Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Jurnalthoughts

Sistem

Some Thinkin\'

1 min lectură·
Mediu
bărbații fac război. femeile furnizează carne de tun. războiul creează situații de criză. situațiile de criză provoacă intelectul. rezultate intermediare: redresarea economiei avântul culturii balonarea principiilor nobile printre care desigur iubirea față de aproapele. sau pur și simplu Iubirea. rezultate finale: respectul față de Instituție. creșterea natalității. curba: femeile furnizează carne de tun. bărbații trebuie să pornească un nou război. pentru diversitate și echilibru. ___ Copyright Adela Setti
094299
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Jurnal
Cuvinte
68
Citire
1 min
Actualizat

Cum sa citezi

Adela Setti. “Sistem.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/adela-setti/jurnal/1765858/sistem

Comentarii (9)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@marius-nitovMN
marius nițov
Adela, iubirea e salvarea istoriei noastre repetabile și de multe ori absurde, ea reprezintă prea puțin pentru o lume a formelor lipsite de sens! Cred că nu întâmplător se află în centrul poemului tău.
0
@adela-settiAS
Adela Setti
nu care cumva să piară specia umană!
\"Iubirea\" este o utopie. În realitate ar trebui să se numească Motor.
0
@irina-nechit-0020579IN
Irina Nechit
Accentuez acest gând:
situațiile de criză
provoacă intelectul.
Probabil, criza provoacă și poezie, fapt pentru care am lăsat un semn.
Pe curând, tama
0
@adela-settiAS
Adela Setti
mulțumesc pentru semn, Tama. Asta era de fapt ideea centrală (iubirea e un pretext, relația bărbat-femeie este punctul de plecare): sistemul (mai ales din punct de vedere cultural și religios) evoluează într-un ritm mult mai alert în situații de criză (război, crash economic, anexare), decât în timp de pace, când adoarme și nu mai reușește decât să își revină ca număr de membri. Poate e strâmbă teoria, dar (pe de altă parte) au enunțat-o și alții, mult mai inspirat decât mine. E un pattern. Spirala istoriei, cum spunea și colegul de mai-nainte.
Enfin :)
0
@carmen-sorescuCS
Carmen Sorescu
f interesante combinatiile, mai ales primele doua versuri, de altfel lait-motivul poemului sunt ingenioase.
mcm
0
@csiborg-mircoCM
Csiborg Mirco
Chestia asta-mi aduce aminte de un psiholog englez controversat, Norman F Dixon, care zicea cam acelasi lucru si mergea chiar mai departe si zicea ca ar fi bine sa conduca femeile lumea pentru ca ele au un instinct al vietii, in timp ce barbatii mai degraba invers. Mi s-a parut interesant.

Dar asta a fost de mult. Recent am citit, nu mai stiu unde, ca cercetatorii englezi mai nou se apleaca asupra lucrurilor cu adevarat importante si au descoperit ca femeile sunt atrase de cizme pentru ca au un instinct ancestral care le face sa-si doreasca sa aiba pulpele protejate din afara(?!?). Imediat am vazut o legatura intre cartea lui Dixon si pozele alea cu parcari pentru masini rosii si parcari pentru masini albastre care impanzesc internetul.

Archibald Haddock
0
@adela-settiAS
Adela Setti
Mulțumesc pentru lecturi și semne.
Cum spuneam, teoria au enunțat-o și alții, mult mai inspirat decât mine. Prima, adică. Cât despre a doua... cred că e mult subordonată principiilor advertisingului, deci nu se pune :).
Adela
0
HS
adela, este cu adevărat un poem al contrariilor, un mic \"război\" în interiorul unui text aș spune construit în jurul unei \"psihologii\" secunde! un joc secund din care transpare forța de pătrundere a discursului poetic!
0
@adela-settiAS
Adela Setti
Eu nu aș merge chiar așa departe cu elogiile :)
Mulțumesc de trecere.
Adela
0