Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Acest text poate fi citit mai bine în revistă.
Articoleevents

Bienala Internațională de Poezie – Liège, Belgia, 4-7 Septembrie 2005, Ediția a 24-a

Însemnări

4 min lectură·
Mediu

Prima surpriză a fost acum câteva luni, când am găsit în cutia poștală o invitație pentru a participa la această manifestare poetică prestigioasă.
Istoria acestor Bienale începe în 1951, când Arthur Haulot și echipa redacțională de la \"Journal des Poètes\" a organizat la Knokke, Belgia, \"La Rencontre Européenne de Poésie\".
Succesul pe care l-a avut această întâlnire a depășit toate așteptările. De aici drumul a fost scurt: s-a hotărât ca la fiecare doi ani să se repete această întâlnire, dar sub numele \"Bienala Internațională de Poezie\". Prima ediție s-a desfășurat sub președenția lui Jean Cassou la cazinoul din Knokke, în prezența a peste 200 de poeți din 29 de țări.
Din 1984 Bienala de poezie se desfășoară la Liège, la Palatul Congreselor.
Bienalele se desfășoară sub auspiciile \"Casei Internaționale de Poezie\" de la Bruxelles (afiliată UNESCO) și revistei \"Journal des Poètes\".
Limbile oficiale sunt franceza și engleza, asigurându-se traduceri simultane.
Fiecare Bienală dă ocazia unor dezbateri foarte bogate și intense asupra locului și aportului poeziei în societatea modernă. Fiecare ediție are o temă principală: prima ediție a Bienalelor a avut drept temă \"Poezia la mijlocul secolului\", apoi alte teme au fost, în decursul anilor – \"Poezie și limbaj\", \"Poezie și societate\", \" Poezia și teatrul\", \"Poezia și visul\", \"Poezia și sacrul\", iar anul acesta tema principală a fost \"Les mots qui brûlent\".
Președintele Bienalei din anul acesta a fost Abdelatif Laabi din Maroc.
Au fost prezenți 300 de poeți din toate colțurile lumii (71 de țări), din Venezuela, Japonia sau Congo până la Autoritatea Palestiniană. Am avut plăcerea să reîntâlnesc prieteni vechi, de la alte întâlniri poetice sau care au fost invitații mei la Haifa, la Centrul de Cercetare a Poeziei Francofone (Eric Brogniet, Pierre-Yves Soucy, Charles Dobzynski, Yves Broussard,Rose Marie François).
Din România au fost prezenți: Horia Bădescu, atașatul cultural al Ambasadei Române de la Paris până nu de mult, poet, prozator și publicist care a publicat nu numai în românește, ci și în franceză, la prestigioasa editură Gallimard; Mariana Stancu (din comitetul de redacție al revistei ieșene \"Cronica\") și Valeriu Stancu (redactor șef al aceleași reviste și poet, care apare și în biblioteca virtuală a \"Agoniei\"), precum și I. Deaconescu de la editura Europa din Craiova. Diaspora românească a fost reprezentată de către Dinu Flămând, care trăiește la Paris din 1989, lucrând ca jurnalist la Radio- France Internationale, dar este poet și traducător.
În seara inaugurală au fost aleși de către o comisie 10 poeți care au citit din poeziile lor. Aici am avut a doua mare surpriză, fiind aleasă printre cei zece. Cu (sau fără...) modestie, trebuie să spun că poeziile mele au avut un succes care m-a surprins, aducându-mi a doua zi patru invitații: la Festivalul de Poezie de la Belgrad în luna octombrie, la Festivalul de Poezie de la Zagreb, în luna noiembrie și la Festivalul de Poezie de la Namur (Belgia) în iunie viitor și viitoarea Bienala la Liège peste doi ani.
Alte surprize: un editor belgian s-a oferit să-mi publice o carte, iar un poet englez și-a exprimat dorința de a-mi traduce poeziile în engleză.
În ziua de 5 septembrie a fost adus un omagiu poetului Arthur Haulot, care a inițiat desfășurarea acestor întâlniri, în urmă cu peste 50 de ani, puțini ani după eliberarea lui din lagărul nazist Dachau.
\"Image
La fiecare ediție a Bienalelor, este atribuit un premiu (Le grand prix – Prix Sabam), în valoare de 3700 de Euro, care vine să răsplătească opera poetică a unui poet în viață, indiferent de naționalitate.
De exemplu, în decursul anilor premiul a fost acordat lui Giuseppe Ungaretti, Saint-John Perse, Octavio Paz, Leopold Sedar Senghor, Adonis, Roberto Juarroz. Anul acesta premiul a fost acordat poetului italian Andrea Zanzotto, în vârstă de 84 de ani.
\"Image
După fiecare ediție sunt publicate \"Actele Bienalei\".
Pentru alte informații:
http://www.maison-internationale-poesie.be/
E-mail: Info@maison-internationale-poesie.be
0119.884
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Articole
Cuvinte
633
Citire
4 min
Actualizat

