Sari la conținutul principal
Poezie.ro
@radu-v-demianRD

radu v. demian

@radu-v-demian

dream city
dreaming away

contact: soccerteam12@gmail.com

🏆 Critic de Top💬 Comentator Activ
Cronologie
radu v. demianRD
radu v. demian·
l-am deschis sa vad despre ce-i vorba dar cand am vazut atata text m-am oprit cam pe la rufele unsuroase si frigiderul gol

si scriu comentariu sa te intreb daca stii cam cati iti citesc integral textul si daca nu ai cumva un rezunat un sinopsos ceva

Pe textul:

Frica - roman" de Liviu Comșia

Recomandat
0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
iti scriu d-aci, din valea cililor si a altor bacterii (d\'alea de la care iti miroase tie gura)
bah alina, da\' tu nu stii de gluma, tu dai cu barda-n cili
frustat? jesus christ! bah lume de unde ma cunosti tu pe mine
fata calmeazate ca n-ai o treaba cu lumea reala
barda mea straluce da\' nu sus ci jos

\"...... mă, li, cum ziceai tu că o să revoluționezi poezia? ...... o să scriu în pat, pe burtă, goală și vie, lăsându-i pe toți președinții lumii să semneze tratatele de pace pe fundul meu\"

la asta de mai sus zic dar ca tre\' sa ai un bombeu cat china

li, nu-mi scrie poezii ca oricum nu stii sa scrii asa ceva

Pe textul:

prietena mea" de Dacian Constantin

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
frumoasele mele (ma rog, nu ale mele:)
uite ca va iritasem nitel cu sintagma \"regnul feminin\"
frumos, putin feminism din partea dumneavoastra nu strica (dar nici nu ajuta)

raman la parerea mea (idioata) ca femeile ,poetesele (sic) scriu cam la fel, adica mai mult sau putin prost

asta zic, un misogin , o euglena, da\' voi intre voi, frumoasele mele probabil ca aveti impresia ca chiar (sic)creati

eu v-as sugera, de la nivelul unei euglene, sa va multumiti sa fiti frumoase ca de restul ne ocupam noi, taietorii de lemne

Pe textul:

prietena mea" de Dacian Constantin

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
si daca-ti spun ca te iubesc ai face asta pentru mine? :))

Pe textul:

sadism" de Silvia Van

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
offf, nu stiu, nu inteleg, nu-mi iese
treaba e ca poezia asta a ta vrea sa spuna ceva dar eu nu pricep
degeaba bat capul, n-oi fi eu destul de sensibil dar mi se pare ca te-nvarti mereu in jurul tau si te repeti si nu iese ce ai vrut sa iasa si o sa mai incerci si o sa mai scrii poezii rele, bune, anonime, geniale

mi-ai scris ca oi fi eu ceva sensibil da\' eu nu-s deloc asa

p.s. ce-i criogenia mintii?

Pe textul:

Rodul otrăvit" de Camelia Tripon

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
ai fost la tara...ei si?
ai numarat gainile... ei si?
ai scris o poezie (crezi tu)... ei si?
nu-mi place deloc...ei si?

Pe textul:

dar nu vine niciodată" de Adina Batîr

Recomandat
0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
\"contează urma. nu mai contează cât de rupte sunt coastele rupte. \" aci m-am oprit sa-ti citesc capodopereta
sufletul meu sensibil a fost suprasaturat de obnubilarea metafizico-mundana :)) din acest mirific si labirintic vers

Pe textul:

Urma" de Nicolae Popa

Recomandat
0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
stau si ma intreb de ce poezia scrisa de regnul feminin are acelasi iz toata...
poate-s eu misogin si reductionist da\' majoritatea poeziei \"feminine\" mi se pare ca suna la fel
astept contraargumente chiar daca nu am formulat nici un argument in sustinerea impresiei mele :))

Pe textul:

prietena mea" de Dacian Constantin

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
stefan cel mare (big fanica) nici macar nu e roman (tehnic vorbind), el traind inainte de infiintarea statului roman. deci cel mai mare roman e un moldovan. personal l-as fi preferat pe brancusi.

