Eugenia Reiter
Verificat@eugenia-reiter
„nu aruncați amintirile la gunoi”
adresa de contact: eugenia.reiter@agonia.net 25 ianuarie 1968 pe agonia.ro (poezie.ro) din decembrie 2001 * apariții în: - Suplimentul de cultură "Symposion" - 2005 - Iași; Volum de cenaclu "Virtualia 4" - 2005 - Iași - coordonat de Alina Manole; Volumul colectiv "Ultima generație, primul val", ed. Muzeului Literaturii Române -…
interesant cum ai surprins trairea mea.
imi place
multumesc frumos. ma bucur c-ai trecut
p.s. multumesc editorului care mi-a recomandat textul. precum se stie textele celor cu nivel 0 (si sub) nu apar in pagina recomandatelor:)
apreciez gestul si ma bucur desi nu stiu cine este editorul.
multumesc
Pe textul:
„iubire în mers" de Eugenia Reiter
Dan, apreciez ca ti-a placut si chiar ma bucur. despre restul te superi daca iti spun ca nu ma intereseaza fenomenul \"subiectelor fierbinti\"? chiar nu urmaresc asa ca nu-ti mai fa probleme. nici macar n-am inteles prea bine de ce iti faci (probleme) in privinta asta. parol:)
Alin, am zambit:) textele sunt retrase prin noiembrie trecut cand am renuntat la munca de editor si m-am trecut la 0 din varii motive:)
si cum sunt pe site de aproape 5 ani ma leaga multe, multe...
asta este motivul pentru care (inca) mai postez din cand in cand.
iti multumesc. sincer
Pe textul:
„iubire în mers" de Eugenia Reiter
ma bucur c-ai trecut. sper ca-s toate bune, acolo, departe.
multumesc frumos
Pe textul:
„prima zi din restul vieții" de Eugenia Reiter
mi-a placut
Pe textul:
„Solitudine" de Negru Vladimir
\"comentariile nu supără pe nimeni, indiferent de tonul și conținutul lor\"
pai d-le Herinean, daca este asa cum incerci sa faci lumea sa (te) creada de ce nu sunt afisate toate comentariile de sub acest text?
in continuare mintim... mintim... mintim
Pe textul:
„În lipsă de inspirație" de Radu Herinean
\"Singuratatea poate duce la violenta pentru ca daca sta doar cu acei prieteni ai lui toata ziua...nu accepta si pe altii sa faca parte din acel grup pentru a nu-i descoperii lucrurile la care tine cel mai bun...\"
final de exceptie. cine nu accepta? tine cel mai bun?
Pe textul:
„Singuratate intre bine si rau" de Lazar Claudiu
Victor, nu
Monica, ma bucur ca ti-a placut. sincer. multumesc
Pe textul:
„prima zi din restul vieții" de Eugenia Reiter
tuturor, cu drag
Pe textul:
„poem cu salcie pitică și regină verde" de Vasile Munteanu
n-as vrea sa ma vedeti acum:)
Daniela, n-am uitat...
Pe textul:
„Cireșe în alb" de Ela Victoria Luca
si pentru ca nu ma asteptam si pentru ca totul m-a surprins as vrea sa raspund fiecaruia in parte.
Alina, multumesc mult. n-am vorbit noi prea mult(e) dar stiu ca din cele cateva mailuri am reusit sa... sa!:)
Liviu, tu ma alinti. si mai stiu ca tu nu te superi niciodata pe mine ca nu raspund pe mess, la telefon sau la sms-uri:) stiu. asta-s eu. asta esti tu. multam mult. adica iar multam:)
Gelu, multam mult de urare. sper sa ne revedem.
Dan-Alexandru, zambesc:) multam de urare. mult
Daniela, tu mi-ai asternut ciresele albe in miez de noapte. stiu. si-ti multumesc mult, foarte mult. si mai stii ca uneori timpul meu se inchide si se deschide dupa un ceas numai de el stiut. mereu te-am simtit si apreciez asta. multumesc mult.
Maria, si pentru mine a fost o surpriza. mai ales ca am aflat tarzior cine-mi esti:) multumesc mult.
