Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Articole

Bilanț la 11 zile de la lansare RADIO AGONIA și număr de whatsapp

14 MAI 2025

3 min lectură·
Mediu

6821ad4518145.jpgUPDATE 14 mai 2025


Avem deja un număr de whatsapp activ, pe care vi-l punem la dispoziție pentru a mări astfel interactivitatea dintre voi și Radio Agonia: 0740 020 154

Puteți să ne trimiteți părerile voastre, textele voastre în format mp3 și mai ales, de îndată ce vom începe programele live, subiecte de discuție și comentarii.

__________________________________________


Dragilor,

iată că am intrat în cea de-a 12-a zi de Radio și, după cum observați, poemele pe care ni le-ați trimis sunt din ce în ce mai numeroase, putând fi ascultate de această dată în heavy rotation. Acestea sunt scrise de: Ada Kethevan, Adrian Firică, Antonia Luiza Zavalic Dubovici, Ariana Zburlea, Bogdan Geană, Daniela Bîrzu, Doru Mihail, George Pașa, Ionuț Caragea, Liviu Nanu, Matei Ghigiu, Ottilia Ardeleanu, Radu, Tego. După cum sper că ați observat, poemele lui Adrian Firică au fost recitate de mine, iar cele ale lui Matei Ghigiu de Liviu Nanu, acești doi autori, care din nefericire nu mai sunt printre noi neavând cum să lipsească, ei fiind într-un moment de pionierat și de căutări liantul și doza de profesionalism pe care unii au „furat-o” de la ei, printre care și eu. Mie personal Adrian (-Nairda) îmi lipsește teribil. Și Matei, însă de Adrian am fost mai apropiat, fiind și coleg de birou. Nu am să zic: „pioasă aducere aminte”, preferând varianta „nu veți lipsi niciodată de aici!”.

Acum, în ceea ce privește prezența voastră aici, este ceea ce poate sesiza oricine cu ochiul liber? Că sunteți buni! Unii mai dezinvolți, unii devin mai dezinvolți, dar toți originali și diverși. Continuați să trimiteți! Pentru a ne fi și nouă și vouă mai ușor, intrați înapoi pe textele pe care le-ați auzit în online și adăugați la subtitlu: POEZIE PROMOVATĂ DE RADIO AGONIA. Textele voastre mai vechi vor intra în simple rotation la sfârșitul fiecărei luni, urmând să fie înlocuite de cele noi, pentru luna următoare. Ce facem cu textele voastre mai vechi? Le vom reintroduce, în câteva luni și vor face obiectul multor evenimente numai bune de exploatat de Crăciun, când afară vor fi 40 grade și noi ne vom încălzi la gura sobei. Idei avem, aportul vostru deasemenea, pentru care vă mulțumim, ne mai trebuie timp și în primul rând PACE și SĂNĂTATE. Și LUCIDITATE.

Ascultați Radio Agonia ori de câte ori puteți, prezența voastră în online ne ajută să ne luăm inima în dinți și să începem în curând și live-urile. Probabil pentru început de luni până vineri între orele 19.00 și 22.00. Și probabil că sâmbătă vom vorbi despre poeziile voastre, în ediții interactive, în care ne veți putea scrie în timp real pe un număr de whatsapp pe care vi-l vom anunța în curând.

Încă ceva, după care mă voi opri. Sunt destui membri și autori pe acest site. Care scriu însă, nu comentează. Nu voi intra în amănunte. Evident, aceștia nici nu se grăbesc să trimită textele lor pentru Radio. Este o oportunitate pe care și-o refuză. Când tocmai ce „produsele Agonia” veneau cu o perspectivă ofertantă, peste tot ce există acum în poezia românească... Din punctul nostru de vedere cultura nu este exclusivă și nici exclusivistă însă da, poate deveni exclusivistă. Nu însă aici sau la Radio Agonia. Profitați de noi, dacă aveți încredere în ceea ce faceți. Radio Agonia continuă să rămână un atelier, avem mentori, avem posibilități și avem și umor. Asta este rețeta după care facem și Radioul să meargă.

Eu zic să continuăm ce am început!

081207
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Articole
Cuvinte
576
Citire
3 min
Actualizat

Cum sa citezi

Bogdan Geana. “Bilanț la 11 zile de la lansare RADIO AGONIA și număr de whatsapp.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/bogdan-geana/articol/14189839/bilant-la-11-zile-de-la-lansare-radio-agonia-si-numar-de-whatsapp

Comentarii (8)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@cont-sters-2743Ș
Distincție acordată
șters
să fie promovat pe reţele şi pe unde se mai poate. În fond, atragem lumea spre cultură, spre poezie, spre frumos! Succes!
0
@george-pasaGP
George Pașa
Eu am mai făcut modificări la unele texte recomandate, fără ca acest lucru să afecteze "roșia-n cinci". Totuși, e posibil ca unele texte să fie afectate de acea adăugare la subtitlu, mai ales în cazul celor care au nivel 0.
M-a bucurat mult că ai recitat și din creația lui Adrian Firică (pe Matei Ghighiu, din păcate, n-am apucat să îl citesc. Adrian a fost unul dintre oamenii care m-au încurajat în scris, pe când nu publicasem vreo carte.
0
@stanica-ilie-viorelSV
mi-am petrecut sfârșitul de săptămână cu telefonul deschis pe RA la purtător :))

am -vânat- colegele și colegii și tare m-am bucurat când i-am prins

ce am ascultat (nu doar poeziile colegilor) mi-a oferit o stare de bine

m-am ascultat și pe mine, amuzat și uneori țopăind cu telefonul prin curte:
- auzi, sunt eu, la radio, acum !!! :))

având în vedere că startul a fost dat, întreb: mai trimit înregistrări?

întreb pentru că nu țin neapărat să fiu la radio (chiar dacă îmi place jucăria)
și nu aș vrea să ocup timpul tău, Bogdan, dar nici să nu încarc arhivele e-mailului inutil.

altfel, zic că ați început foarte bine. spor!
0
@bogdan-geanaBG
Bogdan Geana
trimite, firește, dar maine, pentru că astăzi e la rând Ottilia și George și de la 7 plec la meci. :) Sau trimite când vrei, dar intră mâine seară.

Mersi
BG
0
@stanica-ilie-viorelSV
Atelierul literar,
Radio Agonia și...

TALENTUL NOSTRU (care-i supriza)

mai vrem și video-online... :)))

spor!
0
@iulia-elizeIE
Distincție acordată
Iulia Elize
Foarte faină intenția de a integra linkul în stânga, prin banner. O idee strălucită, pentru că e foarte rapid. Felicitări aceluia care a avut această idee și demers, sunetul este expresiv și excelent, pe radio. O să ascult cu interes, când stau la calculator. Felicitări, Radio AGONIA!

0
@florina-daniela-floreaFF
Și eu am ascultat azi, simultan cu vizionarea textelor și mi-a plăcut treaba asta. Și muzica bună!
Mulțumesc, Radu și Bogdan!
0
@iulia-elizeIE
Iulia Elize
Mi se pare mie, sau dacă asculți radio-ul îți vine să scrii (și să citești, pe net) mai cu spor(t) în mâini și în minte. Bună idee cu acest radio, mi se pare foarte clar că radioul - atrage oameni pe site (care ascultă. și citesc, postează, ascultând postul de radio și postând mai des, intrând mai adesea). Iar apoi oamenii care de exemplu intră de obicei pe site ca să posteze sau să citească, le vine și să asculte radioul... E cumva interesantă această dublă ecuație. Un fel de win-win... :)
0