Pe textul:

Ștefan cel Mare Salvator și Sfânt" de Nicolae Baciut

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·


\"Am mai uitat cateva motive. Nu scriu despre \"futaiuri colective\", DESPRE COPILARIE (SUBLINIEREA MEA), despre imagini cu ninsori, despre senzatii, despre nimic din ceea ce ar putea sa rezoneze cu constientul fiecaruia. Toate astea dincolo de faptul ca nu reusesc sa scriu poezie cu adevarat\"

am citat mai sus un raspuns al tau la poezia postata inaintea textului de fata.si cum am si subliniat spuneai ca nu scrii despre copilarie.ma uit la poezia de mai sus si vad ca trimite (printre altele) si la copilarie.opinia ta citata mai sus avea ca titlu \"de ce nu sunt citit\".
acum eu ma intreb daca ai inceput sa scrii (si)despre copilarie ca sa fii citit...evident ca nu (cel putin asa mi-am raspuns eu)
am vrut doar sa subliniez cat de repede ai trecut de la o opinie la alta si daca tot iti deschizi orizontul cand o sa scrii si despre celelalte subiecte din lista pe care ai enumerat-o (abia astept o poezie despre \"futaiuri colective\":))
cat despre poezia de mai spus am sa ma inscriu in oinia generala si am sa spun ca-i simpla

Pe textul:

piersic păr cais" de Cristian Munteanu

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
sa fie mica noastra \"cearta \" de ieri la baza acestui poem?

Pe textul:

cursuri de „poezie IT”" de Vasile Munteanu

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
imi plac jocurile de cuvinte: (con)sensurile iubirilor consensuale, (s)curgerea intre anotimpuri
e o tehnica originala ce merita dezvoltata pe viitor
si ideea ca in noi gasim doua fiare diametral opuse e notabila
in rest poemul e bine inchegat, se dezvolta armonios
usor de citit si de \"vizualizat\"

Pe textul:

interdictie la alb" de Bogdan Nicolae Groza

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
am mai trecut o data peste textul tau si am observat un \"alunecand la vale\" chiar inainte de final
nu prea se poate aluneca la deal, nu? :))
imi permit sa-ti sugerez gasirea unei alte formulari pentru respectivul vers...
in rest astept o noua poezie de a ta

Pe textul:

Eu și tristețile mele" de Radu Herjeu

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
\"Straturi de univers
Mi se lipesc de tălpi,
Exagerându-mă.
Eu și tristețile mele...\"

ai pastrat ce era mai bun pentru sfarsit...
poate pe viitor vei incepe o poezie cu versurile astea....
abia astept sa citesc finalul acelei poezii :))

Pe textul:

Eu și tristețile mele" de Radu Herjeu

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
sa-mi cer scuze pentru argumente? nu am cum...
sa zicem ca argumentele mele sunt slabe, ce ti-ar fi mai usor decat sa le combati tu singur? si nu prin formulari gen: \"nu sunt obligat sa explic nimanui ceva\" asta arata ca nu esti dispus unui dialog deschis si, din lipsa acuta de contaargumente, treci la remarci personale asupra celui ce iti aduce o critica

se pare ca a dialoga cu tine (sau cu orgoliul tau-tot una) e inutil.
deci, draga vasile
poezia ta e fabuloasa, mirifica,profunda, metafizica, cutremuratoare
asta vrei sa auzi, asta iti spun
altceva nimic

