Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Femeie, venine!

1 min lectură·
Mediu
Uită-te cum te scurgi din mine,
Femeie venine!
Te unduiești
și te povestești,
te preaiubești,
curvă!
Aaahhh!
Cui mă lăsai,
ca un putregai?
Zâmbești?
De n-ar fi fost să-ți fie lăsat,
de prin cele știute de noi,
goi,
să mai întâlnești,
să te perpelești,
așa cum se arde șarpele nebun,
sub creangă de-alun.
Uită-te la el,
misterul mișel!
Ahhh!
Femeie venine,
cui pasă de mine?
Pan
05.05.2002
0114.424
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
67
Citire
1 min
Versuri
24
Actualizat

Cum sa citezi

Paul Bogdan. “Femeie, venine!.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/paul-bogdan/poezie/25271/femeie-venine

Comentarii (11)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

TDtidid diomede
frumos, sentimente, cuvinte, versuri
și un motiv însemnat;
Oriana, unde este steluța?
0
@tudor-negoescuTNTudor Negoescu
Pane, Pane, ce jocuri ludice, de initiere in tainele erosului...Intrebarea din final e retorica... se stie ca nimanui nu-i pasa de noi, ca sintem singuri... singuri... singuri
0
ABalex bâcu
pane, nu mi-a placut. simt ca strigi in hauri doar de dragul ecoului.
0
@luminita-suseLSLuminita Suse
Nice try (C)rasmane!. Eu nu rezonez cu acest gen de poezie, nu mă regăsesc spiritual și sufletește în astfel de versuri. Sunt adepta trăirilor concav suave și a emoțiilor convex curate. Ceva utopic ori out of this world. Panule, îmi pare rău, am fost provocată să spun și eu nu pot fi decât sinceră chiar și când mă înșel motiv pentru care am puțini prieteni. Tu poți simți și scrie mai frumos și bine de atât, de asta sunt \"cam sigură\" - ca să-l parafrazez pe Dodu.
0
@x-0001610Xx
Din pacate, s-a pierdit ceva pe drum, referitor la ultimele poezii. Ca si la aceasta.
0
@gabriel-nitaGNGabriel Nita
Slab. Dupa mine. Efectul veninului?

Wolf: Incearca sa faci din poezie cantec. Cu ce iti seamana?
0
@paul-bogdanPBPaul Bogdan
Un ins, poate a scrie si despre femeia, nefluture, nevantisor sau nefloare. Ca ce crede unii despre acel ins cand schimba putintel macazu, pe acel ins nu-l prea doare in dedesubtul fruntii. Ca daca e ceva de pierdut gaseste repidi repidi in alte parti ca o fi el insu, baiet cu imaginatiune. Insu nu-i slab, are 90 de chile, deci, nici poezia lui nu-i slaba ca d\'aia, ca apartine lui, care va sa zica nu-i slaba.
Care va sa zica (iar si din nou) sa-l lasam sa-si parcurga linistit si rebel aceasta portiune de timp, pe care \'mnealui o considera (ca l-am intrebat eu), o perioada de formare a unui stil propriu care nu se anunta slab, deoarece (iar si din nou) insu, cum spuneam are 90 chile si nu vrea sa slabeasca.
0
@ioana-bogdanIBIoana Bogdan
Eu as vrea sa stiu doar de ce nu place aceasta poezie. Doar atat. Adica, as vrea argumente.

Cand vii si spui nu, nu-mi place. Sau nu, nu are \"nu stiu ce\", trebuie sa argumentezi. Sunt de acord ca Pan poate scrie mai bine, ca oricine poate scrie mai bine. Mai stiu insa ca orice poem face parte dintr-un UNIVERS poetic, ca fiecare poezie, are strigatul sau mutenia ei, ca ea corespunde unui anumit moment trait de autorul ei.

Ii invit pe toti cei de aici sa citeasca poeziile \"de dragoste\" ale lui Arghezi. (Exemplu de vers \"cui i-ai dat fa, sa ti-o cunosca, faptura ta imparateasca\"). Daca vor.

Pan, acum tu:
nu inteleg de ce \"venine\", in loc de \"venin\" si nu inteleg topica lui \"nu ti-ar fi lasat\". cine sa lase? care e subiectul?. Ca de obicei, probleme cu topica. Te rog sa ai rabdare si sa revii asupra ei. Incearca sa nu mai postezi o poezie \"calda\". Iti pot veni idei ulterior care vin sa o intregeasca, sa o infrumuseteze. Ori tu cu acele idei, compui o alta poezie.
Concluzia 1: Putin si bun.

Concluzia 2: pana vom infiinta critica avizata, v-as ruga sa va sustineti opiniile. Si chiar si asa, macar pentru efortului autorului, aduceti argumente.
0
Oom
Am intrat, am iesit, apoi iar am venit, am recitit - inclusiv comentariile - dar poezia tot reusita imi pare... si simtita, pe deasupra!

Daca nu toate femeile sunt \"asa\", asta nu inseamna ca nu e niciuna \"asa\", sau ca nici un barbat nu le poate cadea victima!

Dupa umila mea parere, esti cat se poate de talentat, Pan; iar stilul asta te prinde cel mai bine!
0
@ioan-danIDIoan Dan
Domn\'le mie-mi place!
Imi place ca d\'aia e poezie ca sa zica omu\' ce il doare la rinichi.

Domn\'le Pane io cred ca asta descarcare e bine venita taman inainte de vineri -zi de maslu!

Io n-am argumente asa grele ca ale m\'nealui ca am numa vo 80 kg., si nu ar fi ele - argumentili mai slabe de slabe, ci sunt mai putin penetrante cand le dau drumu\' pi podisca asta virtuala.

Ca sa ma concluzionez, asa, pai daca e zicere din rarunchi, cum si pare de altfel, apai e bine, bine! Daca nu e strigatura tare din bojoci ci numa\' din condei atunci e bunicica!
0
@x-0001610Xx
De gasit insu a gasit, se vede in aparatoarea de si-o puse.:))) Numai ca e cam ruginita. Cat de pasat, se mananca in strachina si cu lingura de lemn.:))
0