ANELE
Verificat@anele
nume de cod: anele vicii: marlboro roșu scurt, cafeaua, coca-cola, 3 în 1, ciocolata ..pe scurt dependentă de cofeina motiv pentru care sunt, nebunã, neastîmpãratã, paranoicã, irascibilã, într-un continuu du-te vino groaznic de blazat. vise; croaziera pe Nil în țara faraonilor *******************************
acesta este zeul deghizat in muritor pe care-l stiam.
foarte frumoasa poezie Dany si aproape reusita
ti-as sugera sa faci ceva cu versul 4 din prima strofa iar in versul doi sa inlocuiesti \"de cer\" cu \"in cer\".
In strofa doi, primul vers, iti sugerez sa renunti la \"visele lor\".
\"Din vise luntre sa-si faca spre seara...\"
in rest este perfect.
cele bune cu tine (acum cand am redevenit cititorul tau:-)
Pe textul:
„Copiii nopții" de Daniel Puia-Dumitrescu
ai toate sansele sa intri in manualele scolare alaturi de esca si marin.
bafta
Pe textul:
„Vă mulțumesc…" de Mihaela Spanu
De îmbunătățitMedicii......flamanzi ca tot romanul au incercat marea cu degetul pentru a iesi din anonimat, si cum era de asteptat au reusit.
Singurii vinovati sunt fara doar si poate medicii care au asistat aceasta grozavie. Si biserica desi....din punctul meu de vedere aceasta reprezinta doar un mod de a tine masele in \"frau\".
Si nu Eugen, nu e romanesc ci european.
PS.faptul ca proaspata mamica inca mai preda la cei 67de ani ai ei este o crima. Iar pentru asta cine poarta vina? Sistemul? Sau romanii care au acceptat o varsta asa inaintata pentru a iesi la pensie???
PS.
Vorba ceea: o cauta moartea pe acasa si ea ...
Pe cine vrea sa pacaleasca???
Pe textul:
„Mamă=monstru ?" de Eugen Galateanu
este o fabula mai mult decat reusita.
si totusi imi permit in sfat:
in loc de \"Vin sa il mangaie\" ti-as sugera \"vin sa il aline\"
da mult mai bine.
cele bune
Pe textul:
„Măgarul și dragostea" de Ion Diviza
ma bucur pentru reusitele tale.
Madalina
Multumesc pentru descrierea in amanunt a poetei Marinela Preoteasa.Asa ar trebui sa arare o biografie a unui autor.
A fost un gest frumos din partea ta MM
la cat mai multe reusite.
Pe textul:
„ Marinela Preoteasa - \"Iarba iubirii\"" de Mădălina Maroga
acest text nu este decat o repetare de cuvinte inutila si care nu spune nimic.
in mod normal nu m-as fi oprit in pagina ta dar azi indiferent de autorul citit am avut acea senzatie ciudata de...neimplinire.
sfat:
inainte de a scrie,gaseste ideea ,inceputul ei dar mai ales finalul care in functie de dorinta sai ideea ta va exista sau nu.
bafta!
Pe textul:
„A mai ramas iubirea ta" de Mandra Ana-Maria
ti-as sugera sa mai lucrezi punerea in versuri a ideii pentru ca merita.
cele bune cu tine
Pe textul:
„viata-i un chistoc de tigara" de Ion Nimerencu
imi place cum curge iar ideea desi simpla ,sub penita ta prinde aripi de.....inger.
este o poezie de 3 stele insa eu nu pot decat sa te felicit.
cele bune cu tine
Pe textul:
„Atâtea ore-n jur. De unde-s oare" de Adrian Munteanu
Pe textul:
„Virgil Titarenco - înainte de încătușarea în sens" de Maria Prochipiuc
Recomandatam o propunere:
top 10 poezie vers alb + adresa directa
top 10 poezie forma fixa + adresa
top 10 proza + adresa
top 10 epigrana + adresa
s.a.m.d.
si un sistem de vot de la 1.01.2005(spre ex) pana la 10.01.2005 pentru top 3 ( se vor vota 3 din cele 10 poezii (un vot de fiecare autor)
la analiza lunii sa participe doar textele cu minim o stea sau care au peste 200 (250) afisari
Pe textul:
„ANALIZA\'Poezie.ro pe Noiembrie 2004" de Frentiu Toma Adrian
te repeti in primele doua strofe iar daca textul tau are legatura cu roata sus amintita nu inteleg de unde legatura dintre roata si zei.
oricum,textul tau este la fel de neinspirat ca si monumentul sculptorului.
Pe textul:
„Adună-mi mamă, umbra" de Miron Manega
Recomandatsi mie mi-ai fi parut rau sa ratez acest text, motiv pentru care ii multumesc domnului Liviu Nanu.
PS.abisuri alcaline?
Pe textul:
„Amorez" de Miron Manega
mi-a placut prima strofa singura care are rima cap-coada si versul 4 strofa 3.
PS.probabil tot pinguinul voi vota si eu daca promite zapada de craciun
Pe textul:
„“democrație originală” vs. viză glaciară" de Vasile Munteanu
\"atârnându-și visele de niște culori implozive
sfârșind în somnuri fără întoarceri
ca o viață cusută la nesfârșit în aceeași rană\"
la recitire
Pe textul:
„sueño (2)" de stanescu elena-catalina
si tot ce-ti doresti sa se implineasca.
Maria,dar stiu ca ai multa rabdare,talent si daruire in eseurile tale
felicitari
Pe textul:
„ Dana Stanescu - pe prag de vis" de Maria Prochipiuc
imi plac aceste episoade si le citesc cu placere.
PS.stiu ca nu ti-am lasat semn de ceva timp dar asta nu inseamna ca nu te citesc.
Felicitari pentru partea a treia, este bine scrisa dar daca stau sa ma gandesc prima parte imi este cu mult mai aproape de suflet.
cele bune cu tine
Pe textul:
„Punem pariu (3)" de Sorin Teodoriu
poezia incepe bine dar la un moment dat se loveste de ceva ciudat, greu de inteles.
\"el nu mai era mic și nu mai avea aripi
îmbrățișându-ți trilul s-a pierdut printre pietre
acolo nu coboara niciodată păsările soarelui
e mult prea sus pentru ele nu se avântă\'
aceasta a fost parerea mea si nu voi mai reveni asupra textului dar imi permit sa-ti sugerez sa-l mai lucrezi pentru ca ideea este buna si ar fi pacat sa ramana in forma actuala
cele cune cu tine
Pe textul:
„Acum am să mor puțin" de Daniel Puia-Dumitrescu
eu voi astepta ca Radu sa deschida libraria virtuala ca sa pot cumpara cartea ta, cartile lui Cristian Ghinea si a celorlalti autori care si-au vazut visul tiparit.
Felicitari tuturor
Pe textul:
„Pe marginea a 101 poeme de Adrian Erbiceanu" de Adrian Firica