Carmen, multumesc mult. unii prieteni chiar imi sunt adevarati:)
Lori, tu, nu mai este un secret de multa vreme ca-mi esti draga. pentru textul asta ti-am lasat semn odat\'... dar n-ai observat:) \"ea stie, ea a inteles, ea iti multumeste...\" multumesc pentru tot. p.s. citesc mesajele offline, sa stii:)
Elia, multumesc mult pentru urare. asa sa dea Domnul.
Adrian, noi \"ne stim\" cu mult inainte de poezie.ro. aici doar ne-am ascutit sabiile si ne-am luptat in Venetii:) ma bucur c-ai trecut. mult.
Victor, multam mult pentru versuri. ar putea...
Anne, multam mult:)
Maria... neobosito... iti multumesc pentru tot, pentru absolut tot. n-am uitat urarea de anul trecut. te imbratisez.
Tiberiu, multumesc mult. poate o sa...
Ionut, e greu sa te \"legi\" de mine, crede-ma:) m-a surprins nitel ca esti pe aici, recunosc. multam.
Erika, sper sa se implineasca toate cele urate. multam mult pentru semn.
Cris, tie nu trebuie sa-ti mai spun. tu stii, tu ma cunosti. grija la parmezan si ursuleti:)
Serban, vreo 5 minute am tot scris si am tot sters. nu stiu ce sa-ti scriu. nu mai stiu. intr-o zi o sa sar din al noualea cer.
Alina, de tine ma leaga multe, poate mult prea multe. as putea sa spun ca ai fost aproape singura femeie cu care am comunicat constant. multumesc mult pentru tot. si eu te iubesc:)
Nicolae, dau trandafirii pentru florile de salcam si liliac. vrei?:) multumesc mult
Corneliu, profit de spatiu si-mi cer scuze pentru toate raspunsurile asteptate. spuneam mai sus ca uneori timpul meu se opreste. ma iarta, te rog. multumesc pentru urare.
Dana, n-am uitat rapita aia:) cred ca mai am pe undeva campul de rapita dedinspre drumul spre slatina:) multumesc mult.
Elena, n-am uitat:) cum sa uit? zambesc... multumesc mult. ma bucur ca esti aici.
Hanna, multumesc pentru urare. de lipsit nu stiu cat voi mai lipsi. ma bucur pentru semn.
Jo... adineauri am citit si \"Niei\". cand e vorba de multumiri nu ma descurc niciodata. \"te-am rugat apoi sa asculti sa asculti sa asculti pendula curbata a sangelui meu batand ora exacta a mortii\". mai stii? mai?
Nic, tu ai ramas undeva in sufletul meu. e greu sa explici cuiva ca desi n-am vorbit niciodata ai totusi locul tau bine delimitat. multumesc mult. mult, auzi?
Nancy, multumesc mult si ma iarta... sunt o lenesa cand e vorba de raspunsuri:)
Ioan, emotionata... iti multumesc.
Elie, tu fato... spuneam deunazi cuiva ca am gasit in tine un om. un om adevarat. pacat ca te-am descoperit asa tarziu. viata merge inainte, nu?:) cu drag
Virgil, as minti daca nu as recunoaste ca m-a surprins gestul tau. placut. multumesc mult.
Dominic.......... multam
Bogdan, daca iti spun ca nu ma asteptam ma crezi? multumesc. conteaza mult pentru mine. stii
Anana, tu spui \"cred ca numai iubind la randul tau poti primi atata iubire\"... as vrea sa te contrazic dar mai bine nu:) multam mult pentru urare.
Bogdan, tu esti alta surpriza pe aici. multumesc mult. cred ca si eu am fost putin cam \"rea\", nu?:) ma refer la mailuri:)
Daniel, ma bucur ca te-am cunoscut si, mai ales, ca am susotit umar langa umar in sala pogor:) multam mult.
Cristian, un zambet si o imbratisare:) multumesc... mult mult
Bogdan, tinere, era mai grav daca nu-ti lipseam. m-am linistit. poti sa razi dar ce mi-ai scris ma duce cu gandul la cativa pisoi intr-un cosulet care...
am fost patetica, stiu.
mi-e bine si plang
multumesc
Pe textul:
„ Eugenia Reiter și-o secundă" de florian stoian -silișteanu
nu stiu ce sa-ti scriu. chiar nu stiu.
uite-ma fara cuvinte
alaturi... :(
Pe textul:
„Un gînd bun pentru Mihai Leoveanu" de Florin Hălălău
RecomandatEla, dezamagirile se opresc de fapt in pragul regretului. asa se invata sfarsitul. multam pentru ganduri.
