Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Jurnal

big fish - note de poveste

2 min lectură·
Mediu
povestea în care mă ascund vorbește despre cu totul altceva și totuși despre o poveste « they say when you meet the love of your life, time stops, and that\'s true. what they don\'t tell you is that when it starts again, it moves extra fast to catch up » anii se învârt carusele susținute de o coloană verticală misterioasă în care vertebrele se mănâncă una pe alta cu pofte de pictori înmuiați în var fără să atingă pânza cu mirosul cu văzul cu tactilul doar explicând sensul piruetei în culoare timpuri de plâns timpuri de nepăsare timpuri de înfruntat cu piciorul de rezervă și sufletul sângerând de mișcare ca o meserie de circar orice secundă oferă adrenalina zâmbind a acrobat căruia imaginația îi alunecă pe gât cu noduri în formă de inimă luni siameze vorbesc japoneza cu dorurile noastre le prindem căderile în lacrimi pătate cu noroi ca un răsărit în vestul mult prea întunecat de orașe o istorie mitică despre cum se oprește timpul și nu se mai prinde de coadă de talpă sau de pana căzută din aripă « I just saw the man I\'m going to marry. I know it. But I lost him. » secunde povești pline de pești zburători și warewolves de narcise pictate după ureche de ochiul de sticlă a unui alt van gogh și sirene pe care nici ulise nu le mai păcălește secunde pe care le reîntoarce la infinit un ceas din lumea galei până când însăși retina noastră ajunge să le fotografieze summer shoturi din basmul în care credem din ce în ce mai mult vindem vise și le cumpărăm înapoi tot noi cu zâmbetul alungit gratuit peste tristeți « i loved a man who loved me back but he wouldn’t love me back again. I am living in a fairytale. » povestea în care te-am ascuns mă cunoaște numai pe mine și o poveste despre poveste
0124523
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Jurnal
Cuvinte
317
Citire
2 min
Actualizat

Cum sa citezi

carmen nicoara. “big fish - note de poveste.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/carmen-nicoara-0028706/jurnal/1810631/big-fish-note-de-poveste

Comentarii (12)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@diana-anghelDA
Diana Anghel
Am prins rândul întâi! E vizual până în pânzele albe. Bune și insert-urile, dau autenticitate. Poate nu era nevoie să menționezi cuvântul poveste, ci să ne lași pe noi să îl vedem.
0
@irina-nechit-0020579IN
Irina Nechit
Secvența mea preferată:
luni siameze vorbesc japoneza
cu dorurile noastre
le prindem căderile în lacrimi pătate cu noroi
ca un răsărit în vestul mult prea întunecat de orașe
Și aici văd curaj, originalitate:
pofte de pictori înmuiați în var
fără să atingă pânza cu mirosul cu văzul cu tactilul
doar explicând sensul piruetei în culoare
Totuși, e riscant să abordezi teme prea generale, prea despre întreg universul. După mine, concretul e mai interesant, mai viu, mai palpabil.
Oricum, mai revin, cu stimă, tama
0
@carmen-nicoara-0028706CN
carmen nicoara
cum e diana ?
inserturile dau autenticitate? ha ha adica tocmai ce nu-mi apartine e autentic restul e contrafacut?
si daca primul vers e vizual cred ca e in braille
ai dreptate cu mentionarea cuvantului poveste dar facea parte dintr-un joc de cuvinte o sa revin peste 10 zile pe text :d
merci de trecere de comm
cn
0
@carmen-nicoara-0028706CN
carmen nicoara
tama am trecut prin tot universul pentru ca notele mele de poveste sa tina tonul cu filmul sa fie si concret si imaginatie
e mai palpitant concretul intr-adevar sper ca nu am riscat dincolo de bariera in imaginatie
mercic de trecere citire si com te mai astept cu drag
cn
0
@antrei-kranichAK
Antrei Kranich
poate oi fi eu asa intr-o stare in care asimilez usor un poem, dar mi-a placut intr-un tot.
se simte in spate un ceva care rezoneaza, dincolo de asezarea cuvintelor, cu cititorul.
as renunta in schimb la englezisme, cu atat mai mult cu cat \"varcolaci\" mi se pare mult mai sonor si puternic decat banalul \"warewolves\".

cu prietenie,
andrei cot tgocna
0
@carmen-sorescuCS
Carmen Sorescu
misterioasă în care vertebrele se mănâncă una pe alta
cu pofte de pictori înmuiați în var, e buna ideea cu vertebrele care se mananca intre ele ca niste roti dintate.

o istorie mitică despre cum se oprește timpul și nu se mai prinde de coadă
de talpă sau de pana căzută din aripă, versul citat e ca o gaura neagra in univers, multiple posibilitati niciodata cunoscute foare bine.

povestea în care te-am ascuns
mă cunoaște numai pe mine
eu asa as fi inceput, de fapt poemul are un efect kafkian, deci poti urma orice posibiliatate. mi-a placut.
mcm
0
@carmen-nicoara-0028706CN
carmen nicoara
andrei
povestea e un colaj peste filmul big fish
nu pot inlocui warevolves chiar daca e banal cu varcolaci deoarece nu erau varcolaci in film
iar englezismele sunt citate din film
era o impletire dintre povestea filmului si povestea mea :)
da asta am si incadrat-o la personale
stiu ca nu e perfect textul dar ma bucur ca ti-a placut

carmen
merci de trecere
ai surprin sbine timpul care isi mananca rotile dintate ca pe vertebre si timpul gaura neagra fara cunoscute si fara limita
limita este in final ma cunoaste doar pe mine asta era concluzia trista :)
merci de trecere si comm va mai astept
cu drag
cn
0
@antrei-kranichAK
Antrei Kranich
scuza-ma. de obicei nu citesc titlurile si patrund direct in text. de unde faptul ca n-am corelat. asa da, ai dreptate. :-)
oricum poemul ramane frumos.

andrei ot tgocna
0
@carmen-nicoara-0028706CN
carmen nicoara
fara scuze andrei
tu ai vazut si dincolo de film si asta ma bucura si mai mult ca de altfel si revenirea ta
multumesc
0
@diana-anghelDA
Diana Anghel
Mă refeream că am prins rândul întâi la comentarii. Altfel la \"rândurile\" unei poezii prefer să le spun \"versuri\". Îmi pare rău că n-am fost suficient de clară și că mi-ai luat-o în nume de rău.
0
@carmen-nicoara-0028706CN
carmen nicoara
scuze diana nu ti-am luat-o in nume de rau ci ironic :)
merci de trecere te mai astept in randul intai :)
0
@carmen-nicoara-0028706CN
carmen nicoara
scuze diana nu ti-am luat-o in nume de rau ci ironic :)
merci de trecere te mai astept in randul intai :)
0