enea gela
Verificat@enea-gela
Membru USR, Filiala Oltenia
Pe textul:
„vârste" de enea gela
Recomandatnotezi direct sub carne,
acolo unde tendoanele se îmbină perfect,
ai un tuș special,
plin de resemnare și teamă:
nu mai veni...”
Și cu toate astea, ar mai fi ceva de făcut:să se scrie POEZiE așa, ca în acest text.
Am citat un fragment, ansamblul însă îți dă fiori. Excepțional!
Pe textul:
„middle age crisis" de marin badea
Mulțumesc, Otti.
Pe textul:
„eu" de enea gela
Pe textul:
„vârste" de enea gela
RecomandatPe textul:
„vârste" de enea gela
RecomandatCitind ce ar trebui să facem ca să scăpăm de nefericire, personal, nu cred că merge nimic. Pe unități de timp mai mici, suntem fericiți sau nefericiți. Un traseu al fericirii absolute și eterne este inaccesibil unui om...poate în altă viață, într-un univers paralel.
Dintr-o stare de nefericire se nasc întrebări și se produc răspunsuri.
Cred că textul merită stea pentru mesajul că am putea face ceva în privința unor stări fundamentale!
Pe textul:
„Fericirea și nefericirea 19,20,21" de razvan rachieriu
Ce este numai autorul știe, eu am rămas fascinată, am reluat lectura, e atât de original, de bine scris, că singurul lucru pe care îl pot face este să acord stea.
Pe textul:
„Cronici. Însemnări din cămașa de forță" de marin badea
Pe textul:
„Raiul" de enea gela
Pe textul:
„ți-am scris prima declarație de dragoste" de enea gela
Pe textul:
„Concurs de poezie - "Marele premiu - Agonia 2015"" de Eugenia Reiter
RecomandatPe textul:
„flash" de enea gela
Apreciez lectura și interpretarea ta!
Pe textul:
„păsări împăiate" de enea gela
RecomandatÎn ce mă privește, am știut că textul meu nu va fi unul preferat, dar la acel moment, asta am creat, asta am postat; a fost incitant, frumos, că ne-am aflat împreună și meritați toți participanții feicitări!
Pe textul:
„Concurs de poezie - "Marele premiu - Agonia 2015"" de Eugenia Reiter
RecomandatPe textul:
„mă strigă, teo" de Teodor Dume
Poezia, scrisă într-o manieră inedită, în comparație cu altele ale autoarei, este debordantă în imagini, proaspătă în asocierile de cuvinte, patinează ușor de la grav la ridicolul în care suntem sau ne punem, la un moment dat.
Și pentru compoziție, și pentru mesaj, stea!
Pe textul:
„vot pe o bordură veche" de Ileana Popescu Bâldea
Mulțumesc, Elena Katamira!
Pe textul:
„nobila casă" de enea gela
Superbe și proaspete metafore- de reținut pentru imapactul senzorialului: ”separat suntem două felii de pepene/în gurile a două nefericiri”
Stea!
Pe textul:
„regal " de Ottilia Ardeleanu
Voi aprinde o stea , poate pe verso, nu contează, ideea este că poezia merită lumina cititorilor!
Pe textul:
„contrabandă cu nichita" de silvia caloianu
