Proză
Filipisme scurtisime de modă nouă
1 min lectură·
Mediu
.Unii fac revoluția, alții care n-au dat pe acolo, devin profitorii ei .
. Eroii revoluției zac în morminte, unii în scaune cu rotile sau mor încet, alții zac în vilele lor străine, au conturi uriașe în bănci și zac în răsfățurile mincinoase ale unor amante mai tinere decât nepoatele lor, aceste meseriașe ale prefăcătoriei.
.Răul cel mai mic recomandat unora este huzurul uriaș al altora.
.O revoluție fără doctrină este sortită eșecului, ca o corabie fără pânze și fără busolă, adică fără direcție.
.Revoluțiile sunt ca moda: una vine, alta pleacă, simbolurile se schimbă, interesele și corupția rămân în haine noi, o altă modă care-i aceeași mărie cu o altă pălărie.
Algoritmul acestora
S-au schimbat simboluri și actori/ îi întâlnim la orice pas/ acuma, alții-s profitori/ ce îi vedem în orice ceas.
.Orice om puternic poate minți unul sau mai mulți oameni, dar nu pe toți oamenii, peste tot și totdeauna.
023.173
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- Filip Tănase
- Tip
- Proză
- Cuvinte
- 152
- Citire
- 1 min
- Actualizat
Cum sa citezi
Filip Tănase. “Filipisme scurtisime de modă nouă.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/filip-tanase/proza/13940543/filipisme-scurtisime-de-moda-nouaComentarii (2)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
Mitrule dragă, am făcut această punte de filipisme, intenționat , ca să știu dacă mesajul meu a fost recepționat. Mă bucur că a fost recepționat de tine și mă bucur și mai mult că ai punctat perfect spiritul acestor ținte, adică : orice mișcare are nevoie mai înainte de o strategie, de o doctrină și de o spiritualitate adecuată schimbării.Schcimbarea este inevitabilă, pentru că o dorește națiunea care și-a exprimat țintele, dorințele, argumentele. ca să m-apropii de spiritul problemei, încep să postez fundamentarea și motivarea suspendării din funcție acestui dictator al României care a intrat în vrie.
0

La noi e o vorbă:dacă nu ai un bătrân să-l cumperi, dacă-l ai să-i muți falca dar să nu-i muți vorba! Dar dacă o să rămână fără bătrâni? Eu nu te ameninț dar mă gândesc că suntem pe listă, dacă mai luăm multe pensii înseamnă că ni-s împotriva statului de drept, îl sărăcim, noi nu mai suntem necesari, iartă-mă că tot vin pe la tine, și tu mai vi pe ulița mea, eu mă bucur că un bucur-ești-an mă ține de vorbă.
mitru