Sari la conținutul principal
Poezie.ro
@aneleA

ANELE

@anele

Bucuresti

nume de cod: anele vicii: marlboro roșu scurt, cafeaua, coca-cola, 3 în 1, ciocolata ..pe scurt dependentă de cofeina motiv pentru care sunt, nebunã, neastîmpãratã, paranoicã, irascibilã, într-un continuu du-te vino groaznic de blazat. vise; croaziera pe Nil în țara faraonilor *******************************

🏆 Critic de Top💬 Comentator Activ
Cronologie
ANELEA
ANELE·
Adrian
a trecut ceva timp de cand nu am mai lasat semne de trecere in subsolul textelor tale.
Imi place mult modul in care pui sentimentul in versuri.
Am o mica observatie.
In prima strofa versurile au o metrica diferita,iar ultimul vers are \"piciorul\" mult prea scurt.
Si strofa doi versul trei,cred ca ar suna mult mai bine daca in loc de \"privire\" ar fi \"privirea\" (este doar un punct de vedere si te rog sa nu te superi pe mine pentru aceasta mica observatie)

toate cele bune
cu respect Elena

Pe textul:

S o n e t 1 8 2" de Adrian Munteanu

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
1. titlul este complet pe dinafara textului.
pe cine iubeste mortul?
cred vorbesti de o dragoste morbida dintre mort si...Luna??
cine va veni la nascare?dar imparatii cine-s?

mi-a placut partea cu cimitirul=regat si sicriul=tron
atat!

Pe textul:

Nunta-n cimitir" de Craciun Cirstoiu Ana-Maria

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
simplu si frumos trecerea in revista a copilariei lipsita de acea liniste inocenta de copil.
Durerea vietii unui tata care munceste din greu pentru intretinerea familiei,se lasa pe umerii adusi de munca ai batranului.
Felicitari Loredana

Pe textul:

Gara prea mica" de Florentina-Loredana Dalian

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Adrian
poemul este lung dar presupun ca asa trebuie sa fie,tinand cont de titlu.
Imi place cum curge,are rima iar ironia subtila ajuta la savurarea textului.
Cred totusi ca uzezi prea mult de asa zisele cuvinte grele, cum ar fi :imuabil si gordiene.
mi-a placut in mod deosebit prima strofa

la recitire

Pe textul:

Divina Tragedie" de Adrian Erbiceanu

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
:-))
intreg \" manifestul \" este bine scris,dar ceea ce atrage atentia este ultima strofa in care \"amenintati\" cu invazia de parodii :-)

indiferent de, eu va urez succes.
toate cele bune

Pe textul:

Noi vrem... catrene!" de Viorel Vrânceanu

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
cum poti spune ca nu te citeste nime?
eu te citesc
inca nu am invatat sa surprind esenta unui micropoem,acesta fiind un prim motiv pentru care nu iti comentez textele. astul ar fi ca...te consider un bun autor .
la recitire

numai bine si tie

Pe textul:

Frunzele toamnei" de Ivășcan Horia

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Buna Lucian
mie nu imi pare a fi un text slab dar nici unul foarte reusit.
Da, cred ca din iarba se pot strange atat stele cat si...multe,multe altele.
Te mai citesc
numai bine

Pe textul:

vagabondul" de ursescu iuliu lucian

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Buna Laur
mi-ai atras atentia prin titlul comentariului tau la acest text.
Arghira are dreptate.Ai talent.
Este un text bun desi lung.In schimb nu mi-a placut finalul.
Prea simplu,prea direct.Eu zic sa mai lucrezi putin la partea sinuciderii pentru ca este pacat sa-l lasi in forma actuala.

toate cele bune si te astept cu noi texte la fel de bune (daca sunt mai bune ca acesta,promit sa nu ma supar :-) )

Pe textul:

Singur pe lună" de Coman Laurentiu

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Din punctul meu de vedere acest tex nu este epigrama cat despre poezie nici nu poate fi vorba.

Pe textul:

Curaj?" de Razvan Dragu

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Nu as fi vrut sa revin,dar....
am vazut acest text la recomandate si ma intreb daca era necesare atatea stelute pentru remarcarea poemului,de fapt este vorba de aniversarea Ancai.
va puteti supara pe mine dar tot nu ma pot abtine si va spun ca o singura steluta ar fi fost suficienta.

Scuze Anca,dar nu este tocmai un text bun.

Pe textul:

Undeva clopotele bat" de Anca Pepelea

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Buna Miha
sper ca tu ai gasit linistea personala de care fiecare avem nevoie.
mi-a placut foarte mult versul pe care l-am citat in titlu.

PS.te citesc chiar daca nu las semn de trecere prin paginile tale.
numai bine

Pe textul:

liniște personală" de Mihaela Maxim

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Buna Geea

sunt minunate versurile tale
mi-as fi dorit sa le fi scris eu :-)
(ultima strofa imi place in mod deosebit)

Felicitari.

Pe textul:

Mi-e secetă" de Gabriela Marieta Secu

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Cristina are dreptate.
Textul este mult prea lung,dar unii chiar au rabdare.
Mie mi-a placut,desi as putea spune ca sfarsitul imi este inca neclar,sau poate nu.
:-)

numai bine

Pe textul:

Rochia neagra din balcon" de Ana

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
\" Langa o inima tanara\" (de Cicerone Theodorescu )

\"Inima tanara spune:
-Dragoste, vant de departe
Ia-ne cu tine si du-ne,
dragoste zbor fara moarte...

Daca auzi si te cheama:
-Vino!...adanci armonii,
Nu te ascunde cu teama.
Vino, de-ti este sa vii.
..........................\"

te mai citesc.
pana una alta incearca sa pastrezi un ritm
numai bine

Pe textul:

Frumoasă ești..." de Sorin Iordache

De îmbunătățit
0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
asta nu-i epigrama nici de acum intr-o mie ani
o poti trece simplu \" poezie\" desi...

\"un coleg dornic de afirmare\"
face o greseala mare
pe langa sefa se da bine
tot cu pantaloni-n vine
(si s\'o facut de rusine)
:-))

Pe textul:

Unui coleg dornic de afirmare" de Anton Potche

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
\" au devorat,
pe de-antregul,
carnea sfanta
sa le creasca
abisal,aripile...\"

Foarte frumos Sorana,felicitari.

multumesc Claudiu

Pe textul:

Dansul, Ritual, Al Nimfelor" de Sorana Petrescu Felicia

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Cristina, sincer nu te inteleg.
nu inteleg cum poti spune ca nu iti place aceste versuri mai mult decat minunate?
Pentru mine aceasta e poezia adevarata.Cea pe care o poti intelege fara a stoarce creierii punand astfel si nervii la incercare.
Cititorul nu-si doreste sa ghiceasca sensul unui poem.Asta o vor doar cei care scriu,cei ca noi,satui poate de prea multa simplitate,prea mult banal.
Stii, am vazut zilele trecute un film in care o trupa scotea uin prim album iar impresarul credea ca ar putea fi un hit. Apoi cineva a intrebat : daca ai mai avea doar un $ ai cumpara acest album sau o paine? Dupa 2 minute de gandire a zis,: painea evident.

Eu as da ultimi banuti pe un volum de poezii pe care sa-l inteleg si nu pu un volum de...ghicitori.

Felicitari pentru aceasta frumoasa poezie.

Pe textul:

Mic tratat despre umori" de Cristiana Popp

Recomandat
0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
La Multi Ani Raluca!

Pe textul:

Revelație" de Alina Manole

0 suflu
Context