Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poeziepamflet

Poezie de dat la BAC-ul beizadelelor

1 min lectură·
Mediu
Printr-un parc plin de tristețe
Trec trei domnișoare crețe
Dornice să se răsfețe,
Trei istețe.
Rup dintr-un salcâm trei bețe
Și uitând de politețe
Vor ca parcu-ntreg să-nvețe
Joculețe.
Cea mai blondă dintre crețe,
Doldora de frumusețe,
Spune lumii vorbe istețe
Să învețe!
Dă din băț cu robustețe,
Dirijează cu suplețe
Pilde despre bătrânețe,
Îndrăznețe!
Cea scundă dintre glumețe,
Cu mare naturalețe,
Bate-n aer, ce mândrețe!
Oulețe.
Omletă și cornulețe
Gătește pentru ospețe
Inventate cu noblețe
Și franchețe.
Ultima dintre fâșnețe,
Mai fără delicatețe,
Bate peste poponețe
Mogâldețe.
Imediat, fără blândețe,
Toate cele trei mărețe
Se declară mari altețe
Iubărețe.
Și-obosite cu justețe,
Plictisite precupețe,
Pleacă din parc către piețe
Din județe.
061.370
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
112
Citire
1 min
Versuri
36
Actualizat

Cum sa citezi

Sorin Stoica. “Poezie de dat la BAC-ul beizadelelor .” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/sorin-stoica/poezie/14173482/poezie-de-dat-la-bac-ul-beizadelelor

Comentarii (6)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@maria-elena-chindeaMCMaria Elena Chindea
jeloase de nada ta de prins „istețe”. :) Poem în „ȚE” despre durerile mari ale unei nații infestate de aceste căpușe, care, ne place sau nu, dintre noi s-au ridicat și s-au înmulțit datorită toleranței noastre și a lipsei de reacție la atacurile lor subterane.
Am savurat construcția în „țe” a pamfletului, chiar dacă pe alocuri ai sacrificat ritmul și muzicalitatea pentru formă. Întregul e simpatic deși subiectul real e un cancer în metastaze!
0
@sorin-stoicaSSSorin Stoica
Mulțumesc de trecere și cuvinte. Să îmi spui unde am sacrificat că să rectific dacă așa este, eu nu văd.
0
@maria-elena-chindeaMCMaria Elena Chindea
în întreg fără să-l ciobească, poate, vizibil.Nu am numărat silabe, nu intru în tehnicile riguroase ale poeziei în formă fixă. Scriu doar vers alb, dar recit în cap versurile clasice (de nu le pot citi cu voce tare) și aici mi s-a rupt cademța:„Spune lumii vorbe istețe” „Cea scundă dintre glumețe”. La al doilea vers este dă-di, cei mai riguroși condeieri la formă considera grupajul de astfel de silabe chiar cacofonii.
Ți-am zis asta pentru ca mi-ai cerut, altfel oricum am savurat poezia, mi-a plăcut energia și umorul, de mai șlefuiești o țâr sau nu poezia îi bună.
0
@maria-elena-chindeaMCMaria Elena Chindea
cadența
0
@cont-sters-2743Șșters
Asta îmi dă impresia citind acest text.
0
@sorin-stoicaSSSorin Stoica
Mulțumesc, Maria. Ritmul e corect, silabele la locul lor. Dă-di nu e cacofonie. Ca-co... Cât despre rigurozitate, există maeștri ai poeziei noastre naționale cu versuri șchioape și ciudate rău de tot. Dar geniale! Și da, Ionuț, așa pare. Ceea ce mi se pare foarte fain!
0