Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Albul eului verde însemnat cu roșu

Arborii lui Andreescu (5. „Mestecăniș”)

2 min lectură·
Mediu
Să-nconjurați cu proaspătul verde
voi teandrice raze la asfințit
trunchiurile albilor înțelepți
și-acest nevăzut itinerar
al celulelor din trupul tabloului
Culoare din literele semnăturii –
ești adevărat sânge lăsat pânzei de-Andreescu
fiindcă iată
a înfrunzit
chiar din mestecăniș un grup vocal tineresc
un eu după alt eu
eu după eu
eu în ecou
cuvânt multiplicat în formă de inimi
frunzele precum sunetele ascuțite
întâile rostiri
ale Sarei de 12 iunie
sub cea mai sfântă Troiță învăluită
de cele mai intense limbi aproape cântate
sau în focul ultim al după-amiezii
Într-un blând gângurit de copil
moțoreii eului artistic atârnă
de cei doisprezece mesteceni
de pe malul puțin abrupt al râului
și ascultă epictezele dintre palme de ram
Pajiștea pe-unde trecem
noi privitorii iubiți
de-acest mal
are sentimentul
că nu ne vom pierde
strălucirea pe chip în desiș de zadă ori tuia
printre alte foioase vecine
ce speră că suntem din tot trupul și sufletul aici
pentru a reuși azi-mâine
să evadăm doar înspre-azur
Drumul tot
pe-ale lui le știe
de-aceea vorbește
despre negrăita ființare a întreitei Iubiri
și despre începutul oricărei familii –
nuntire cu naștere din apă și Duh
Soare sfânt ce legătură trebuie să existe
dacă ești liniștit infinit
și iei în brațe
într-un plan înclinat
toată firea
când auzi
eul gângurit
eul cuvânt
Nu e prea cald călătorilor ne spui
iar dacă sunteți conștienți
atât de mici să dovediți
că noul pentru voi va sosi
începeți cu ghicitul dacă ceva nu e-n regulă
Drumul Damascului e ales
de-un exersat chiromant
pictorul aplecat
lângă noi tot mai mult înspre
celălalt mal
http://g1b2i3.files.wordpress.com/2010/02/ion-andreescu-mestecanis1.jpg?w=700
043.352
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
263
Citire
2 min
Versuri
60
Actualizat

Cum sa citezi

Dragoș Vișan. “Albul eului verde însemnat cu roșu.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/dragos-visan/poezie/13982709/albul-eului-verde-insemnat-cu-rosu

Comentarii (4)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

Foarte pretențioasă și spectaculară această serie de poezii, o serie preumblată printre arborii lui Andreescu, prilejuită de Dragoș Vișan, mai ales în acest text care se pretează unei exegeze mult mai amănunțite decât putem face noi aici. Întâmplător sau nu, mestecenii cei albi sunt motivul unei introspecții mult mai severe, mai profunde, generând reflecții mistice. ”Teandrice raze”, ”limbă aproape cântată”, ”epiclezele dintre palme” sunt expresii care îl duc pe cititor la granița dinspre infinit a ființei, în pragul minunii am putem spune fără a greși prea mult.

”Azi-mâine” este o atemporală măsură a contemplației. Apoi ”negrăita ființare”, ”nuntire cu naștere...”, ”liniștit infinit” înscriu cu desăvârșire poezia într-un realism mistic, depășind hotarele imanenței abia zăgăzuite până acolo, de la revărsarea în transcendent.

Accentele ultime sunt eshatologice de-a dreptul și-l zugrăvesc pe pictor în general, pe Andreescu în special, ca pe un apostol pe drumul Damascului, și o, ce picior în țepușă!, iar ”celălalt mal” nici măcar nu mai este de aici.
0
@dragos-visanDVDragoș Vișan
Foarte plăcut impresionat. Nu mai am cuvinte de mulțumire. O să încerc să mă ridic la nivelul acestor considerații pe care le-ați făcut pornind de la poem și de la seria tablourilor unui pictor român de referință, Ion Andreescu.
0
@cezara-raducuCRcezara răducu
și eu perspectiva poetică și sunt impresionată de felul în care decojești, efectiv, culoarea și sensul din grădina lui andreescu. în mod evident artistic. și privesc în continuare. și îmi place.
expoziția rămîne deschisă
cu drag,
rara
0
@dragos-visanDVDragoș Vișan
Mă bucur că sunt un prezentator al tablourilor maestrului Ion Andreescu și continui seria în momentul când iar mă va inspira. Mulțumesc.
0