Mediu
\"Trăim prea puțin ca să fim
atrași de urât
Există atâta frumos în lume
cât nu încape
într-o viață de om
Privind, ascultând și gustând frumosul
vom ști să trăim în consecință
Moda nu creează frumosul
încearcă doar să-l adapteze la epocă\"
- Bine-bine, întrerupse Narcis, mi-ai descoperit adevăruri de valoare, dar tot nu mi-ai spus ce e frumosul.
\"Frumosul nu există. El va lua formă atunci când simțurile tale vor ști să-l distingă.Posezi inconștient un detector pentru frumos:îl vei cunoaște când îl vei întâlni.\"
- Odată am zărit într-o fântână cerul îmbrățișând pădurea. Să fi trecut pe-acolo frumosul?
*
Vocea însă nu mai răspunse.Maestrul își luase zborul spre altă narcisă.
023.144
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- Murza Narcis Ioel
- Tip
- Jurnal
- Cuvinte
- 111
- Citire
- 1 min
- Actualizat
Cum sa citezi
Murza Narcis Ioel. “despre frumos.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/murza-narcis-ioel/jurnal/1805716/despre-frumosComentarii (2)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
mulțumesc de semn, silvia. arghezi chiar a definit prin opera lui estetica urâtului. cum spuneai, \"Frumosul meu poate fi urât ție, și invers\"
o mică explicație :(probabil) văzând că Narcis, în oglinda fântânii , nu se mai admiră pe sine(ca de obicei) maestrul și-a zis că elevul a înțeles esența.
o mică explicație :(probabil) văzând că Narcis, în oglinda fântânii , nu se mai admiră pe sine(ca de obicei) maestrul și-a zis că elevul a înțeles esența.
0

Frumosul meu poate fi urât ție, și invers. Poate de asta vocea nu a mai dorit să-ți răspundă și și-a luat zborul spre o altă floare.