Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

echilibristică

1 min lectură·
Mediu
mă vezi?
mă vezi ce atentă știu să pășesc
pe aceste puncte în aer ale noastre?
...ca pe niște frunze de nufăr tremuratoare
ca pe niște nopți albindu-ne sihaștri
mă prinzi?
mă prinzi în brațele tale de artist
vâzând că alunec
de pe aceste sloiuri de gheață?
...de pe aceste albe puncte de suspensie
de pe aceste albe stele pe un cer de sugestie
de pe aceste inimi jonglate miraculos de viață
095552
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
72
Citire
1 min
Versuri
12
Actualizat

Cum sa citezi

silvia caloianu. “echilibristică.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/silvia-caloianu/poezie/47089/echilibristica

Comentarii (9)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

NC
neculea corneliu
cat as fi vrut sa stiu candva cum sa o prind...
0
@aleksandar-stoicoviciAS
Distincție acordată
aleksandar stoicovici
Superb!

In ultimele saptamani mi-a fost dat sa citesc numai poezii bune si foarte bune pe site(au fost si cateva exceptii, dar nu se pune ;p )

Aceasta poezie m-a dat gata.
Mi-a placut tot... mai ales modul inteligent in care ai suprapus punctele de suspensie din prima stofa cu cele din a doua.
Din aceasta suprapunere iese ceva de genul:
-punctele noastre albe de suspensie-
Albul acesta este ales in stransa concordanta cu sloiurile de gheata care la un momendat chiar iti par infinit de albe daca le privesti atent.

\"inimi jonglate de viata\"... nu mai are nevoie de comentarii:)

Aleks
0
RF
Robert Flint
La multi ani Silvia!iti doresc sa-ti mentii echilibrul pe firul vietii cat mai mult si mai spectaculos.
TE VEDEM si la nevoie suntem gata sa TE PRINDEM.
0
@rodica-hera-chiriacRC
Rodica-Hera CHIRIAC
Un sincer La Multi Ani si din partea mea si la cat mai multe poezii frumoase! Imi placu si-aceasta de azi, eu zic ca ti-ai mentinut destul de bine echilibrul..;):)
0
@radu-tudor-ciorneiRC
Distincție acordată
Radu Tudor Ciornei
Cind vietile cad oarbe sub blesteme
Paseste peste aer, nu te teme
Iluzia traieste fara de merinde
Paseste.Insusi visul te va prinde!

Putine poezii ma fac sa le dau replici in versuri. Aceasta e una dintre ele.
0
@dan-tristianDT
dan tristian
Un circ intrinsec. Aparent el nici macar nu are posibilitatea vreunei existente marginale... Doar aparent. Saltimbancul, sentimentul, cu talpile murdare de confuzia nonculorii paseste pe incertitudinea ca de erg a punctelor de suspensie. Nuferii, noroiul, noptile sihastre sunt doar parti ale disimularii. Sa te ascunzi in cochilia sloiurilor de gheata pana si tie iti pare imposibil. Albul punctelor de suspensie poate fi atat liniste cat si abandon. Jocul din palmele impanzite de linii ale destinului e doar o alta forma de imaginatie. Viata? Aici nu se mai regaseste desi isi continua risipirea dincoace de sens... Cred ca ai cazut prada unei usoare vorbareli. As renunta la cel putin jumatate din randurile acestui text inchizandu-l in provocari, in surprinderi, in conotativ. Cel putin prima strofa, daca poate fi numita astfel, abunda in expresii incarcate de caducitate. In afara de cateva expresii izolate si iluzoriu idei forta, nu mi-a placut poemul.
0
IS
Ionut Simion
toate cele bune cu sanatate in aceasta zi speciala pentru Domnia-ta! La multi ani!
0
@zZ
z
La multi ani, Silvia!
0
@silvia-caloianuSC
silvia caloianu
corneliu, ai sa o prinzi candva, trebuie doa sa-ti doresti cu adevarat! :)
Aleksandar, da, puncte albe...
Robert :) Cine vei fi fiind, cu tot cu echipa/trupa ta filantropica? Am eu dreptul sa stiu sau ma lasi sa mor de curiozitate...inainte sa ma prinzi/prindeti? :))
Rodica, multumesc, iti doresc acelasi lucru!
Nexusule...stiu, da, doar visul...ma bucur sa stiu ca-ti place si tie uneori ceea ce scriu eu, tu inscriindu-te printre poetii mei preferati...
Filip, exegetul meu-surpriza! Poate te mai enervezi si mai scrii un poem, mai bun decat al meu, la tema respectiva? abia astept! :))
Ionut, Michel, multumesc, multumesc...
Multumiri tuturor: VA IUBESC
0