ANELE
Verificat@anele
nume de cod: anele vicii: marlboro roșu scurt, cafeaua, coca-cola, 3 în 1, ciocolata ..pe scurt dependentă de cofeina motiv pentru care sunt, nebunã, neastîmpãratã, paranoicã, irascibilã, într-un continuu du-te vino groaznic de blazat. vise; croaziera pe Nil în țara faraonilor *******************************
Sunt mai mult decat incantata sa va regasesc poeziile
in biblioteca virtuala.A trecut mult de cand am vorbit
ultima data cu dvs.Sa tot fie unsprazece,doiaprazece ani de atunci.Vroiam doar sa va spun ca nu am renuntat la poezie.Inca mai scriu desi...nu cu aceasi placere.Nu pot explica de ce.Uneori ma plictisesc,dar....scriu.
Cu respect.
Pe textul:
„12 octombrie 1976" de Ioan Es. Pop
Capul in palme isi cantari
Tot gandind cum sa ajunga
La tona de poezii
;-)
Pe textul:
„Poetul cantaragiu" de George Potyng
singurul care a avut totusi ceva de spus a fost...
Cîrjan Cristian Dragoș
decat asa comm m-ai bine...
o mica observatie lory; versul doi strofa doi se distanteaza de restul poezie prin simplitatea exprimarii.daca accepti un sfat incearca sa schimbi daca nu cuvintele, cel putin ordinea lor.
Pe textul:
„Nimfă" de Lory Cristea
macabru text iar mesajul este doar dorinta nebuna de a ucide.
motivul...?!?
PS.sper ca in urmatorul tau text nu voi citi ceva legat de profanarea mormintelor
Pe textul:
„Cosmarul tau" de ionut cernuta
are mesaj si e condimentat exact atat cat se cere.
te citesc cu aceiasi placere chiar daca tu vei continua sa faci confuzii:)
Pe textul:
„Corina și Costel" de Sorin Teodoriu
chiar daca este o poezie (scrisoare) pentru mos,autorul nu-si poate permite gafe cum ar fi spre exemplu versul doi
\" Am c-o palmă peste-un an\"
\"Spiriduși ai sute, mii,
Adunînd la jucării.\"......aici ar fi fost mult mai bine daca in loc de \"adunind\" ai fi folosit \"fabricanti\".
PS.
Imi place ultimul vers.
cele bune cu tine
Pe textul:
„Moș Crăciun" de iacob lucian
E...boala contagioasa
Dar fara material
E un vis...paranormal
Pe textul:
„(f)leacuri" de George Potyng
i-a povata de la mine
cu o rima sa-l dai gata
poate-asa castigi si fata
Pe textul:
„noroc cu carul" de dumitru cioaca-genuneanu
este o poezie minunata pentru pitici minunati.
este ciudat ca la 92de afisari nici un stelar nu ti-a instelat opera,dar cum spunea si Lucian,poate o stea undeva in colt de cer......
cele bune cu tine
Pe textul:
„Ilustrată dintr-o dimineață de vară" de Monica Mihaela Pop
si eu mai ascult uneori povestile depanate de anotimpuri dar eu tip draga Mae,tip de uimire si durere cu glas mut intr-o ureche surda.
astept pe banca ninsa ca nuntasii sa onoreze invitatia la nunta de argint.
te citesc cu drag
cele bune cu tine
Pe textul:
„sueño (1)" de stanescu elena-catalina
iti sugerez sa incerci sa recitesti cu voce tare si sa modifici acolo unde lungimea versului sau a cuvantului deformeaza strofa.
cele bune
Pe textul:
„Noapte de Crăciun" de Jaromir Novak
fara suparare
este o epigrama fara condimente si...fara mesaj, zic eu.
In plus replicile tale de la subsolul acestui text sunt...incredibile.Citeste cu glas tare aceasta ultima replica a ta si vei intelege unde bat.
= cea mai cumplita razbunare
vazand poetul Tuluc
cu ce fel de cioace-i vin
cand dau cu ciocul de vin
toarna-n mine numai suc
dumitru cioaca-genuneanu [29.Sep.05 01:26]
PS.daca gresesc sa-mi fie cu iertare
Pe textul:
„din partea unui epigramist proaspăt îndrăgostit" de dumitru cioaca-genuneanu
salcia
cu glezne ingropate
sub plansul curgator...
este un text placut
Felicitari autorului
Pe textul:
„Femeile" de Daniel Bratu
dar in strofa 3 versul patru,este ceva ce...pur si simplu nu merge.
\" Un Dumnezeu ce creaza si apoi moare\"
Din cate se stie Dumnezeu nu poate murii,tocmai pentru ca este Dumnezeu.
Am impresia ca ai folosit \"moare\" doar pentru rima.Incearca sa gasesti altceva.
cu bine
Pe textul:
„Perfekatiune" de Razvan Dragu
nu am vazut data cand a fost postat acest text,nici nu am cautat-o.
ai dreptate, mai bine mai tarziu decat niciodata
PS.cred ca te mira foarte, faptul ca am trecut peste un comentariu al cuiva fara a spune nimic ;-) as fi facut-o dar m-am gandit ca...poate daca as fi ajut un nivel de 10 /50 etc, ca sa fiu sigura ca randurile mele erau vizibile, asa insa...;-)
Oricum imi place textul ( cred ca merita o steluta, dar nu strica nici una imaginara .uite-o * )
la buna recitire
Pe textul:
„Femeile" de Daniel Bratu
iti exprimi sentimentul simplu si la modul pueril.
Incearca ceva mai puternic,fa uz de metafore dar nu abuza de ele.
PS,nu sunt critic
daca vrei ceva mai calitativ nu ai apelat la cine trebuia.
imi pare rau daca nu am satisfacut nevoia ta de cunoastere o propriilor scrieri.
La recitire
Elena
Pe textul:
„Sarut fara inima" de Razvan Dragu
daca nu interveneai la textul \"Aduna-mi mama,umbra\" probabil ar fi trecut mult timp pana as fi ajuns sa te citesc.
Foarte frumos ai relatat dorinta micutei omida care m-a impresionat in mod placut.
Povestesti frumos si nu omiti micile amanunte care uneori fac deliciul unei lecturi.
iti multumesc pentru aceasta minunata poveste
Pe textul:
„Poveste cu o omida" de Nicoleta Tase
TAC
Pe textul:
„Lacrimile trandafirilor" de Radu Lupu
ba bucur ca te-am descoperit.
versurile tale imi aduc zambetul pe buze si-l pastreaza acolo timp indelungat.
\"Cu gest închis,
o candelă târzie
Clipește-n vaier mut –
stea pentru mag.
Doar lacrima
povestea ei o știe...\"
mi-a placut toata poezia dar aceste versuri mi-au incantat sufletul cu advarat.
cele bune cu tine
Pe textul:
„Pustiu de decembrie" de Nicoleta Tase
