Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Ghici cine vine la cină?

cu Sidney Poitier

2 min lectură·
Mediu
aproape toți dintre voi care veți intra în poemul meu/ unii cu picioarele goale/ desculți de obscurități/ alții care vor uita ușa deschisă/ vor privi în mine ca-într-un tablou găsit pe stradă/ semnat anonim/ unii își vor aprinde țigările și vor scruma nepoliticos chiar în inima mea/ inima mea e o scrumieră/ alții vor comenta comod din fotoliu și vor admira neputința/ o lume fără vegetație/ condiții inumane de viață/ cine poate să mai reziste înca unui poem/ la taverna din colț e închis/ aș fi scris acolo pe o masă de lemn/ condamnarea în patru acte
aproape toți oamenii care au intrat / erau la o vârstă la care dacă ar fi pozat/ pelicula ar fi rămas neschimbată/ expresii picturale goale/ vizitatori în lumea de apoi/ trecători incurabili de moarte pendulează între alb și negru
parcă aș fi la un un muzeu de arme/ așa mă văd trecând prin poemul meu/ piața invalizilor e la locul ei/ de fapt e ca și când aș trece prin tine/ pe zebră zac accidentate victimile/ nu le ia nimeni acasă să le îngrijească/ spitale nu sunt decât pentru cei muți/ de altfel inaccesibile/ nu am să-ți aflu identitatea/ ai prea multe semne pe brațe ca niște oameni obosiți râncezesc/ vin spre mine blues-urile din Paris
cine vine la cină? jurnalul de detenție e pregătit
053.875
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
222
Citire
2 min
Versuri
4
Actualizat

Cum sa citezi

Carmen Sorescu. “Ghici cine vine la cină?.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/carmen-sorescu/poezie/1795825/ghici-cine-vine-la-cina

Comentarii (5)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@marius-nitovMNmarius nițov
Carmen, eu admir putința de a scrie bine, cuceritor de multe ori, de scrumat în inima ta, nu fumez, ar fi un sacrilegiu! Exprimarea trăirilor tale, sinceritateaș felul în care te deschizi... sunt câteva calități! Cu plăcerea lecturii.
0
@antrei-kranichAKAntrei Kranich
si eu ma alatur comentariului de mai sus, ma descalt, intru pe varfuri in inima ta, pun o floare si doua cirese, apoi plec.
frumos poem despre scriitura.
cu prietenie,
andrei t
0
@carmen-sorescuCSCarmen Sorescu
marius,
bine ca nu fumezi nici tu, desi scrumatul in inima mea e posibil,ca si cand ai o foaia alba nu ai scris nimic, o rupi si o arunci, asa si cu scrumiera.
andrei,
da, cirese si tequila, mai ramane sa stabilesc meniul de cina, jurnalul de detentie cred ca e suficient, sunt file in el de unde poti incepe calatoria:)

\"Photobucket\"
0
@claudiu-tosaCTClaudiu Tosa
nu stiu de ce-s la offtopic, am fost sincer. mai mult nu pot spune. chiar nu am inteles nimic. m-am simtit chinuit citind, ca un indiana jones cautand graal-ul intr-un loc gresit insa. spun asta cu toata stima si consideratia fata de sentimentele autoarei.
0
@carmen-sorescuCSCarmen Sorescu
eu stiu ca ai mai avut prb la poemul acela cu haita de lupi, daca te-am chinuit putin e bine ca ti-ai mai pus neuronii in miscare, orice efort intelectual e bine venit, daca nu ai inteles nimic inseamna ca tr sa vii mai des pe agonia, sa iei pulsul.sentimentele mele? te mai astept, poate ajungem la un consens.
mcm
0