Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

antigodzila

"cântec în stația zoo" (ed. vinea, 2014)

1 min lectură·
Mediu
aici ar putea fi un poem dureros-dureros
în care să urlu ca o lupoaică rănită
să îmi sfâșii perna și să o mănânc
să vreau să mă spânzur
să mă ia dracii
să mă fac godzila
să distrug și să fug
adânc
în mine
să urlu mai departe
să mistui perne și canapele
să vreau să mă împușc
să mă închid în baie
să fiu rea
să îmi fac rău
să vreau ce nu vreau
dar nu voi face asta
cât există în lume atâta frumos
și numai din
dragoste
039
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
90
Citire
1 min
Versuri
20
Actualizat

Cum sa citezi

silvia caloianu. “antigodzila.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/silvia-caloianu/poezie/14046723/antigodzila

Comentarii (3)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@vasile-munteanuVM
Vasile Munteanu

îmi place neputința rostirii care transpare din fiecare vers; uneori suntem copleșiți de sentimente incomprehensibile.


același,
Vasile Munteanu
0
@costin-tanasescu-stefanestiCS
Un poem de stare. Ca o piatră aruncată într-un lac. Face valuri și apoi se liniștește. Și totul devine limpede. Îmi place acea primăvară din final.
0
@alexandra-negruAN
Alexandra Negru
un text puternic în exprimare în care se simte un fel de răzvrătire sau rebeliune pornită din simpla idee a scrierii unui poem dureros, de lupoaică rănită. această idee este cea care dă curs unor porniri violente doar ipotetice, finalul reprezentând de fapt adevăratele gânduri ale autoarei care, paradoxal, sunt foarte pașnice. :D
mi-a plăcut pentru forța cu care e scrisă prima parte a poemului și pentru contrastul destul de puternic adus de ultimele versuri.
0