Mihai Robea
Verificat@mihai-robea
n. 1966, București; în primele rânduri ale Revoltei Decembriste din 1989; printre inițiatorii primelor sindicate studențești; absolvent al Facultății de Filosofie (Filosofie-Istorie), Universitatea din București, 1992; autor a două volume de versuri ["O singură inimă", Casa Editorială Muntenia, București, 2006; "Rămâne-un răspuns pentru toate", Casa Editorială Muntenia, București, 2009]; autorul…
ritmul - "orasul meu paralizat in urma unui atac cerebral
a ramas cu un handicap social sever
se crede Napoleon si tine discursuri imaginare
din Turnul" etc
aduce cu instructiuni de folosire a manivelei la vagoanele hidraulice
sustinerea - din perspectiva ideii: stangace si in contratimp (pasari care zboara dupa ceas? nu stiu ce e sfertul academic)
de ce ar umbla depresiile nude pe strazi DOAR toamna? In general toamna si primavara se invioreaza; nu cititorul a fixat contextul
blonda roscata e "pasiva" sau masiva? in fine..
sustinerea - din perspectiva metaforei: cat se vede, ceva spre final, dar si imaginea aceea este ciobita; "paiajen"ul putea foarte bine sa fie in frac si sa cante la saxofon
atmosfera: singurul spatiu unde se reuseste ceva, paradoxal; intre sablon si macarale
Pe textul:
„ primul oraș declarat cerșetor profesionist " de Any Tudoran
Pe textul:
„Destin" de Simion Cozmescu
Recomandatziguratul descrierii din versurile 3, 4, 5, 6 este de exceptie
Pe textul:
„avarie la plural " de Romita Malina Constantin
peste umarul literelor
subpamantene"
numai o balerina literara stie s-o aprecieze
...sau o contorsionista
Pe textul:
„[mă știai de la sfârșitul piesei]" de Daniel Dăian
PS: nu prea am înțeles ce vrăjitorie-ar fi cu zburătoarea din final, mă rog... fiecare cu ratza lui.
Pe textul:
„Jumătate de om călare pe jumătate de iepure șchiop - 21" de marin badea
Pe textul:
„Youcher" de Ghejan Andrei
RecomandatSe vorbea, acum câțiva ani, de un mare concert, în mijlocul Bucureștiului, la care urmau să fie invitați cei mai valoroși soliști, formații - ansambluri ale aromânilor, dar și nume cunoscute de aici. Din câte știu, ar fi fost așteptați Stelu Enache, Marica Pitu, Tudor Gheorghe, Furdui Iancu și alți mari artiști pe care îi iubim.
Pe textul:
„Evenimente culturale la Câmpulung Muscel, sub genericul ”Civilizație montană, tradiții, obiceiuri și folclor în munți, dialog român – aromân”" de Marius Marian Șolea
Recomandatpoezia poate fi salvata de haloul ind. datorat ipostazei - minge inlocuind al treilea vers cu ceva mai voleibalistic si reflectand de o maniera mai convingatoare si mai putin cliseistica asupra celui de-al doilea vers; daca autorul are chef
de ce se "impiedica" in laț trecatorii si nu "se prind"; daca tot este vorba de joc, fiindca sensul...
poezia are doua imagini reusite, de efect
Pe textul:
„oniromahie" de Laurențiu Belizan
RecomandatAm avut impresia, pentru o clipa, ca ati observat de ce am temporizat - in completarea eseului mi-ati livrat tot "echipamentul militar" de care aveam nevoie. Glumesc din nou, insa doar pe jumatate, sper ca nu ma trimiteti la sedintele de partid din Dnepropetrovsk ca sa trec prin 'stari' care se impart, succed, trec una in alta etc. As trai foarte poetic...postmodernist sau postmodern, inca am o dilema 9. Fireste, era vorba si de faptul ca am sesizat un anumit grad de buna-credinta. Insa lucrul acesta nu ma opreste sa va amintesc ca nu am citat din Campanella, trimiterea era una malitioasa, inclusiv pentru citatele permanente pe care le adunati din cat mai multi autori - si cand e cazul si cand nu e. Parerea mea. Spuneti ca o utopie nu este un sistem inchis?! Nici macar o poveste?