Lucian, filmul se deruleaza mult mai rapid, imbraca mai multe fete, ocoleste insa evenimentele si intamplarile in care poate intra omul. acesta este si motivul pentru care imaginile sunt puse la indoiala. mai vorbim la Iasi, sper:) multumesc
Cristiana, mi-ai intuit (ca de fiecare data) bine angoasele si diversele chipuri. multam mult.
Andu, cand ti se spune ca ai valoare literara zero si ca nu ai discernamant literar ce-ti mai ramane de facut?:) sa te joci, nu? nu se vrea nici poezie, nu se vrea urcat pe scari valorice, se vrea o dedicatie incadrata la personale si daca nici asa nu e bine am sa te rog sa-mi gasesti un loc viran unde ma pot juca in voie:) multam
Dana, incerc sa ma las de fumat dar tot n-as refuza invitatia. nu din alte motive dar noi doua n-am prea reusit sa stam de vorba in ultimul timp. multam. lumea mea e aici, acasa la mine.
cu multumiri
Pe textul:
„tu zâmbești de fiecare dată altfel" de Eugenia Reiter
n-am cum sa uit, nici n-as putea, vremurile alea incatusate teluric in care copacii se roteau si se tot roteau... am si eu tabloul pe care mi l-ai trimis pastrat la loc de cinste si ma bucur ca originalul sta deasupra monitorului tau la Chisinau:)
asa cum ma bucur ca tu continui sa ma citesti \"rar, cu priviri peste geam, cu noduri „telurice” în gât\" si ca, inca, tu crezi in mine. sper sa vina si vremea aia sa te cunosc. tare mult mi-as dori.
dorin, apoi... ce sa mai zic? ca m-ai bulversat de tot. ma uit si eu la ce-ai scris asa cum, probabil, se uita multi si nu pricep nimic, da\' nimic nimic, intelegi?:) eu zic sa stingi tortele ca mie mi-e frica de foc si de barbatii care alearga spre mine cu bratele deschise. noroc ca te-ai impiedicat:)
Elia, textul se vrea o dedicatie, nu stiu cat mi-a reusit sau cum dar ma bucur ca ti-a placut. te-ai linistit?:) lucrurile nu sunt chiar asa cum par. zambesc si eu spre tine si nu pot decat sa ma bucur (iar) ca te-am simtit aproape.
cu multumiri
Pe textul:
„tu zâmbești de fiecare dată altfel" de Eugenia Reiter
cu multumiri
Pe textul:
„toate sfârșesc în aceeași direcție" de Eugenia Reiter
si d-le nanu... daca eu pot sa vin cu trenul poti si tu, nu?:) circula, circula...
ajungem
Pe textul:
„Cenaclul Virtualia - la a VI-a ediție" de Alina Manole
Recomandatla buna revedere
Pe textul:
„Cenaclul Virtualia - la a VI-a ediție" de Alina Manole
RecomandatPe textul:
„Virgil Diaconu și o subiectivitate întârziată" de Vasile Munteanu
voi inchide sirul comentariilor.
Pe textul:
„Virgil Diaconu și o subiectivitate întârziată" de Vasile Munteanu
imi pare rau ca s-a ajuns pana in acest punct cu impartitul orgoliilor. as avea, normal, cate ceva de spus fiecaruia in parte dar nu este LOCUL potrivit.
sper sa priceapa si cei care au intervenit aiurea.
d-le Halalau, nu stiu cum de linistesti dumneata autorii si le spui ca nu-si pierd nivelul (in calitate de?) si mai ales nu inteleg de cand hotarasti dumneata soarta textelor mele.
toate cele bune
voi opri sirul comentariilor si voi trece la off topic tot ceea ce este de trecut.
Pe textul:
„Apariție editorială - Mi amor - Costin Tănăsescu" de Eugenia Reiter
Cerul n-are suficiente degete
Pentru a mângâia pământul
Care a scăpat nemarcat
De pașii voștri,
Îndepărtându-se.
Nici dacă plâng n-o să plouă
Din cruci nu putem face poduri
Și nici din țărână, castele de nisip.
În genunchi,
Întind palmele tăbăcite de cuvinte
Pe textul:
„Voi n-auziți?" de Radu Herjeu
