ANELE
Verificat@anele
nume de cod: anele vicii: marlboro roșu scurt, cafeaua, coca-cola, 3 în 1, ciocolata ..pe scurt dependentă de cofeina motiv pentru care sunt, nebunã, neastîmpãratã, paranoicã, irascibilã, într-un continuu du-te vino groaznic de blazat. vise; croaziera pe Nil în țara faraonilor *******************************
a trecut ceva timp de cand nu am mai lasat semne de trecere in subsolul textelor tale.
Imi place mult modul in care pui sentimentul in versuri.
Am o mica observatie.
In prima strofa versurile au o metrica diferita,iar ultimul vers are \"piciorul\" mult prea scurt.
Si strofa doi versul trei,cred ca ar suna mult mai bine daca in loc de \"privire\" ar fi \"privirea\" (este doar un punct de vedere si te rog sa nu te superi pe mine pentru aceasta mica observatie)
toate cele bune
cu respect Elena
Pe textul:
„S o n e t 1 8 2" de Adrian Munteanu
pe cine iubeste mortul?
cred vorbesti de o dragoste morbida dintre mort si...Luna??
cine va veni la nascare?dar imparatii cine-s?
mi-a placut partea cu cimitirul=regat si sicriul=tron
atat!
Pe textul:
„Nunta-n cimitir" de Craciun Cirstoiu Ana-Maria
Durerea vietii unui tata care munceste din greu pentru intretinerea familiei,se lasa pe umerii adusi de munca ai batranului.
Felicitari Loredana
Pe textul:
„Gara prea mica" de Florentina-Loredana Dalian
poemul este lung dar presupun ca asa trebuie sa fie,tinand cont de titlu.
Imi place cum curge,are rima iar ironia subtila ajuta la savurarea textului.
Cred totusi ca uzezi prea mult de asa zisele cuvinte grele, cum ar fi :imuabil si gordiene.
mi-a placut in mod deosebit prima strofa
la recitire
Pe textul:
„Divina Tragedie" de Adrian Erbiceanu
intreg \" manifestul \" este bine scris,dar ceea ce atrage atentia este ultima strofa in care \"amenintati\" cu invazia de parodii :-)
indiferent de, eu va urez succes.
toate cele bune
Pe textul:
„Noi vrem... catrene!" de Viorel Vrânceanu
eu te citesc
inca nu am invatat sa surprind esenta unui micropoem,acesta fiind un prim motiv pentru care nu iti comentez textele. astul ar fi ca...te consider un bun autor .
la recitire
numai bine si tie
Pe textul:
„Frunzele toamnei" de Ivășcan Horia
mie nu imi pare a fi un text slab dar nici unul foarte reusit.
Da, cred ca din iarba se pot strange atat stele cat si...multe,multe altele.
Te mai citesc
numai bine
Pe textul:
„vagabondul" de ursescu iuliu lucian
mi-ai atras atentia prin titlul comentariului tau la acest text.
Arghira are dreptate.Ai talent.
Este un text bun desi lung.In schimb nu mi-a placut finalul.
Prea simplu,prea direct.Eu zic sa mai lucrezi putin la partea sinuciderii pentru ca este pacat sa-l lasi in forma actuala.
toate cele bune si te astept cu noi texte la fel de bune (daca sunt mai bune ca acesta,promit sa nu ma supar :-) )
Pe textul:
„Singur pe lună" de Coman Laurentiu
Pe textul:
„Curaj?" de Razvan Dragu
am vazut acest text la recomandate si ma intreb daca era necesare atatea stelute pentru remarcarea poemului,de fapt este vorba de aniversarea Ancai.
va puteti supara pe mine dar tot nu ma pot abtine si va spun ca o singura steluta ar fi fost suficienta.
Scuze Anca,dar nu este tocmai un text bun.
Pe textul:
„Undeva clopotele bat" de Anca Pepelea
sper ca tu ai gasit linistea personala de care fiecare avem nevoie.
mi-a placut foarte mult versul pe care l-am citat in titlu.
PS.te citesc chiar daca nu las semn de trecere prin paginile tale.
numai bine
Pe textul:
„liniște personală" de Mihaela Maxim
sunt minunate versurile tale
mi-as fi dorit sa le fi scris eu :-)
(ultima strofa imi place in mod deosebit)
Felicitari.
Pe textul:
„Mi-e secetă" de Gabriela Marieta Secu
Textul este mult prea lung,dar unii chiar au rabdare.
Mie mi-a placut,desi as putea spune ca sfarsitul imi este inca neclar,sau poate nu.
:-)
numai bine
Pe textul:
„Rochia neagra din balcon" de Ana
\"Inima tanara spune:
-Dragoste, vant de departe
Ia-ne cu tine si du-ne,
dragoste zbor fara moarte...
Daca auzi si te cheama:
-Vino!...adanci armonii,
Nu te ascunde cu teama.
Vino, de-ti este sa vii.
..........................\"
te mai citesc.
pana una alta incearca sa pastrezi un ritm
numai bine
Pe textul:
„Frumoasă ești..." de Sorin Iordache
De îmbunătățito poti trece simplu \" poezie\" desi...
\"un coleg dornic de afirmare\"
face o greseala mare
pe langa sefa se da bine
tot cu pantaloni-n vine
(si s\'o facut de rusine)
:-))
Pe textul:
„Unui coleg dornic de afirmare" de Anton Potche
pe de-antregul,
carnea sfanta
sa le creasca
abisal,aripile...\"
Foarte frumos Sorana,felicitari.
multumesc Claudiu
Pe textul:
„Dansul, Ritual, Al Nimfelor" de Sorana Petrescu Felicia
nu inteleg cum poti spune ca nu iti place aceste versuri mai mult decat minunate?
Pentru mine aceasta e poezia adevarata.Cea pe care o poti intelege fara a stoarce creierii punand astfel si nervii la incercare.
Cititorul nu-si doreste sa ghiceasca sensul unui poem.Asta o vor doar cei care scriu,cei ca noi,satui poate de prea multa simplitate,prea mult banal.
Stii, am vazut zilele trecute un film in care o trupa scotea uin prim album iar impresarul credea ca ar putea fi un hit. Apoi cineva a intrebat : daca ai mai avea doar un $ ai cumpara acest album sau o paine? Dupa 2 minute de gandire a zis,: painea evident.
Eu as da ultimi banuti pe un volum de poezii pe care sa-l inteleg si nu pu un volum de...ghicitori.
Felicitari pentru aceasta frumoasa poezie.
Pe textul:
„Mic tratat despre umori" de Cristiana Popp
Recomandat