Poezie
bluzul crizei
1 min lectură·
Mediu
era așa o foame în țară, că umerii canotorilor se îngustaseră,
femeile nu se mai epilau, slănina ajunsese la mare preț.
până și generalii umblau cu nasu-n pământ, căutând mărunțiș.
mușchiul creștea abundent pe cutia poștală a pensionarilor,
curvele emigraseră toate; care nu - la călugărie.
pe atunci obișnuiam să purtăm ghiare lungi, încovoiate și negre
cu care ne scărpinam de râie și ne mai apăram de tăticu
a cărui unică distracție era să ne scoată
doar în izmene la cinci dimineața
să dăm zăpada din curte, cântând
cât ne țineau bojocii:
noi sîn-tem căliiiiiiiiiți
noi sîn-tem căliiiiiiiiiți
044.942
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- iulian poetrycă
- Tip
- Poezie
- Cuvinte
- 98
- Citire
- 1 min
- Versuri
- 13
- Actualizat
Cum sa citezi
iulian poetrycă. “bluzul crizei.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/iulian-poetryca/poezie/13966163/bluzul-crizeiComentarii (4)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
emiliane, tocmai când tu comentai, eu dădeam textul cu vaselină pe la încheieturi și îl mai upgradam. mersi dă vizită, cum se zice pe la noi :)
pdap, poate îmi sugerați careva un titlu, nevastă-mea a zis că ”bluzul crizei” e cam de căcat, și cine sunt eu să i mă împotrivesc?
pdap, poate îmi sugerați careva un titlu, nevastă-mea a zis că ”bluzul crizei” e cam de căcat, și cine sunt eu să i mă împotrivesc?
0
tocmai ma pregateam sa-l laud - si in acelasi timp sa-ti sugerez (cat mai in varful picioarelor posibil) ca ar merge super o rima discreta la final, cind, pieptanandu-l, ai retezat taman acolo.
iar eu am uitat ce si cum (era ceva care rima cu \"căliiiiiiiiiți\", penultimul cuvint in antepenultimul vers)...
ramin nostalgicele mele omagii
iar eu am uitat ce si cum (era ceva care rima cu \"căliiiiiiiiiți\", penultimul cuvint in antepenultimul vers)...
ramin nostalgicele mele omagii
0
și eu mă pregătisem să răspund, dar între timp m-am luat cu alte treburi, apoi am lipsit o vreme, și așa mai departe. rămân nostalgicele mele mulțumiri că ați comentat.
:)
:)
0

Sincer sa fiu, imaginea ghearelor si taticul de care ne aparam cu totii m-a impresionat cel mai mult.