Mediu
culcat în iarbă -
din noianul de stele
s-a desprins una
întunerec deplin -
prezent doar țârâitul
câtorva greieri
plouă în noapte -
mirosul de busuioc
abia răzbate
023.008
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- nicolae tomescu
- Tip
- Poezie
- Cuvinte
- 28
- Citire
- 1 min
- Versuri
- 9
- Actualizat
Cum sa citezi
nicolae tomescu. “noapte albă.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/nicolae-tomescu/poezie/14031020/noapte-albaComentarii (2)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
care mă îndeamnă la mai multă atenție. Îți mulțumesc.
Dar îți mulțumesc mai mult pentru ultimele două rânduri. Laconismul lor spune multe.
Cu cele mai bune gânduri
Dar îți mulțumesc mai mult pentru ultimele două rânduri. Laconismul lor spune multe.
Cu cele mai bune gânduri
0

la al doilea poem corectează un i, ca să fie cuvîntul întuneric la forma corectă și nu cea populară. nici acest poem nu este spectaculos, dar ai surprins realitatea. ai făcut o bună paralelă între a nu se vedea nimic și a se auzi ceva. deci nu se vede nimic în jur că este întuneric, dar se aude țîrîitul greierilor. este o formă bună de exprimare. omul în întuneric se ghidează după sunete. și întunericul fără sunete, sperie omul în cele mai multe cazuri, iar în cazul în care sînt sunete în jur, parcă e mai puțină teamă. o apă care curge, foșnetul frunzelor, țipătul unei păsări, sau în acest caz, țîrîitul greierilor schimbă starea. la primul poem ai o imagine reală frumoasă, care dă pace, iar la al doilea poem tot un soi de pace cu acei greieri, dar aici nu mai sînt prezente stelele. al treilea poem mie personal îmi place cel mai mult. ploaia este atît de deasă, încît nici mirosul puternic de busuioc nu mai poate trece prin acest baraj de apă. este un poem interesant. și e bine cum ai folosit ultimul vers. ca la carte pentru un poem haiku.
se poate și mai bine Nicolae. oricum față de alte poeme din urmă astea sînt mai lucrate. spor și inspirație și la viitoarele.
cu prietenie, bia