Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Eseuri

Mă joc, dar dacă e urgent

când nu mai avem nevoie de genii

2 min lectură·
Mediu
Uite, ai putea să nu te mai plângi. Pentru că geniile se nasc o dată la o mie de ani.Dacă s-a întâmplat să te numeri și tu printre genii e doar o chestie de statistică. Trebuia ca o dată la o mie de ani să se nască un geniu. Au calculat și au tras concluzia că tu ai niște posibile condiții de formare a geniului. Nu aș putea decât presupune că și-au zis că dacă data trecută geniul s-a născut într-o familie bogată, următorul se va naște într-o familie bogată. Dacă data trecută a avut studii superioare, de data asta îl vor face hamal într-un aeroport. Și tot așa. Nu cred că poți alege să nu mai fii. Pentru că alegerea trebuia făcută în timp util, să poată găsi pe altcineva. Dacă ai să te sinucizi, vor avea grijă să îți termini misiunea. Tu de fapt nu conții niște idei inovatoare. Ai niște idei vechi de când lumea, dar necunoscute nouă. Pentru că ei nu au vrut să le cunoaștem mai devreme de nașterea ta. De fapt tu ești purtătorul unor idei pe care ei au vrut să ni le spună acum. Tu ai să spui exact ce vor ei și ai să te revolți exact așa cum vor ei. Câștigi nemurire în istorie, iar ei ajung unde vor. Ei nu caută altceva decât să se distreze. Prin tine, ne dau noi jucării pe care inițial le respingem și apoi le îmbrățișăm. Ei ne urmăresc jocul și fac pariuri. Cât va dura până când vom vrea alte jucării? Uneori le păstrăm și pe cele vechi, alteori le combinăm cu cele noi și ne facem singuri altele. În ultima vreme, s-au plictisit. Au ajuns la concluzia că toți suntem la fel, că avem o gamă restrânsă de reacții, că nu suntem în stare de mai mult, pur și simplu. Nici tu nu mai ești chiar grozav, noi nu ne mai minunăm de ce faci. Eventual, ascultăm o știre la radio despre cine știe ce ai descoperit. Nu te credem oricum pe cuvânt. Știi, ar trebui cumva să te trimitem înapoi cu un mesaj. Că nu mai avem nevoie de ei. Ne ajung toate jucăriile astea prin care ne distrag atenția de la ce se întâmplă de fapt. Știm ce vor să facă și că nu suntem de acord.
096037
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Eseuri
Cuvinte
387
Citire
2 min
Actualizat

Cum sa citezi

Cojocaru Ramona. “Mă joc, dar dacă e urgent.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/cojocaru-ramona/eseu/231202/ma-joc-dar-daca-e-urgent

Comentarii (9)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@ela-victoria-lucaEL
Ela Victoria Luca
Ramona, ai dat trimite înainte de a scrie textul...
0
@cojocaru-ramonaCR
Cojocaru Ramona
da, mi-am dat seama. Nu eram sigură că vreau să scriu textul, dar dacă asta au plănuit ei. Se pare că acum m-au ghidat ca sa le fac cunoscuta prezenta. Pana acum s-au ascuns. Au vrut să facă totul mai periculos, asa ca au inceput sa se compromita. De fapt, ei nu risca nimic. Pentru ca ce am spus e una din jucariile care vor fi ignorate. M-au fortat, ca nu cumva sa ma razgandesc.
0
AG
andre ganz
frumos textul... poetic; totusi - ce s-ar intampla daca am inlocui \"ei\" cu \"noi\"?
0
@cojocaru-ramonaCR
Cojocaru Ramona
chiar nu stiu. Dar \"ei\" poate fi folosit si cu sensul general, cum folosesti de exemplu uneori in constructii de genul \"Si ti-ai dori ca viata ta etc\", pronumele personal, pers a II-a singular. In mare parte cam asta am urmarit.
0
PC
Puiu Constantin
ideea unor \"ei\" care ne dirijează e destul de veche și folosită poate prea mult în literatură și cinematografie, SF, teoria conspirației etc.
Mi-a plăcut însă teoria geniului, care e dirijat și el tot de forțele absolute. Cred însă că și această idee a fost enunțată de Michelangelo care a spus că statuia există în piatră iar el (geniul) nu face altceva decât să înlăture marmora în exces.
Cred că există și câteva genii, foarte puține, autentice și care scapă de sub controlul \"lor\".
Textul mi s-a părut binișor scris și de fapt, tonele de literatură pe care le producem nu trebuie să fie neapărat originale în idee.
Succes!
0
@claudiu-tosaCT
Claudiu Tosa
ce chestie cripto-comunista asta cu \"geniile se nasc o data la o suta de ani\". god lumea inca mai crede balariile astea.
0
@cojocaru-ramonaCR
Cojocaru Ramona
credeam ca titlul este destul de clar. este vorba despre o joaca si nimic mai mult. devin paranoica si ma las purtata de ridicolul situatiei, intr-o continua joaca.
Mersi de incurajari, constantin. Nu aveam pretentia unei chestii originale. Ma jucam cu niste idei, atata tot. Eu rad ori de cate ori imi citesc eseurile serioase.

Dear claudiu, ma mira ca nu ai inteles spiritul de joaca si mai mult ca ai luat-o la propriu.mai uita-te printre ce am scris si spune-mi daca tu chiar crezi ca m-am prostituat prin olanda ca sa imi platesc drogurile si ca acum am o nevasta si stam impreuna la tomberon. Ce parere ai?
0
@claudiu-tosaCT
Claudiu Tosa
draga ramona imi cer scuze ca n-am fost destul de clar. am luat doar chestia aia in serios, asta si din cauza ca numarul celor care cred faza aia cu geniile, se inmulteste pe aici, si-a fost un deja vu urat. so imi cer scuze daca am fost repezit sa stii.
0
@cojocaru-ramonaCR
Cojocaru Ramona
faza aia e doar un pretext pentru a incepe un eseu. nimic mai mult. Ce urmeaza este o variatiune pe tema \"cum se naste un geniu\". nu ai fost repezit, e in regula. Imi cer scuze daca te-am lasat sa crezi ca ma cert cu tine. sunt un om pasnic. mai astept corecturile tale, o parere in plus nu strica niciodata.
0