Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

pe întuneric

1 min lectură·
Mediu
fragilitatea mea vine din comunism
iarna auzeam tot timpul voci în sticlele de lapte
goleam cămara de bube mișcătoare
făceam curățenia vinovaților.
ridicam una și apoi alta
lipindu-le cu gura de gura mea sătulă de
“nici o masă fără pește”.
omuleți în formă de biscuiți cu miere
se împrăștiau bucăți mici
în lactoză
orbecăiau
prin tuneluri curgătoare
străpungeau pojghița maronie. căutau
pe întuneric
o ieșire accesibilă.
defuncții stăteau alături de actuali
pe garduri-banchize plutitoare
leneveau și sugeau bomboane
sugeau bomboane
și sporovăiau
din balonzaidere le șiroia
cacaua.
pe atunci nimeni
nu voia să-mi explice
agenția de monitorizare a pâslelor
își retrăsese șefii de echipă
pe motivul înghițirii a mai mult decat permis
din pilula de ranchiună.
au rămas șefii de execuție
au încercuit ortodocșii
au blocat economia
s-au limpezit lucrurile.
065.019
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
130
Citire
1 min
Versuri
32
Actualizat

Cum sa citezi

corina dragomir. “pe întuneric.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/corina-dragomir/poezie/195893/pe-intuneric

Comentarii (6)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@felix-nicolauFNfelix nicolau
poezie politica, nu gluma, poate putin cam lunga, dar nu rea
0
@dan-mihutDMdan mihuț
mda. mi-a plăcut ce gherghefuiești tu acolo precum nică a lui ștefan apetrei despre copilării comuniste. un pic prea subtilă pe sfârșit, dar asta nu rupe din causticitatea textului.adică nu pleci cu vaca. bine c-au blocat economia că nu se mai limpeazeau lucrurile. acum e perfect. mda. fromos text!
0
BRbazil rotaru
cred ca te prinde foarte bine acest tip de siscurs
cu memorie atat cata ai tu
e un text bun, lipsit de crisparile tale caracteristice
fii recuperatoare de aceste amintiri si vei uita sa mai tragi mata de coada chinuind imaginatia
p. masi\', am inceput un mileniu eunuc!
0
BRbazil rotaru
fragilitatea mea vine din comunism
imi place

0
@xxx-0011057Xxxx
mie cel mai mult mi-a plăcut: \"iarna auzeam tot timpul voci în sticlele de lapte...\". titlul, care oglindește clar regimul politic din timpul căruia s-au adunat imaginile acestei poezii, îmi place de asemenea. în spatele versurilor se ascunde totuși durere și o nostalgie plastică.
0
Distincție acordată
@ioana-petcuIPIoana Petcu
(si dupa virgula): corina face un text intre istorie si fantastic. consider ca realul nu este decit un suport in aceasta poezie care nu-i nici satira, nici pamflet, insa are ironie ponderata, ascunsa si foarte fina.
imi place miscarea acesta a fiintelor misterioase, mascate din versuri. remarc prezentele-homunculus:\"omuleți în formă de biscuiți cu miere
se împrăștiau bucăți mici
în lactoză
orbecăiau\"
iar tot dinamismul interior intr-o lume care nu ne apartine vine din versuri: \"defuncții stăteau alături de actuali
pe garduri-banchize plutitoare
leneveau și sugeau bomboane
sugeau bomboane
și sporovăiau
din balonzaidere le șiroia
cacaua.\" - unde verbul are cea mai mare pondere si formeaza nucleul semantic alaturi de substantivul determinant. Un fel de static in miscare.
Un stil sigur si care vine in forta peste cuvinte, creind imagini in sensul real spre fantastic, ma determina sa-mi las pasul aici si sa ma bucur de a fi deschis agonia in aceasta dimineata.
0