Pe textul:

locul din care tu începi" de Vasile Munteanu

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
sunt \"mediocru in gandire\" pentru va nu pot intelege metaforele (?) tale?
\"parul care creste din sine\" iti apartine si totusi te incapatanezi sa nu-mi oferi orice fel de lamurire. ca o lamurire ti-am cerut in ideea de a-ti intelege poezia. se pare ca nu te intereseaza sa-ti faci poezia inteleasa pentru cei (ca mine :) care nu sunt destul de sclipitori sa se prinda din prima

ca sunt \"prost crescut\"...
nu ma cunosti, nu ai vorbit niciodata cu mine, pur si simplu imi agati o eticheta. deplorabil gestul tau, mai ales cand incercam sa discutam poezia(?) ta si nu educatia mea. jignirile personale nu le accept si ti-as sugera sa-ti retragi cuvintele, adica sa-mi arati tu ca esti bine crescut si astfel sa-mi dai un exemplu.
poate ca intr-adevar critica mea s-a vrut a fi dura, dar de aici si pana la jigniri personale e cale lunga. poate ca ai inteles ca ti-am jignit munca cand eu doar am incercat sa mi-o lamuresc

Pe textul:

locul din care tu începi" de Vasile Munteanu

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
a)nu pot pricepe dar speram sa ma ajuti tu. se pare ca sper degeaba, nici tu nu te simti bine cu textele tale
b)nu e singura carte pe care am citit-o, de fapt nici nu am citit cartea pe care tu o mentinonez dar spune-mi:CUM CRESTE PARUL DIN SINE?!
c)deci era un perete special,un perete mistic care de fapt nici nu exista...
d)te-ai prins? tine-te bine...
e)se pare totusi ca momentele tale de luciditate sunt mai rare decat credeam
f)ma bucur ca ai trait o experienta jenanta citindu-ma. sper sa mai traiesti una si dupa acest text .nu ca ar fi ceva nou pentru tine. e aceeasi stare in care tu scrii textele pe care apoi le postezi pe aici si pe care geta adam le insteleaza intr-o fericire

Pe textul:

locul din care tu începi" de Vasile Munteanu

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
e un text pe care as fi vrut sa-l fi scris. nu stiu la ce experiente anume te referi dar intr-un fel ai descris ce simt si eu. mie imi cam place sa fiu un personaj negativ, nu din teribilism ci din obisnuinta. am ajuns la concluzia ca oricat de mult as incerca sa fac ceva bine pana la urma tot iese prost. si inca loc sa-mi fac procese de constiinta pentru micile sau marile mele ratari am ales sa ma bucur de ele. nu urmaresc perfectiune si mi se rupe de personajele bune care imi populeaza existenta. ma simt al dracului de bine ca sunt rau!

Pe textul:

Lupta sau fugi!" de alexandru

0 suflu
Context
radu v. demianRD
radu v. demian·
\"îmi trec mâinile prin sufletul ei
ca și cum i-aș mângâia părul care crește din sine\"

mainile- materiale, sufletul- imaterial...cum trece una prin alta? imposibil de spus, imposibil de imaginat..

nu cred ca pasrul poate avea un sine. freud a spus despre fiinta umana ca ar avea un sine dar nu s-a pronuntat despre podoaba capilara. dar probabil ca tu le cunosti mai bine...

\"sunetul întâlnește peretele
tot ce simt de tencuială s-a frânt\"

cam mai toate suntele intalnesc peretii, deci ce vrei sa spui cu versul asta?

ce ai simtit de tencuiala s-a frant?foloseste var lavabil sau mai bine o imagine poetica autentica. alegerea e a ta

\"cât ai simți de emoție un nod pus în gât\"
a simti de emotie- suna cel putin ciudat

\"nu am ritm nici măsură\"
iti dau dreptate si apreciezi momentul tau de luciditate

din ultima strofa reiese ca esti foarte singur. ca esti singur in casa am priceput, ca esti singur in lume poate fi adevarat doar in cazul in care ai fi un geniu neinteles dar ca esti singur in univers... pe asta de unde o stii?

Pe textul:

locul din care tu începi" de Vasile Munteanu

0 suflu
Context