Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

frumoasă cădere, amuțitoare

1 min lectură·
Mediu
Să fim frumoși, îți spun, înainte de cădere,
să ne așezăm față în față; masa nu se dă la o parte
decât atunci când nu mai avem ce să ne spunem.
Dar noi încă ne vorbim cu mâinile calde,
cu fruntea pe care e însemnat un calendar invizibil.
Ignorăm orașul, poeții, muzicienii,
ignorăm vorbele fragile, rondurile de noapte
ale fantomelor.
Mereu trecem peste ce ne tulbură,
peste somnul viu și intermitențele dragostei,
fiindcă, atunci când cădem, privirea este suspendată
în sus și nu știu dacă pleoapele șterg moartea sau
doar ne prefacem că nu există.
Ni se termină ceaiul, ni se termină pâinea,
nici imaginație nu mai avem îndeajuns, nici suflu;
nu ne mai putem închipui o altă întâlnire,
o frumusețe minusculă, să o împărțim încă un an
sau cât o fi să fie scris în fetus.
064.711
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
137
Citire
1 min
Versuri
18
Actualizat

Cum sa citezi

Ela Victoria Luca. “frumoasă cădere, amuțitoare.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/ela-victoria-luca/poezie/1809491/frumoasa-cadere-amutitoare

Comentarii (6)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@plopeanu-petrachePPPlopeanu Petrache
Se pot spune multe sau puține despre poem, dar prefer să-mi duc mâinile la ceafă și să-l privesc dându-mă ușor pe spate și apoi apropiindu-mă de el. Am rămas dus pe gânduri și m-am întrebat, cine ești tu în realitate, Ela? Ești această ultimă frumoasă cădere, amețitoare, sau te-ai sublimat în toate titlurile poemelor tale?
Cu stimă
PP
0
@ela-victoria-lucaELEla Victoria Luca
apăi, amu, am cam stat și eu cu ochii mari după ce am văzut întrebarea ta din titlul comentariului și, zău, tare dificil să răspund: eu de la 11 ani am început să mă întreb asta, \"cine ești tu, fato?\", și, culmea, nu reușesc să îmi dua un răspuns exact, fiindcă în fiecare zi, fir-ar, mai descopăr câte ceva.
iar aici, petrache, e doar un text, știi. doar un text. care, culmea, nu este despre cădere. nici măcar din paradis, nici măcar în păcat. ptiu, fir-ar.
mulțam de întrebare, mai stau și mai cuget, și acum, și mâine, și poimâine, șamd, pân-oi închide ochii.

ela
0
@ioana-geierIGIoana Geier
\"nu ne mai putem inchipui o alta intalnire\"...Ba trebuie!Barbatul acesta mai are de turnat,fie si cu gesturi imperfecte,sampanie pe linia senzuala a gandurilor...
Frumos poem!
Ioana
0
@ela-victoria-lucaELEla Victoria Luca
apăi, și tu m-ai surprins. noroc că ai adăugat linia gândurilor, să se păstreze totuși chestiunea că e gând, imaginație, fabaulare etc. mulțam, turnăm tuș, turnăm. dar nu mai omorâm pădurile de mesteceni.
ela
0
@carmen-nicoara-0028706CNcarmen nicoara
\"nu ne mai putem închipui o altă întâlnire\" fiindcă trebuie trăită aceasta intens la maxim ca și cum nu ar mai exista o alta deși ea crește în interiorul căderii ca un fetus
de aceea se dialoghează cu sufletul cu mâinile calde cu fruntea cu viața cu orice numai să nu se risipească căderea în cuvânt
un joc de-a misterul în interiorul celuilalt a cărui intensitate nu se măsoară fizic
jolie rdv
cu drag
cn
0
@ela-victoria-lucaELEla Victoria Luca
da, acesta este un sens al unei adevărate întâlniri, indiferent cine este celălalt, orice om pe care, întâlnindu-l, să fie atât de frumos, ca suflet, spirit, încât să nu îți mai închipui o altă întâlnire vreodată, fiindcă este imposibilă repetiția, cât timp aceasta, prima, este autentica, unica.
mulțam, ela
0