Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Jurnal

Poezia pe care o scriu are doar stare sau și idee?

2 min lectură·
Mediu
\"Photobucket\"

Cineva definește poezia - o înșiruire de cuvinte - altcineva - un șir de întrebări - un altul spune că e - o avalanșă de imagini, o pînză de cuvinte cu cîteva accente, un potop de idei? Mă întreb acum dacă e mai bine să nu găsești nicio idee sau să fie prea multe. Mă întreb dacă poezia pe care am scris-o pînă acum are sau nu o axă ideatică, dacă se întrevede dinafară ideea trecută din vertebră în vertebră în fiecare poem. Dacă da, o mai văd oare și alții? Dacă nu, mai are rost să scriu? E posibil să numești un text poezie dacă acesta nu cuprinde nicio idee? E oare demn să te consideri scriitor dacă ești autorul unor asemenea texte? Cum să renunțăm la ea, la acea utopică senzație că totul atinge o formă perfectă prin scris? Avem vocația de a jongla cuvintele în jurul nimicului. Cum să admitem raportarea artei la nimic? Îndrăzneala conținutului fără esență ne relevă eșecurile crescute în anonimat. Și mă întreb din nou, cît rost are starea fără idee în poezie? Cîtă rezistență îi oferă ea în fața hienelor devoratoare de slăbiciuni? Cît timp am pierdut, din viața asta, contemplînd nimicuri? Mai are rost să continuu?

\"Photobucket\"

*Voi sânteți la mine cei mai iubiți
054.684
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Jurnal
Cuvinte
212
Citire
2 min
Actualizat

Cum sa citezi

Ecaterina Ștefan. “Poezia pe care o scriu are doar stare sau și idee?.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/ecaterina-stefan/jurnal/13923396/poezia-pe-care-o-scriu-are-doar-stare-sau-si-idee

Comentarii (5)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@aurelia-borzinABAurelia Borzin
Ecaterina,

La întrebările care te frământă nu au putut răspunde, poate, nici cei mai renumiți poeți ai lumii. Cred că nu atât contează cum îți construiești poezia, ci efectul pe care îl are aceasta asupra cititorului. Funcționalitatea poemului. Dar și acest lucru e discutabil... - scrii dintr-o necesitate interioară sau... ca să fii lăudată de prietenii din gașcă. Întrebarea din titlu are un singur răspuns: poezia este ceea ce crezi TU că este. Atât.
0
@sophie-polanskySPsophie polansky
tu vorbesti serios in ce scrii aici? mi se pare asa, la misto.
daca nu, cred ca pui problema gresit. Trecand peste faptul ca ai niste nonsesnuri in ce spui, nu stiu de ce-ti puit intrebarea asta: daca poezia are idee?
La ce ne trebuie idei, toata lumea are idei.
Ce e ideea, la ce fel de idee te referi si vrei sa o regasesti in poezie?
\"ideea\" si starea sunt gemene.
E povestea si starea. Chiar si la noica.
Sau citeste \"poetica\", poate iti gasesti raspunsul la intrebari.
0
@ecaterina-stefanEcaterina Ștefan
SOPHIE, da, vorbesc serios. poate ca ai dreptate, nu am cum sa stiu. este o optiune personala pe care o aleg individual, pe risc propriu, fie ca asta insemna sa renunt la scris pentru asa nimicuri pe care tu le numesti echivalente.

AURELIA, stii bine, nu fac parte din persoanele care cauta laude pentru reusite. din ceea ce spui tu, acea necesitate interioara, imi vine greu sa renunt, asa cum orice promisiune sa abandonez poezia esueaza in momentul in care apare ea, necesitatea, ca sa nu zic dependenta. tu stii de ce am scris acest text. nu ai exprimat aici ceea ce gindesti de fapt vis-a-vis de aceasta intrebare, care cauta extreme, nu alternative, si care, totodata, poate fi definitorie pentru viitorul unei scriituri inca in curs de formare.
{sint lucruri care ating aproape imperceptibil dinafara, dar dureros, asa, ca ascutisul unei lame pe pielea frageda de copil.}
dar poate ca anume ele ne determina evolutia.
0
@victor-tarinaVictor Țarină
Dacă să continui? Știi bine că nu depinde de tine. Nu depinde de tine nici cind se va intrerupe firul poeziei. Dar am să te învăț ceva care te va intriga. Se zice : să continuu. Eu abia la 24 de ani am aflat și bineînțeles am fugit la dicționar. Eu aștept să continui pt. că deși nu comentez îți citesc cu interes poezia.

Cu prietenie,
0
@ecaterina-stefanEcaterina Ștefan
daca eu am aflat la 18, nu sint chiar pierduta. multumesc de semn si corectura. adevar rostesti. ne mai citim.
0