Cum sa citezi

marlena braester. “Bienala Internațională de Poezie – Liège, Belgia, 4-7 Septembrie 2005, Ediția a 24-a.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/revista/2005/09/bienala-internationala-de-poezie-liege-belgia-4-7-septembrie-2005-editia-a-24-a

Comentarii (11)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@silvia-caloianuSCsilvia caloianu
Multumesc, Marlena, pentru acest articol - l-am citit cu mult interes, fara sa respir - si, felicitari!, felicitari pentru succesele de care te-ai bucurat acolo!
0
Distincție acordată
@silvia-caloianuSCsilvia caloianu
...
0
@liviu-nanuLNLiviu Nanu
Felicitări pentru participare, prestație și articol! Sper să apuc timpul când vom organiza și noi ceva asemănător.
0
@marlena-braesterMBmarlena braester
Silvia, multumesc pentru interes si pentru steluta!
Liviu, Agonia are multi membrii in afara granitelor Romaniei, un festival international \"Poezie.ro\" nu e chiar o utopie. Promit sa vin!
0
@ela-victoria-lucaELEla Victoria Luca
Marlena, admiratia mea pentru pasul tau neostenit si pentru pasiunea cu care iti dedici timpul, sufletul si intreaga spiritualitate scriiturii si oamenilor poeziei, poeziei din oameni.

Daniela Luca
0
@aurel-popAPAurel Pop
Marlena, ma bucura prezenta ta in arena poeziei mondiale, toate felicitarile mele. Astept vesti de la tine si cu alte ocazii.
0
@tudor-negoescuTNTudor Negoescu
Ce ochi \"versat\" a avut prietenul meu, clujeanul Ion Cristofor, cînd te-a \"prins\" în vol. 3 din \"Scriitori din Țara Sfîntă\"! Cine i-o fi semnalat prezența ta pe acest site? Oricum, merită o cafea omul!
Felicitări!
0
@marlena-braesterMBmarlena braester
Daniela, Tudor, Aurel,
multumesc pentru cuvintele incurajatoare de care avem nevoie pe acest teren \"friabil\".
0
@tudor-negoescuTNTudor Negoescu
Cînd ai ocazia să evoluezi într-o companie așa de selectă, e semn că eforturile tale încep să fie încununate de succes. De fapt, chiar dacă nu recunoaștem, cu toții ne dorim să confirmăm cîndva, să fim recunoscuți în afara granițelor.
Că foarte puțini reușesc, asta e altă discuție.
Oricum, trebuie salutați cei care au reușit performanța!
0
Distincție acordată
MSMarina Samoila
Multumiri si din partea mea, Marlena, pentru generozitatea de a imparti cu noi bucuria participarii la aceasta manifestare.
Si, chiar daca intirziate, felicitari pentru realizarile tale pe tarimul poeziei.
Imi face mare placere sa te citesc si in proza si apreciez mult atat stilul tau direct, fara emfaza, intr-o romana impecabila, dar si dorinta ta de impartasire a ceea ce este bun in jurul nostru.
M-as bucura sa fii citita de cat mai multi si forta exemplului sa dea roade!
0
@marlena-braesterMBmarlena braester
Marina, cred că e pentru prima oară când lași un semn în pagina mea, m-am bucurat mult să aflu că mă citești.
Mulțumesc pentru steluță!
Tudor, ai perfectă dreptate. Se pare că eu am început să reușesc, poate și faptul că scriu în franceză ajută, poate.
0