Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

A-i avea aievea în fiert

Peeri Gyntii Zarazelor și Magnoliilor

1 min lectură·
Mediu
Ce stam să mă uit
pomii-și trăgeau
pielea după uluc
natural pe la gard
Aveau să-ntindă
sâni de ciclame
Corcodușele roșii
țâțoase la geam
Dând voal pe la gât
aveau s-atingă
pielița fustei Gutuii
albii Cireși sau
Piersicii-Nectarini
Avea să-și încline
pulpele sub jet
Zaraza Caisă strânsă bine
de Mărul rotat la piept
Dacă Peeri Gyntii de Pruni
n-au luat Zarzărei trusou
Armani-așa de scump
Ea a rămas în furou
Uite alți pomi-femele
-și deschid pe lungi degete
câte-un mic inel
apoi dau spargeri
pentru brățări și cercei
Cu ropotu-ncet
polenul stamin
dă neobscen vin
în Rodiul ce-a fiert
074.331
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
99
Citire
1 min
Versuri
30
Actualizat

Cum sa citezi

Dragoș Vișan. “A-i avea aievea în fiert.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/dragos-visan/poezie/13935080/a-i-avea-aievea-in-fiert

Comentarii (7)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@alexandru-ghetieAGAlexandru Gheție
dragoș, ai tu un stil de-a avea toate stilurile :)... mi-a plăcut grădina ta plină de femele îndrăgostite, am remarcat în special a doua strofă, mi se pare cea mai reușită tocmai prin această senzualitate din lume, de fapt prin unduirea dintre senzual și lasciv \"Aveau să-ntindă/sâni de ciclame/Corcodușele roșii/țâțoase la geam\". Iar geamul e bine așezat acolo, e un ocgi magic pentru spectacolul lumii. De fapt pe aceste asocieri merge toată poezie \"Dând voal pe la gât/aveau s-atingă/pielița fustei Gutuii\", sau \"Avea să-și încline/pulpele sub jet/Zaraza Caisă strânsă bine/de Mărul rotat la piept\". Acel măr rotat la piept e iar o imagine deosebită. Next time vom urmări castanii dând spargerea după cercei țepoși :)
numai bine,
alex
0
@alice-drogoreanuADalice drogoreanu
mno ulucile-s scânduri groase întrebuințate la facerea gardurilor așadar
\"după uluc
natural pe la gard \"- cum îi?
apoi \"dând voal pe la gât\" sună ca și cum ai vedea șișul la beregată dându-i buzunar:)))) ; plus că nu înțeleg de ce folosești majuscule de ce le dai în ochi cititorilor cu asta?
nu știu ce versifici tu aici da\' nu e bine
0
@dragos-visanDVDragoș Vișan
Poemele mele seamănă - observ aceasta abia post factum - cu multe dintre poemele tale mai glumețe (mai reușite decât ale mele, Alex!). Aduc foarte mult, după cum bine observi, cu eseurile tale despre balcanism, care sunt cele mai bune din acest început al anului 2010. Vorbesc foarte serios. Salut, frate balcanic! Pe harta primei imagini despre Balcanism, eu, din Constanța, mă potrivesc mai bine cântecului \"Undeva-n Balcani\". Așa că pot scrie, mai jos, o epigramă-răspuns unei terțe persoane, versuri antonpannești sau caragialiene care poate o să-ți placă:

Ieșiți, pomilor pe ulițe
și \"La bulivard, birjar!...\" -
mama lu\'-Ovid, Vergil și (H)orație
un vârf tare de-umbrelă mi-a dat!
0
@ottilia-ardeleanuOAOttilia Ardeleanu
Un reușit tablou al livezii în care, se pare că au înflorit metafore.
Mie mi-a plăcut,

Ottilia Ardeleanu
0
@dragos-visanDVDragoș Vișan
Îmi pare bine că ți-a plăcut, Ottilia! Este vorba despre orice livadă de fapt.
0
@marian-vasileMVmarian vasile
Am descoperit cu o plăcută surprindere o forță poeteasca în versurile tale. Las semn la această poezie, mărturisind că am citit „câte ceva” din pagina ta și părerea este aceiași: de altceva, de încercare de a rupe puțin din monotonia poetească de azi. Adesea reușești, adesea încerci. Ceea ce contează foarte. Cu bine, M.A
0
@dragos-visanDVDragoș Vișan
Mă bucur foarte mult că vă plac unele dintre poemele mele, mai ales când sunt încărcate de o bună dispoziție și vor să fie autentice. Vă aștept cu noi comentarii asupra lor!
0