Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Vreau acasă

dor de mi-e omor

1 min lectură·
Mediu
am cîntărit toate aspectele nu-mi pot da seama
sunt prea obosit prea rupt de frig
și prea băut de străini pe șantiere grămadă
iar pauza asta de Crăciun mă resimte inutil și bătrîn
credeam că e acasă undeva acolo dar e nicăieri
am vrut acasă și am vrut niciunde e inutil să vrei
e ideal pentru toți să fii nicăieri sau mai bine
să nici nu mai fii să dispari
la persoana întîia singular
în cifra unu
unic și neîndoios nesimțit
e un fel de dor
e un dor de care ți-e omor
da vreau acasă precum un cîine
milogit de poezia ei de nenorocire
sau ca un copil fugit pentru care
mor mut neștiut și cumplit
toți morții lui Irod
toți se feresc de viu și străin
iar în morții lor se simt ca acasă
eu vreau să-mi surîdă condoleanța
pînă la rînjet s-o plesnesc peste gură
și să-i urlu mori în morții mă-tii
să rup și să dau foc voios
și peste toate să sper exasperant de cretin
ca un foarte duios alienat liniștit
064.402
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
176
Citire
1 min
Versuri
26
Actualizat

Cum sa citezi

George Asztalos. “Vreau acasă.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/george-asztalos/poezie/1815401/vreau-acasa

Comentarii (6)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@liviu-ioan-muresanLMLiviu-Ioan Muresan
Tristete si revolta adunate. Bun poemul, pacat de apropierea sarbatorilor. As simti chiar o deznadejde, cel putin o debusolare specifica sufletului. Miscator.
Sarbatori fericite de la LIM.
0
@mara-minaMMMara Mina
Si-n toata nebunia asta de cautare a malului mai storci un strop din radacini seci, sa-ti fie pleznitura peste poate .
Conte, in intuneric, dracul nu mai e atat de negru .
Hai la clinchet de boabele strugurilor
pe vita uscata !
Un an cu alienari frumoase si roditoare !
M
0
@george-asztalosGAGeorge Asztalos
știu că e păcat și că ar trebui să ne veselim dar și veselia gratuită e în fond o disperare care se apără rîzînd neconvingător...e mult fast și falset în sărbătorile astea om bun de asta prefer să spun simplu și adevărat că mie mi dor de un Crăciun ca la mama acasă...:) Cu mulțumiri pentru apreciere îți urez să ai sărbători mai acasă ca niciodată. Stimă și prietenie Liviu...:)
0
@george-asztalosGAGeorge Asztalos
văd că doar dacă mă dedulcesc la amărăciune ca tine reușesc să te montez la veselie...:) clinchete și boabe de strugurel zici? păi să curgă și să fie...să fie...:)de să ne intre mama ei de bucurie pînă în oasă...și de să ne simțim oriunde la fel ca acasă!
Sărbători și an nou supermega fericite Mara...Să fi iubită de să nu te vezi!
0
@dana-banuDBDana Banu
ești cuc prin cele străinătățuri bag seamă, poezeaua e răcnită în așa fel încât am tresărit când a ajuns la mine ecoul

ce e al tău e pus deoparte, ai un stil care poate fi recunoscut din prima iar asta nu e puțin

nu de puține ori zburdălnicia-ți versificatoricească mi-a părut cam gratuită dar de data asta, dincolo de cuvinte, se observă cu ochiul liber patima și realul strălucitor al mesajului

au să vină și vremuri și poezii mai bune sunt sigură dar
până atunci
dă-mi voie să îți spun

servus

Sărbători fericite
și
ai grijă de tine
0
@george-asztalosGAGeorge Asztalos
nu mă îmbăt cu apă izvoricească nici măcar de Crăciun e și un athelier aici deci mai scapă și gratuități printre scumpeturi...:) iar io n-aș fi aici dacă aș face excepție aș da interviuri la Holywood sau ceva...nu?
în fine io fac bine la modul general da\' mă ști am problema asta de habitat stat mereu în chirie nicicînd acomodat domesticit sau familiarizat pe deplin cu nimic.
sunt convins că vor veni și vremurile alea faine Dana e o răbdare de argelean pe mine de nu se poate...:)
Sărbători și an nou fericite și pentru tine. să fi iubită zăpăcitor ca la balamuc!
0