Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Jurnal

Nu știu și știu 22, Favorabilul și defavorabilul 1, 2, Aptitudinile 1,

Gânduri gnomice

2 min lectură·
Mediu
Să ne debarasăm de nu ști-ul stagnant pe care-l folosesc ca pe o mantră proștii și care are în miezul lui inferiorul ce nu poate ieși din câmpul iresponsabilității și să-l utilizăm frecvent pe ști-ul care absoarbe cunoașterea aflată în expansiune și care caracterizează erudiția și poliglotul. Ști-ul trasează în aria ființării coordonatele superiorității în care mișcarea evolutivă a omului este hiperbolică absorbind maximul care-l propulsează pe verticalitatea susținută, sprijinită și prezervată de succese. Favorabilul își împrăștie în om avantajele dacă acesta știe să atragă beneficiile din manifestările lui. Circumstanțele îl pot îndrepta pe om înspre defavorabil dacă este traversat de scepticism și pesimism, sau înspre favorabil dacă este străbătut de entuziasm, optimism și sensuri care impulsionează, motivează și incită o ființă conștientă de atuurile sale. Favorabilul care se extinde are similarități cu beneficul, însă acesta din urmă are calitatea esențială de a pozitiva actele spirituale, fiziologice și telurice. Cotidianul care-și însușește circumstanțele favorabile îi augmentează omului sensurile și țelurile care îi transmută coordonatele glisând de la materialismul laic, profan și păgân la spiritualitatea care are în imanența ei sacrul, estetica, evoluția, etica și multidimensionalul. Să ne inițiem și specializăm în a găsi metodele și instrumentele care să aducă în viața noastră favorabilul, avantajele și beneficiile și să investim în viață prin vocații mulate pe structura, axa și a fi-ul specifice fiecăruia, pentru a obține profiturile în toate ipostazele existențiale în care posedăm aptitudini, abilități și sagacitate. Să dăm randament și eficiență activităților proprii, numai așa potențialul nostru ne va îndrepta înspre statutul de extra-om. Cine investește în ceea ce se pricepe, în care este specialist și profesionist, în ceea ce definește aptitudinea sa, va obține profitul având coeziune cu succesul. Cine nu-și cunoaște abilitățile rămâne în stadiul de neofit începând unele proiecte, probleme și provocări fără a le finaliza cu brio. Vocația are o forță creativă care înlătură blazarea, plictisul, defetismul și anemia ce induc sterilitate ființei și o face să-și înnegureze sensurile și fără imaginea lor clară sensurile își pierd efectele, obiectivele și motivația, iar pasiunea pe care o incitau se surpă în indiferența sistând fluxurile de energii.
032583
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Jurnal
Cuvinte
350
Citire
2 min
Actualizat

Cum sa citezi

razvan rachieriu. “Nu știu și știu 22, Favorabilul și defavorabilul 1, 2, Aptitudinile 1, .” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/razvan-rachieriu/jurnal/14151699/nu-stiu-si-stiu-22-favorabilul-si-defavorabilul-1-2-aptitudinile-1

Comentarii (3)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@cont-sters-55051
Cont șters
Cuvântul ”proștii” .... prejudicios, dezintegrează, pune etichete, ... îți ruinează scrierea chiar de la începutul textului,

separă în ”proști” și ”deștepți” lumea ... atunci ce ne facem cu ”gnosticismul” ? ...

-fiecare om este valoros cu nivelul ce îl are, micile reușite și eșecuri, ...

- fiecare om crește în termeni proprii și ritm propriu, ... fiecare om este bun la ceva, încearcă cu puterile sale, ...( dacă unii mai citesc nu înseamnă că cei necitiți sunt proști, .. ei se folosesc de cunoașterea intuitivă,)

... atenția mereu, da mereu ne-o îndreptăm spre ce oamenii fac bine, cât de simplu nu ar fi acel bine,(pentru ceilalți) ... doar așa ne putem schimba gândirea și atitudinea, ...


Citesc unele comentarii ce le faci, și văd ceva bun în tine. Abordează o viziune integrativă. Tu ești un om bun. Nu te face mic și ascunde în spatele cuvintelor mari.
Am să mai citesc,

Numai bine și sănătate!


0
@petru-teodorPT
Petru Teodor
într-adevăr ești plin de bunătate, dragă domnul meu!
asta o simt și eu.
și rezonez cu acest comentariu de mai sus al doamnei Mitea.
atinge delicat niște puncte ce ne e greu să le privim noi înșine fără distanțarea de cuviință.
a trebuit să vin în țări străine ca să văd cât sunt/eram de mărunt și-nghesuit.
și aici am învățat în același timp să mă trag deasupra, să mă lupt pentru fiecare metru.
vino lângă și ieși un pic mai mult spre tine.
spor.

cu multumri,
și gânduri bune,
(pt)
0
@razvan-rachieriuRR
razvan rachieriu
MARIA
În comentariul tău consistent și generos se întrevede ființa ta poetică ce are drept caracteristici ontologice bunătatea, empatia, înțelegerea și un simț critic etic și imparțial.

PETRU
Mă bucur și sunt recunoscător că ai „venit lângă” ființa gnomică proprie, că ai încercat să-i înțelegi imanența și cuvintele ce formează interpretarea ta mi-au dat calinitate și benefic, iar privirea mea le-a cules cu apreciere.
0