Poezie
Inger sau demon?
Pentru Bluebitch fie ca vrea, fie ca nu!
1 min lectură·
Mediu
Pe brațul alb de ceară, din ochiul de lumină,
O lacrimă purces-a timidă să coboare
Când în fereastra oarbă privirea ei senină
Din inimă de crivăț a dăinuit o floare...
Cu fir de umbră vălul îmi pare făurit
Căci sânul îi ascunde sub forme efemere
Dar inima răpusă de fierul aurit
I-a transformat în lacrimi alaiul de himere...
Ești demon între oameni sau înger între demoni?
Din cântece de greieri faci punți peste abis...
În inima curată doar patimi poți să semeni?
Am să te-alung în lume caci nu te vreau în vis!
M.T.
083.260
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- Geronimo Trascau
- Tip
- Poezie
- Cuvinte
- 94
- Citire
- 1 min
- Versuri
- 13
- Actualizat
Cum sa citezi
Geronimo Trascau. “Inger sau demon?.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/geronimo-trascau/poezie/36946/inger-sau-demonComentarii (8)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
Multam maestre!Daca nu sunt inca, voi fi candva cu siguranta Carlova!Dar trebuie sa-mi castig numele intai!Daca place inseamna ca nu mi-am torturat muza degeaba!
0
Domnu\' inzahouz, am facut si eu ce am putut (nu prea mult zic unii, si poate bine zic)...Dar daca matale poti pune in versuri cu mult mai bune mesajul pentru bluebitch, esti invitatul meu.(Cu ocazia asta poate mai invat si eu ceva!)Oricum, sper ca muza sa nu se supere...O rog eu sa nu se supere!
Multam!
Multam!
0
Chiar mi-a placut. Si nu am de ce sa ma supar, poate doar pentru ca ai reusit sa te strecori dincolo de aparente si sa transpui in versuri ce ai descoperit acolo...ceea ce putini au reusit sa vada. Dupa cum spunea inzahouz, ceva tot misti tu ceva acolo. :)
Cel mai mult mi-a placut \"Ești demon între oameni sau înger între demoni?\"...si cel mai mult adevar este in \"Dar inima răpusă de fierul aurit
I-a transformat în lacrimi alaiul de himere...\" si in retorica intrebare pe care mi-am pus-o si eu de multe ori \"În inima curată doar patimi poți să semeni?\".
Thanks...si...vreau si manuscris cu semnatura de la poet! :)
Cel mai mult mi-a placut \"Ești demon între oameni sau înger între demoni?\"...si cel mai mult adevar este in \"Dar inima răpusă de fierul aurit
I-a transformat în lacrimi alaiul de himere...\" si in retorica intrebare pe care mi-am pus-o si eu de multe ori \"În inima curată doar patimi poți să semeni?\".
Thanks...si...vreau si manuscris cu semnatura de la poet! :)
0
Miss Bluebitch sunt incantat ca ti-a placut.Nu prea scriu by request, dar cand muza se indura de mine, reusesc sa scriu ceea ce simt si ceea ce gandesc.Cam rar, dar mai bine mai rar si mai bine dacat des si prost.Cat despre manuscris, mai negociem.Cand ne-om vedea...
Pe curand muzo!
Pe curand muzo!
0

Maestre sa ne traiasca muza ca multe are de suportat de la noi! :)))