Poezie
agramarea orașelor plante
- din ciclul \"antimetafore\" -
1 min lectură·
Mediu
n-am idei
sînt rupte hîrtiile
agramarea orașelor plante
scriu cu ochii
pendula
dirijorul opac
mor indivizibil în jurul meu stirpe de regi ionatani
un compromis mai puțin
un atom de carbon
o reproducere încovoiată
ghepardul verde
saliva de cuarț
argoul respinge mîinile mele
savant
insistențe latente
rămășițele oului prim
divizat imposibil
răsturnare în pîntec
revenire
gripare
alambicul pornește respirația melcului serafim
gîlgîit dureros
abisal
am pierdut
uvertura copacului despicat
033.538
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- Virgil Titarenco
- Tip
- Poezie
- Cuvinte
- 69
- Citire
- 1 min
- Versuri
- 25
- Actualizat
Cum sa citezi
Virgil Titarenco. “agramarea orașelor plante.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/virgil-titarenco/poezie/81596/agramarea-oraselor-planteComentarii (3)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
Totuși, ce înseamnă agramarea orașelor plante?
0
Alina, de obicei nu îmi explic textele, sau nu mi le mai explic, aici. Vorba cuiva care spunea că acesta este dreptul cititorului, dreptul de a interpreta, de a percepe. Mă fascinează în ultima vreme, printre alte lucruri, limitele, limitele noastre în concertul limitelor regnurilor din jurul nostru. Sîntem niște nemulțumiți fundamentali. Și nici măcar nu știm să ne-o exprimăm. Universul computerelor este așa o amăgire. Nu face decît să ne accentueze limitele.
0

Am încercat agramarea orașelor plante și a ieșit că, divizat imposibil, oul prim pornește abisal uvertura regilor. Asta ca să nu mai spui că nu ai idei. :)
Interesantă ideea versului \"mor indivizibil în jurul meu stirpe de regi\".