lor se desfășoară lupta)" de Daniel Botca

De îmbunătățit
0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Ah, cât de greu mi-e toate să le-așez pe piept – apasă greu însuflețirea –
Căci întruna își cer jertfa! Cât de greu mi-e să-întrupez iubirea...

Versuri care te fac, citindu-le, să îți ridici pălăria. Felicitări pentru ele!

Pe textul:

Iubirii" de Daniel Botca

De îmbunătățit
0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
am reținut:
1. ”Vechea lume de-aș pricepe, chiar din ea aș ridica,
Clipă cu clipă plinirea-i” și
2. ”Celui ce-n genunchi mă vrea!”

sunt convins că înțelegi de ce am reținut aceste versuri. cred că vorbim aceeași limbă.
despre poem cred că ideile tale nu sunt încă suficient de distilate. apreciez mult ideea dălții. nu am privit niciodată astfel.

Pe textul:

Odă mișcării" de Daniel Botca

De îmbunătățit
0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
ideea ca viu înseamnă mort și voi înseamnă eu este o eternă poveste. depinde numai de felul în care o încadrăm.

Pe textul:

Rugă" de Daniel Botca

De îmbunătățit
0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·

Mai zi-mi, frumoaso, mai caută cu mine,
Izbânzi ce se-arată a-mplinirii...

Și-asemeni unei raze ce-a înviat privirii
caută-n ochii tăi viață-a dărui.

De doru-ți cerurile zbucnească-se în plânset...
Să fim doară privire, să fim doar mângâiere,
Prin nimbul ce ne leagă să îndumnezeim.

Ah, dor îmi e de-a vieții îmbiere,
De a iubirii față ce stelele le mână... (Dante)
Mă-nălța, mă spulberă, mă cântă deodată,
Iar eu te-oi face a fi a mea mireasă!

Pe textul:

Frumoasei" de Daniel Botca

De îmbunătățit
0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
da! astfel nu am gândit. ori, poate era prea târziu...

Pe textul:

Moartea nu moare" de Nincu Mircea

De îmbunătățit
0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
comentariile dvoastră, delicate și cu mult bun simț, mă fac să cred că pot fi o ”rara avis” a cărei cânt știu a-l asculta numai cei cărora le este dat să înțeleagă.

vă îmbrățișez,

Mircea Nincu

Pe textul:

Piatra ce îmi doresc a fi" de Nincu Mircea

De îmbunătățit
0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
Florentina, își mulțumesc pentru delicatețea cu care te-ai aplecat asupra textului meu!
Anca, îmi pare rău că pe pagina ta de net, scrierea mea are o virgulă care pe pagina mea de net nu apare. Poate este o defecțiune tehnică! În ceea ce privește remarca cu ”valoarea aia”, chiar ceea ce ai observat tu am voit să evidențiez, adică typos-ul este creat inteționat. Te aștept și pe viitor la fel de atentă și îți mulțumesc de observațiuni!

Pe textul:

Părintele Drăguleț - întâlnirea cu serafimul" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
~rostirea~ nu reprezenta mesajul. cred ca mai potrivit este ~vorbirea~

Pe textul:

Despre Moise" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
plăcerea dvoastră de a comenta nepriceputul meu poem, mă face să mă îndoiesc de talentul și valorea srierii mele.

Pe textul:

Sub acei pomi" de Nincu Mircea

De îmbunătățit
0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
”ferestrele turnau lent întunericul în cameră”, îmi pare inspirat acest vers... și poetic.

Pe textul:

Te recunosc în frumusețea acestui ceas " de raluca sandor

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
dle Sibiceanu, vă mulțumesc pentru încurajări și pentru susținere!

mă voi gândi bine, bine la ceea ce mi-ați spus în acest mesaj și voi ține cont negreșit de sfatul domniei voastre. bineînțeles, dacă doriți și acceptați.

respectuos,

mircea nincu

Pe textul:

Oraș natal" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
dle Sibicieanu, sunt onorat de trecerea dvoastră. port o rană încă vie, iar gândul ce mi l-ați trimis pe această cale, pentru mine este balsam, motiv pentru care vă mulțumesc.

Pe textul:

Paternală" de Nincu Mircea

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
ca cel mai mare amator și întâmplator trecătoriu, mărturisesc că zâmbesc de la prima strofă de asemănarea buzelor iubitei (și asta ar fi de înțeles cu mare îngîduință) cu instinctoarele. metafora, pe cât e de banală, tot astfel este și de hilară: așa cum buzele sorb setea iubirii.... dar poate fi vorba și de culoarea buzelor și a instinctoalelor. hmmm!... dar ochi roșii ca instinctoarele?!...
a doua strofă.. ceva islamic?
iar ultima strofă foarte nelegată de simbolurile ți mesajul precedentelor.
în rest.... rest.

Pe textul:

ca un copil prin zăpadă" de ștefan ciobanu

0 suflu
Context
Nincu MirceaNM
Nincu Mircea·
o concluzie decentă pentru un text nemuncit. vă mulțumesc pentru trecere!

Pe textul:

Zbor" de Nincu Mircea

0 suflu
Context