Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Stare

(Vama Veche I)

1 min lectură·
Mediu
de sub pământ
ies capetele lumii
caracatiță veche
mereu deznodată
în mare
aici vântul
se face carne uscată
întinsă lasciv
pe craniul scoică
mă dizolv
cuminte
în mici întâmplări
te aștept
răspândită
în deșertul de sare
aici în nopți
cu lună prăbușită-n nisip
poți uneori
să-ți vezi sufletul
064077
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
48
Citire
1 min
Versuri
19
Actualizat

Cum sa citezi

Ligia Pârvulescu. “Stare.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/ligia-parvulescu/poezie/1730890/stare

Comentarii (6)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@nica-madalinaNM
nica mădălina
mi-a adus dor de stare textul ista.
remarc stăpânirea în a nu dilua senzorialul prin continuarea descrierii.
șoapta foarte fragmentată din ultima strofă mi-am citit-o însă mai cursiv.
0
@ligia-parvulescuLP
Ligia Pârvulescu
acum ultima șoaptă e un pic mai cursivă...:)
E bine ca dorul de stare să nu treacă decât uneori...ca să avem la ce să visăm, mereu.
Mulțumesc de semn.
0
@cornel-ghicaCG
Cornel Ghica
desi nu-mi place (deloc) Vama Veche (ca locatie si spirit) totusi... linistea acestei poezii, aceasta \"stare\" \"mereu deznodată / în mare\" a reusit sa ma atraga.
am apreciat (deasemenea) prima varianta a ultimei strofe, cea care (de fapt) a tras intregu\' timp al imaginii printr-o clepsidra poetica (reusita).
felicitari

cu stima, blueboy
0
@ligia-parvulescuLP
Ligia Pârvulescu
dacă nu-ți place Vama Veche și totuși ți-a plăcut textul meu, asta nu poate decât să mă bucure. La Vama Veche sau nu, marea este tot mare...
Mulțumesc de spuse.
0
@anghel-popAP
Anghel Pop
Am o întrebare: poemul ăsta a fost simțit și scris la secțiunea de plajă rezervată nudiștilor sau nu? Ca să știu cum să interpretez versul \"carne uscată/întinsă lasciv\".

\"de sub pământ ies capetele lumii\"
N-am putut recepta metafora asta, deși sună incitant. Pământ și lume, două noțiuni care își cam suprapun aria semantică... dacă ziceai \"sufletul lumii\"... sau ceva de genul.

Ultimele două strofe, deși foarte simple, sunt curate, cuminți, fănușiene... Ligia tatonează simplitatea. Succes!
0
@ligia-parvulescuLP
Ligia Pârvulescu
ce plăcere, tu în vizită la mine :)

Acum, nu știu dacă tu ai mai fost prin Vamă, dar din păcate secțiunea rezervată nudiștilor, după căutările mele am constatat că nu există, și oricum, păcat că în Vamă, care era aproape exclusiv zonă nudistă, acum e exclusiv zonă textilistă...mă rog, asta e părerea mea. Deci ai și răspunsul, deci nu e interpretarea aia, e cealaltă :)

Da, îți înțeleg punctul de vedere, dar pentru mine pământul și lumea sunt lucruri complet diferite, eu folosesc noțiunea de pământ întotdeauna la sensul propriu...e un fix al meu :)...poate-mi trece :)

Fănușiene...iar ceva ce n-am citit, dar măcar nu mi-e greu să-mi recunosc neștiința :). Spui de simplitate, poate așa este, dar eu personal am scris ca de obicei și apoi am schimbat apoi doar aranjarea în pagină. Cred că e mai ușor de citit așa, e adevărat că se schimbă și ritmul...așa am simțit eu ieri marea, n-a fost intenționat :)

Mă bucură trecerea ta, și legat de experimentarea aceea la bibliotecă de care mi-ai zis mai demult, eu deocamdată prefer să scriu ce și cum simt...dar n-o să-ți uit sfatul de lectură de specialitate, pentru că e bun.
Mai treci, știi că cititul e reciproc :)
0