Probabil ati avea eseuri mai interesante daca nu ati neglija ideile care sunt vehiculate in prezent si care situeaza nivelul postmodern si postmodernismul in ceva relatii cu noua ordine culturala, pendinte mondiala.
Pe textul:
„Nihilismul și Cotitura lingvistică" de Manolescu Gorun
- formula de abordare - in care eschiva si unele raportari, pe alocuri intruziuni (fiind ele, poezia si filosofia, doua spatii care comunica - in anumite conditii, dar cu personalitatea lor), pot convinge pana la capat doar pe cei deloc familiarizati. In treacat fie spus, ce a fost dadaismul daca nu o forma de "nihilism exacerbat" (este adevarat, a purtat un nume)? Sa trecem - fiindca putem vorbi de nihilism un an fara a epuiza nimic. La fel, ne putem da pe topoganul postmodernist-postmodernism cat vrem, le putem trece, pe rand, din perioade (ori stadii) in curente literare cat vor muschii nostri de teoreticieni. A, demersul, putem construi un sistem inchis, Campanella.
Nu este mai bine sa ne vede noi de treaba noastra si sa lasam poezia, intreb generic, sa-si vada de drumul ei, mai bun sau mai rau? Nu de alta, dar de 20 - 25 de ani cam toate atingerile cu lumea "teoreticienilor" sau cu critica literara mai mult deservicii i-au adus.
Pe textul:
„Nihilismul și Cotitura lingvistică" de Manolescu Gorun
Pe textul:
„Nihilismul și Cotitura lingvistică" de Manolescu Gorun
"....constructie liniara a poemului (de fapt, juxtapunerea unor enunturi), folosirea frecventa a unor enunturi prozaice, oralitati, instantanee din viata de fiecare zi etc [pana aici exact ce spuneam - tehnica], un sarcasm obosit, un repros difuz la adresa intregii lumi [sugestiv spus - numai ca nu are acoperire in realitatea 'postmodernista', data fiind gama mult mai larga prezenta la autori. Sau are - daca ALEGEM noi un numar de autori pentru ca plecand de aici sa generalizam, sa ilustram ilegitim]
Pe textul:
„Nihilismul și Cotitura lingvistică" de Manolescu Gorun
Pe textul:
„Nihilismul și Cotitura lingvistică" de Manolescu Gorun
Impactul a fost minim, de alcov.
Pe textul:
„Nihilismul și Cotitura lingvistică" de Manolescu Gorun
Daca poate fi caracterizata ca 'proza buna', 'reusita', eventual 'mai putin reusita', ar trebui sa fie taman "postmoderna"? Sau, la o adica, poate fi salvata ca "postmoderna"? Eventual prin suprimarea altor raportari?
Pe textul:
„Postmodernismul. Realitate și convenție" de vlad sibechi
RecomandatPe textul:
„Orbirea ca strigăt de luptă" de serban georgescu
Pe textul:
„Luminita Amarie : Caligrafia neo-romantică a sentimentelor” (vol.de poezie „Chintesența de a fi” Editura Eminescu -2013)" de Nache Mamier Angela
Mă întreb dacă este o atitudine înțeleaptă să amestecați istoria în cloacă.
Pe textul:
„Orbirea ca strigăt de luptă" de serban georgescu
Pe textul:
„Orbirea ca strigăt de luptă" de serban georgescu
"incet cucerim lumea umbrelor
am devenit invizibili
asa ajung oamenii ingeri"
imi pare un avantaj, ca in postmodernismul care e, dar nu exista. sau ca-n povestea in care ingerul a strigat: "mai incet cu pianul pe scari, charlotte minovici!"
... poate fiindca unele povesti au un final neasteptat
Pe textul:
„fiecare bătrân își are marea sa" de Claudia Minela Petre
