Poezie
de corăbii
în vol. "niciodată pe nume"
1 min lectură·
Mediu
și nu e un sentiment despre care lumea crede că știe
îi declaram bărbatului de vizavi
aveam tot sângele în voce îl priveam cum zâmbește
turnând poezii în pahare
una începea cu ești abisală mă uitam pe furiș
oare despre cine să fie
o dumnezeule
și dacă îi demonstrez că am simțul umorului
vise grele de plumb insistau să îmi intre în oase
una dintre corăbii simula reușit naufragiul
bărbatul se mândrea
improviza niște culori în care să își ordoneze morțile
îmi spunea voi lipsi apropo
mă voi retrage într-un dor magistral
noțiune intraductibilă
trebuie să ai nouăzeci și nouă de vieți
mă grăbeam să îl conving
pentru că te iubesc
fă ceva îl rugam pentru tine iată că plouă
și eu mă desfac înduioșată într-o pădure de conifere
inspiră aerul acesta în tine adânc
adânc
să își înece timpul corăbiile
21.07.04
074.624
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- silvia caloianu
- Tip
- Poezie
- Cuvinte
- 142
- Citire
- 1 min
- Versuri
- 24
- Actualizat
Cum sa citezi
silvia caloianu. “de corăbii.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/silvia-caloianu/poezie/80617/de-corabiiComentarii (7)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
Distincție acordată
ma gandesc de ce eu aproape mereu inaintea oricui, asa cum ma gandesc de ce tu aproape mereu inaintea oricui...am venit, am citit, fara alte cuvinte, atat.
0
cat curaj strangi sub chipul semet, capitane de vas?...
incredibil de dureros, ce pot sa indraznesc sa mai caut cuvinte...
incredibil de dureros, ce pot sa indraznesc sa mai caut cuvinte...
0
Foarte multa tandrete in gesturile tale poetice. Versurile curg precum cascada din imagine: nu se mai precipita inainte de caderea in gol. Stiau apele/versurile ca acesta este drumul, stiau ca aici vor ajunge, nu mai e nici o graba, caderea e deplina si constienta.
\"și eu mă desfac înduioșată într-o pădure de conifere\" - imi confirma ideea: padurile de conifere nu sunt agitate, brazii, pinii, molizii se leagana usor in vant (sunt de la munte!).
\"și eu mă desfac înduioșată într-o pădure de conifere\" - imi confirma ideea: padurile de conifere nu sunt agitate, brazii, pinii, molizii se leagana usor in vant (sunt de la munte!).
0
Distincție acordată
... într-o cădere improvizai \"culori în care să-și ordoneze morțile\" visele de plumb, doar cât \"să-și înece timpul corăbiile\" ... simulat acel naufragiu ca și cum moartea \"noțiune intraductibilă\" știa să toarne abisale poezii în pahare, doar pentru a cere încă \"nouăzeci și nouă de vieți\" pentru iubire ... frumos, frumos ... parcă te regăsesc aici în nuanțele acelea care plac mult ... mă iartă pentru modul personal de citire printre cuvintele tale ... la bună vedere :)
0
Mae, trebuie sa aiba o semnificatie, o explicatie, undeva - mai stii? -, primatul acesta de care zici...
Bianca, de fapt imi e atat de fricaaaaaa! Recunosc!...
Mihail-Adrian, ma bucur sa stiu ca ma citesti si tu...
Florin! O steluta de la tine! Interesanta interpretare, ce sa mai zic? :)
Bianca, de fapt imi e atat de fricaaaaaa! Recunosc!...
Mihail-Adrian, ma bucur sa stiu ca ma citesti si tu...
Florin! O steluta de la tine! Interesanta interpretare, ce sa mai zic? :)
0
Silvia, curaj nu inseamna sa nu simti frica, ci sa nu ii cedezi. sa lupti, sa te agati, sa protestezi. sa nu abandonezi... corabia.
0
Am...curaj, dar, oricat ti-ar parea de straniu, nu vreau sa lupt, nu vreau sa ma \"agat\", eu...cedez, abandonez, celor care vor proceda invers...
0
