Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Jurnal

new text document

sâmbătă udă și rece

1 min lectură·
Mediu
pierdut... pierdut sens, traiectorie de orbită cunoștințe, cunoscuți n-am găsit nimic în schimb nici măcar o brichetă prin autobuz nici o scânteie deghizată de revenire a ceva ceva-ul acel \"a fost\", acel \"speram să\", fiecare cu lista sa de \"datornici\" ce a spus despre, ce presupunem că a simțit, adunăm, mai mult scădem, căutăm în continuare rezultate eliminăm apaticii, ne deprimă și pe noi apoi cei prea veseli, noi nu ne putem veseli în același grad, nu se potrivește urmează cei fără \"inițiative\", de ce nu propun ei \"ceva\"-ul mai bun? așa ar trebui fiecare socoteală trecută în \"caiet\", pentru unii ținem balansul la zi, pentru unii nu la rândul nostru avem datorii, suntem înregistrați cu fiecare gest, vorbă, gând de moment, suntem societatea utopică de presupuși matematicieni aproape contabili orice nu se găsește în rubrica lui treptat dispare poate ucis de nesocoteala noastră azi e sâmbată, ne pregătim pentru bilanț.
065.236
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Jurnal
Cuvinte
151
Citire
1 min
Actualizat

Cum sa citezi

Ionut G.. “new text document.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/ionut-g/jurnal/1743059/new-text-document

Comentarii (6)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@ela-victoria-lucaELEla Victoria Luca
prin coerența, fluența discursului, prin linia poetic-etică și prin distanța luată de tonul moralizator sau \"socotitor\", indiferent că registrul pe care este scris este unul dominant \"sfătuitor\".
încurajez și propun spre lectură.
succes mai departe.


Ela
0
@ionut-gIGIonut G.
multumesc de apreciere, te mai astept, zi senina
0
@claudiu-tosaCTClaudiu Tosa
eu nu fraternizez cu restul. ceea ce ma poate face sincer sau insensibil, altii decid asta. insa aceasta paralela cu tenta simbolica, cu subinteles & subtrat & tot tacamul pe mine nu m-a atins. am inteles ideea, insa forma nu ma incanta. am vazut foarte multe texte de genul in atelier, mai demult. acum nu prea mai vad ca nu prea mai citesc ce-i acolo. nu stiu ce sfat sa-ti dau, probabil sa reusesti sa-ti tii comparatiile la nivel de idee si convingere insa nu le transforma in expresivitate, sunt prea retro. este parerea mea pe care o spun cu tot respectul pentru scrierea ta.
0
@petrut-parvescuPPPetruț Pârvescu
Ionut,
am citit si eu poemul. nu e rau. impart opinia intre Ela si Clausiu.
retin: la rândul nostru avem datorii, suntem înregistrați cu fiecare gest,
cu prietenie,
0
@ionut-gIGIonut G.
multumesc pentru pareri, nu trebuie sa ma explic eu de ce am \"scris\" , cum anume, etc, in anumite momente te simti cantarit, fiecare gest este inregistrat, realizezi ca si tu faci aceeasi chestie cu altii, forma textului e cum e, sau cum a vrut el, fiecare are gusturiole sale, cantareste cum vrea, socoteste cand are chef. Daca intr-un anumit moment unei persoane acest \"text\" i-a spus ceva = obiectiv realizat , cu prietenie.
0
@fanache-emilFEFanache Emil
Salut ! \"Maistre mester\" ai reusit un text foarte profund, un discurs care nu impresioneaza printr-un limbaj epatant ci prin sensurile care sunt in ochii nostrii expuse intr-o forma antitetica. Nu am inteles de ce are acel titlu. Poate ma vei lamuri tu !

Ialin
0