ANELE
Verificat@anele
nume de cod: anele vicii: marlboro roșu scurt, cafeaua, coca-cola, 3 în 1, ciocolata ..pe scurt dependentă de cofeina motiv pentru care sunt, nebunã, neastîmpãratã, paranoicã, irascibilã, într-un continuu du-te vino groaznic de blazat. vise; croaziera pe Nil în țara faraonilor *******************************
Candva am visat o gara,un tren eu si cineva.Visul a fost atat de impresionant incat l-am notat in jurnal ca sa fiu sigura ca nu-l uit. Cativa ani mai tarziu eram intr-o gara, un tren, eu si cineva.Atunci am avut o presimtire ca si cum recunosteam peronul,persoana,dar...ma aflam pt prima data in acel loc.Intr-o zi rasfoind vechiul jurnal...am inteles.
PS. foarte frumos textul tau.
Felicitari si o steluta imaginara *
Pe textul:
„Camera cu Copii" de Ionut Grosu
Recomandatblesfemie!
unii ar spune DA
si eu as spune dar...la vremea aceea nu se stia despre moartea clinica,nu!
in plus, ma tot gandesc la adam si eva
la cei 2 copii ai lor si...la noi.
incest?!?
am avut prea multe divirgente de opinii ori de cate ori am dezbatut acest subiect, motiv pt care de aceasta data voi incerca sa ma abtin, dar voi urmari cu interes comentariile ce se vor face pe marginea acestui text.
sper ca vei putea raspunde celor care vor comenta
Pe textul:
„Evanghelia dupa Apocalips" de razvan cirezaru
Felicitari si la cat mai multe texte bune
Pe textul:
„Sezonul razelor in vant" de Lucian Preda
PS. mai trebuie lucrat pt ca inainte de toate, merita
=> la mai multa inspiratie
Pe textul:
„Decembrie \'89" de Porteanu Dragos
garda nu o lasa jos
fetele vor da granada
la matale in ograda
cum canicula e mare
nu le trata cu o floare
scoate berea de la rece
si apoi neica petrece
dar sa bei tot cu masura
ca femeia = bautura
este dulce si te duce
vrand degraba sa te culce
si neica pana la fapte
ai sa dormi intins pe spate
Pe textul:
„noroc cu carul" de dumitru cioaca-genuneanu
Pentru-o clipa mi-a fost teama
Ca vrei mana sa mi-o rupi
Dar acum yo bag de seama
Esti gelos pe-amicul Jupp
PS. las ca-ti trece
de vei bea o bere rece
Pe textul:
„noroc cu carul" de dumitru cioaca-genuneanu
Pe textul:
„noroc cu carul" de dumitru cioaca-genuneanu
OK, sunt de acord; la noi poetul nu se poate intretine din aceasta meserie, si totusi...
EL este bogat moral, intelectual, sentimental, pt ca nu poti fi poet daca nu ai imaginatie, intelect s.a.m.d.
despre text
este slab, rimele sunt banale in plus nu spune ...nimic, desigur, este doar parerea mea
PS. la mai multa inspiratie
=> sfat ; incearca sa folosesti ceva metafore chiar daca este vorba despre vers cu rima.
un mic ex :
un tanar si-o camera murdara
si ploua iar, in suflet si afara
pe buze lacrima in aval in curge
fior de ghiata inima strapunge...
cand saracia el a gazduit...s.a.m.d.
Pe textul:
„Poetul" de Alin
incearca ceva mai puternic
versuri lacrimogene dar simple nu dau bine
o metafora pe ici pe colo. un vers mai dur urmat de unul sensibil si lacrimogen,
stiu, nu este usor, dar merita
ps. numai bine
Pe textul:
„loc pentru inimă" de Lidia Muraru
PS.Maria, felicitari
Pe textul:
„Andrei Doboș [Ochila] - indrazneala metaforica" de Maria Prochipiuc
imi place foarte mult poezia ta.
felicitari si bun venit pe poezie.ro
Pe textul:
„Măicuță din Ardeal" de Lunca Mihaela Elena
Da, sunt pentru a treia oara pe pagina ta si...
Nu stiu ce se intampla cu tine, dar nu este bine deloc.
Incearca sa nu mai fi atat de pesimista in trairile tale ( poeziile religioase, sunt cele ce ma fac sa cred asta)
Incearca sa fii tu atunci cand scrii sau fii asa cum ti-ar foi placut.
PS. se spune ca, \"cuvantul Lui este benefic dar si malefic, creator dar si destructiv \".Asta nu o spun eu, au spus-o altii.
=> iti doresc succes in viitoarele tale creatii
=> a, era sa uit, in momentul in care comentezi un text al altui autor nu mai scrie VictoriaDudu pentru ca se va sti oricum ca mesajul este de la tine. Scrie prenumele autorului textului respectiv, spre ex.
* numai bine.
Pe textul:
„poezii despre Dumnezeu" de victoritadutu
\"...sangele ba rosu ba gri...\"
nu, nu-mi place chiar daca inteleg ceea ce ai vrut sa spui, este un text care nu cred ca...
dar cine stie?
Poate altii vor gasi poezia in acest text.
Eu, desi am incercat, nu am reusit.
Pe textul:
„vampir" de Alina T. (Manole)
acest text nu poate fi incadrat la proza.
dar l-ai putea incadra foarte bine la personale sau asa cum ar face multi altii, la poezie.
PS.este un text interesant
numai bine.
Pe textul:
„bunica" de Bandrabur Irina
Aceasta afirmatie m-a facut sa detest respectiva persoana dar in acelasi timp m-a ambitionat sa scriu poezie mai buna.
Iti doresc succes atat in arta de a scrie poezie cat si proza.
sa auzim numai de bine.
Pe textul:
„Chemare" de Radu Lupu
sa ne traiesti Alina si viata sa-ti ofere tot ce are ea mai bun.
La multi Ani!
Pe textul:
„Alina Manole - descoperirea ființei solare" de Maria Prochipiuc
Sa fie intr-un ceas bun
Pe textul:
„INVITATIE" de Diana Mitrut
si
sa te intreb; cum pot procura volumele semnate de tine?
PS. aceeasi intrebare si pentru ceilalti autori care au volume scoase .
Multumesc.
Pe textul:
„„Anii cinematografului” (*) o carte născută pe Agonia.net" de Ghinea Nouras Cristian
ideea face legatura dintre divinitate si om,mai aproape de cer, la o viata transumana,
un poem ca o pictura pe sticla,ce cu pene de lumina vegheaza ecoul liric al poemului
PS.felicitari Mae
Pe textul:
„despre simplitatea zeilor" de stanescu elena-catalina
Ai talentul (rar intalnit) de a jongla cuvintele.Asta e bine.
Parantezele, mult prea multe, strica farmacul textului, iar tema abordata de tine......este buna, insa am impresia ca ii lipseste ceva. Poate ar mai trebui lucrat textul .
Ideea imi place.
PS.numai bine.
Pe textul:
„Cu lumea-n cap" de Victoria Matei
