marius nițov
Verificat@marius-nitov
„Universul e cel mai performant computer, noi, un joc de supraviețuire. E atâta frumusețe în ființa mea, moartea și-a declarat falimentul!”
Cultura și arta, gustul libertății mele... scriu în stele, caut să înțeleg ceva din perioada asta scursă de la un regim totalitar la statul infractorilor cu reminescențe totalitare. Prin toate anormalitățile trăite ca un exercițiu de supraviețuire, n-am uitat ce înseamnă frumosul. Master (culmea!) in istoria comunismului. S-a scris poezie…
să-și poată mima propria ființă! E un moment atât de expresiv redat, parcă l-am trăit de mai multe ori: \"tânărul stătea resemnat în zeghea momentului
amesteca într-un pahar umbra unei inimi
cu un strop de incertitudine
îmi imaginam că aparține mesei aceleia
dintotdeauna
aș fi vrut să-i cunosc pseudonimul
care îi definea istoria\" Și aici ce inspirat ai conturat emoția: \"simțeam cum între mâna lui și privirea mea
aburea o poveste\"! Uite dacă erau mai generoși să-mi dea nivel corespunzător, îți acordam o stea... dar din dar...
Pe textul:
„ca să poți merge trebuie să lași un loc gol.înainte sau între" de cezara răducu
Anca, în încercarea prin care trecem în lumea asta evident nedreaptă, nu mai trebuie să insist pe aspectul ei diform, schizofrenic, gregar, avem credința și dragostea și îți spun că spre cer culoarele sunt deschise celor ce iubesc și cred!
Elisabeta, da, am înțeles că voi urma inspirația și scriitura mea e un semn! Acum chiar sunt determinat să răspund la frumusețea chemării voastre. Să nu se înțeleagă cumva că port vreo supărare celor ce se ocupă de site datorită criteriilor de evaluare pe nivele, nu țin astfel de stări în suflet, poate vor considera vreodată să zică locul tău e mai sus. Până atunci, apreciez posibilitatea ce mi-a fost dată ca participant la efortul agoniei spre rostire a frumuseții și legăturile deosebite pe care le-am făcut de când postez. Sărbători Fericite și multă inspirație!
Pe textul:
„Culoar spre cer" de marius nițov
Pe textul:
„Culoar spre cer" de marius nițov
Pe textul:
„Culoar spre cer" de marius nițov
Pe textul:
„Culoar spre cer" de marius nițov
Pe textul:
„Culoar spre cer" de marius nițov
Pe textul:
„Schimbare" de florian abel
îți vine să-ti smulgi oamenii
din piept să-i pui să danseze...\" Cum îndemna Cezara: \"am convingerea că remediile tot în noi se află.\"... și citește ultima mea poezie să te convingi!
Pe textul:
„quand les paroles sont inutiles" de Dozescu Adelina
Pe textul:
„Cine sunt" de marius nițov
Pe textul:
„Cine sunt" de marius nițov
Alături voi toți zâmbiți ne înțelegem din pagini\", legătura virtuală a comunității înseamnă că funcționează pe toate frecvențele sufletești. Mi-a plăcut finalul: \"Voi culege roadele direct din oameni
Crizantemele nu vor muri niciodată\", să descoperi partea bună în toți cei ce contribuie cu harul lor la frumusețea site-ului.
Pe textul:
„Din cap și până în picioare tot un site" de Ottilia Ardeleanu
și mă născusem din nou
răstignită
bătută în cuie
pe crucea trupului tău\". Nu înțeleg nr. mic de cititori, motivele arhaice au un rost în toată geneza sentimentului de aici.
Pe textul:
„răsturnare" de daria caza
Pe textul:
„uită-ți scara, femeie!" de Maria-Gabriela Dobrescu
Pe textul:
„poezia se scrie cu pistolul la tâmplă" de diana dumitraciuc
Pe textul:
„Important" de Oana Radu
De îmbunătățitregresia speciei mai plauzibilă decît evoluția\". Se mai poate lucra textul, începutul și finalul sunt reușite.
Pe textul:
„dragostea nu necesită rațiune" de Liviu-Ioan Muresan
în care să mă așez pe umărul tău
de unde să mă ridici cu mâini crude
spre o toamnă
în care să fiu femeie\" Dacă te-ai visat pasăre, e o simbolistică a înălțării, cred că tristețea o vei lăsa în urmă.
Pe textul:
„e prea mult?" de Maria-Gabriela Dobrescu
Emil, mă bucur sincer de comentariul lăsat și apreciere! Da, e în scrierea mea tot ce simt și trăiesc, prin diferite personaje sunt mai liber s-o spun, mi-e potrivită și proza ca un fel de altă viață în care oamenii sunt transparenți. Nu știu dacă în timpurile noastre e bine să fii perfectibil, mereu cu gândul că poți mai mult, dar pe mine asta mă caracterizează în tot ce fac și încerc construirea unui stil cât mai aproape de sufletul cititorului, fără alambicări sau divagări plictisitoare. Mulțam de cuvinte!
Pe textul:
„Stenograma nerostirilor" de marius nițov
ai recunoscut semnătura și ai jurat
\"ca o dobîndă la bancă nu eu nu\"
și jurămîntul tău
pentru care mi-am mușcat buzele e un fel de formulă mistică, inițiere într-o trăire fără regrete.
Pe textul:
„anotimpul rochiei sîngerînde" de Liviu-Ioan Muresan
doar că acum fumez, beau vin, fac dragoste, pierd nopți și nu mai număr zilele\", o regăsire dureroasă a chipului în dorința neschimbată, neoprită \"dacă m-ar cresta din nou, cu stiloul lui ascuțit
ar găsi o altă femeie sub piele
ar iubi-o și pe aceea cu același sadism de bărbat
(preaașteptat)
chiar dacă nu mi se mai spune de o vreme, penelopa\" și resemnarea din final, constatarea insuficienței așteptărilor. Dacă repeți \"am același chip tânăr dintotdeauna\" înseamnă că și crezi în menținerea tinereții, frumuseții, asta dă un fel de optimism.
Pe textul:
„36" de Adina Ungur
Recomandat