Sari la conținutul principal
Poezie.ro
@nicoleta-taseNT

Nicoleta Tase

@nicoleta-tase

Bucuresti
🏆 Critic de Top💬 Comentator Activ✍️ Scriitor Devotat
Cronologie
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Alex, bun venit! si multumesc de aprecieri. Sa stii ca eu am abonament de mult la pagina ta si la comentariile tale, dar mai din umbra. Dar o sa las si semne o data si o data. Tot ai spart tu gheata. Te mai astept cu drag.

Pe textul:

Ploua" de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Am tot citit comentariile postate rand pe rand si ma tot intreb: cat este poeie programatica si cat poezie filosofica aici? Trimiterea la Kant m-a facut sa ma gandesc la Adrian Leverkuhn al lui Thomas Mann si la pactul lui asumat constient de dragul artei. Si la Van Gogh care si-a daruit urechea tarfei Rachel (si inca nu stim daca pentru Gaugain sau pentru arta!?). Artistii au nevoie de 8-uri uneori, ca prim impuls, poate nu e rau.

Pe textul:

8" de Negru Vladimir

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Raul.. (cu doua puncte) - te astept intotdeauna cu drag.

Elim, bun venit. Iti multumesc de ganduri. Cat despre obraz - il sterg prin cuvintele voastre. Comentariul tau imi aduce aminte de o scena din \"Va place Brahms\", parca, in care eroina principala, la volan, incepe sa planga si instinctiv da drumul la stergatoare. Cam asa si ploaia mea, se scurge sub tampla si eu dau drumul la stergatoare.

Pe textul:

Ploua" de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Raul, trecerea ta imi e tare draga, ca si gandurile lasate. Acolo sunt, intre tavanul scund si ganduri si praful care imi intra in ochi. ploaia asta imi aminteste de aeroportul tau ruginit. :)

Pe textul:

Ploua" de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Multumesc, Daniela, multumesc din nou. Sisif mi-e prieten vechi :) Te mai astept cu drag.

Pe textul:

Ploua" de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Danut, multumesc de apreciere. O primesc cu atat mai cu drag cu cat singurul meu comentariu la textele tale a fost unul negativ. Multumesc de obiectivitate, numai un om deosebit poate face asta. Mi-e draga poezia si ma bucur ca iti place.

Pe textul:

Ploua" de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Bucata asta de proza m-a lasat cumva suspendata intre doua atitudini, pe de-o parte curgere fireasca si rotunda, coerenta, pe de alta parte o usoara senzatie de artificial, de abrupt, de perspectiva fictiva, nereala.
Multa usurinta in scris. Si finalul deschis - foarte inspirat.

Pe textul:

Buruiana" de Sorin Teodoriu

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Bun venit, Daniela. Singura influenta constienta aici este Barbu, mai exact un singur vers \"mi s-a parut ca domul de gheata se topeste\" era versul lui. Ai dreptate cu slefuit si neslefuit. Ne straduim cu totii, ce pot sa zic. Multumesc de aprecieri, si cele bune sa se-adune, cele rele sa se spele. Te mai astept.

Pe textul:

Ploua" de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Multumesc de trecere si de sugestie. Adevarul e ca nu ma intorc pe texte. O singura data am facut-o si n-a iesit nimic mai de bogdaproste. Dar voi gasi si alte idei si poate imi reuseste. :)

Pe textul:

Ploua" de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Rog un redactor sa-mi puna in italice replicile \"pare\" (a2a, a4a, a6a, a8a, a10a, a12a. Si eventual la sfarsit sa stearga acest comentariu. Multumesc frumos.

Pe textul:

Vincent" de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Costin, multumesc de trecere si de semn.
Florin, sa dam luntrasului ce-i al luntrasului si vom gasi (serendipity!) ceea ce nu stiam ca vom fi cautat. Multumesc.
Laura, multumesc de aprecieri si de stelutele imaginare.
Bun venit tuturor in subsolul textelor mele. Cand mai treceti - va va astepta luntrasul...

Pe textul:

Lumini nebănuite" de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Va multumesc tuturor si fiecaruia in parte. Cuvintele sunt pentru bunica mea careia nu i-am spus niciodata, dar a stiut intotdeauna. Amintire draga si scumpa... I-ar fi placut sa ninga. Si mie. Multumesc.

Pe textul:

Nu ți-am spus..." de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
ba da, ai zis, mai ales despre doruri ai zis... teribil monologul asta despartit de Styx in doua, refacut in vis, calatorie spre centru, in climatul intim al propriului eu unde se nasc dorurile care nu vor inceta vreodata sa ne apese si sa ne bucure totodata.

Pe textul:

climat intim în cămașă de forță" de Eugenia Reiter

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
N-am putut sa nu las si eu o urma, Mihai. Urma de icoane apuse pe obraji. Stiu ca sunt \"personale\", dar eu le-as spune \"Poezie\" cu P mare.

Pe textul:

Scrisoare" de Vasile Mihai

Recomandat
0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Abia acum am descoperit textul aata teribil de frumos care mi-a adus aminte de bunica mea, cea mai bunica dintre bunici. Mult talent si mult suflet, Florentina! Sa stii ca si mie mi-au dat lacrimile...

Pe textul:

Mai știi?" de Florentina-Loredana Dalian

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Multumesc de trecere si de aprecieri. Uite ca am spart gheata celor insurati si cu masina ;-) Glumesc. Bun venit. Te mai astept.

Pe textul:

Sărut de noiembrie" de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
La Multi Ani, un 2005 plin de inspiratie si talent, plin de discernamant si plin de stele (de toate felurile!)!

Pe textul:

La mulți ani!" de Eugenia Reiter

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Cutremurator poem! Moartea vazuta ca frig, renuntarea la sine pentru un alt eu mai nou. La patruzeci de zile se ne inaltam catre zari mai albastre, dezbracandu-ne unii de altii, reinventand drumuri noi... si totusi nu-i uitam pe cei vechi... carora de curand li s-a facut frig.
La Multi Ani si un An Nou nou, intors spre inainte!

Pe textul:

Dușman îți sunt Azrail" de Negru Vladimir

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Elena - da, imi dau seama ca o femeie percepe un pic altfel textul asta decat un barbat. multumesc de trecere. ce s-a intamplat cu sarpele tau? cand il mai scoti la plimbare?
Sorin - Bun venit in subsolul textelor mele. Multumesc de trecere si de apreciere.
Lucian - Bun venit si tie. Felicitari pentru ultima proza - excelenta!

Pe textul:

Sărut de noiembrie" de Nicoleta Tase

0 suflu
Context
Nicoleta TaseNT
Nicoleta Tase·
Mie poezia ta mi se pare o cautare frumoasa si libera si simpla a autenticului din fiecare. Dragostea care se deshama de orice prejudecati si de orice aparari, care scapa sabloanelor si stereotipurilor. Poate nu asta ai vrut sa spui, poezia ta e de multe ori mult prea incifrata si de fiecare data am senzatia ca are nevoie de comentariile autorului ca sa fie inteleasa. Dar mie imaginea asta simpla a iubirii infinit libere si spontane mi-a placut teribil.

Pe textul:

Gândul căruțașului" de Negru Vladimir

0 suflu
Context