Sari la conținutul principal
Poezie.ro
@aneleA

ANELE

@anele

Bucuresti

nume de cod: anele vicii: marlboro roșu scurt, cafeaua, coca-cola, 3 în 1, ciocolata ..pe scurt dependentă de cofeina motiv pentru care sunt, nebunã, neastîmpãratã, paranoicã, irascibilã, într-un continuu du-te vino groaznic de blazat. vise; croaziera pe Nil în țara faraonilor *******************************

🏆 Critic de Top💬 Comentator Activ
Cronologie
ANELEA
ANELE·
am inghitit o piatra
mica si rotunda
sa pot digera
o poezie absurda

Pe textul:

Pietre si sentimente" de Cristi Mirea

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
povestea ta Geea
bine pusa in scena si asta tinand cont ca este o realitate, iar realitatea este greu de pus pe hartie iar daca vrei sa mai iasa si ...misto....
dar tu ai reusit.
Felicitari

PS. la buna recitire.

Pe textul:

Făt Misto si Ileana Parasuta" de Gabriela Marieta Secu

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
mi-a placut poezia simpla si cu mesaj la vedere.
nu mi-a placut versul doi din ultima strofa care pare lipsit de muzicalitate ca si cum acel vers a ocupat abuziv locul respectiv.
titlul m-a incurcat putin. m-am gandit intai la acel dar=cadou dar recitind textul am vazut ca ma inselasem.
cele bune

Pe textul:

Dar e tot" de Sanja Cristea Tiberian

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
nu exagerez
acest poem este minunat in plus am vazut poeme cu adevarat slabe avand 3 stele.
eu de fel sunt pretentioasa si consider ca doar textele cu adevarat bune merita sa fie instelate.
si poate ai dreptate iar 3 stele ar fi prea mult insa 2 tot merita iar daca aveam nivelul necesar nu as fi ezitat nici o clipa.
cele bune

Pe textul:

Rechinul de baltă" de Florin Rotaru

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
scuze,nu am stiut ca este ziua ta. (ma asteptam la un eseu semnat de Maria)
La Multi Ani Cristiana!
multa sanatate si fericire sa ai.
Cu Dumnezeu inainte
cu drag
Elena

Pe textul:

Despre sărutul meu" de Cristiana Popp

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
texte ai?
intr-adevar sunt instelate :-))
ma intreb daca editorii vor aplica regulamentul in acest caz.


Despre text
din pacate nu am ce reprosa acestui text
a meritat steluta primita
de fapt as putea spune ca unii autori au fost chiar zgarciti.Poezia merita pe putin 2 stelute.

Pe textul:

Aripa - spin" de Ana Melinte

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
imi spunea cineva ca era o vreme in care te citea cu sufletul la gura,cum s-ar spune.Dar nu inteleg motivul
sa-mi fie cu iertare.
spre exemplu, acet text este o adevarata aberatie de la cap la coada.
Inca din primul vers m-am gandit la \"alice in tara minunilor\" datorita lumii de pica dar caruta trasa de un cal rau de viata (sau vita?) buna, m-a blocat.Apoi vorbesti de moarte demoni si o perna cu tantari si o clipa m-am gandit la zestrea ( nu mai stiu exact cine interpreta aceasta mel poate Irina Loghin) fetei lui verde imparat.Apoi m-am lovit de paris televiziune si un picasso pictand pasari de ghiata pe buzule cui?
scuze dar chiar nu vad legatura dintre titlu si fiecare strofa in parte.
PS.poate crezi ca am ceva personal cu tine dar nu este asa.Pur si simplu am pretentii si asta pt ca stiu sigur ca poti mai mult.
cele bune

Pe textul:

picasso râde" de silvia caloianu

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
adevarat ce spui tu Maria.
doar melodia o retinem si asta pentru ca fiecare dintre noi avem probleme, necazuri...
poate mai mari si mai dureroase decat a celor ce intind mana la colt de strada.
Diferenta este ca noi nu ne strigam durerea pe strazi,poate din mandrie,rusine...
Doar in momentele cu adevarat disperate,omul care poate potoli foamea in orice moment,intinde mana.Un astfel de moment ar fi o boala ingrozitoare se poate trata doar in afara tarii.In fata mortii,a durerii toti intindem mana,diferenta sta in faptul ca nu o facem la colt de strada ci prin intermediul televiziunii.
Spre sfarsit spui \"toti suntem egali\"
cand eram copil chiar credeam asta,acum insa...
de ce se spune ca omul,dupa deces,poate ajunge in iad daca el este facut dupa chipul si asemanarea Domnului?

la recitire

Pe textul:

Blazare" de Smarandache Maria

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
La Multi Ani Vladimir!
O viata frumoasa si multa, multa sanatate.
Sa fi iubit.

Pe textul:

Vladimir Albu [Negru] - magicianul cuvintelor" de Maria Prochipiuc

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
cineva spunea ca, citez : \"nebunii deschid drumul pe care vor umbla inteleptii\"
adica, nebunii pun intrebari la care doar inteleptii vor putea sa raspunda.
nu mi-o lua in nume de rau
pentru o clipa am avut impresia ca nu ai inteles commul meu.
daca acel albun,din povestea de mai sus,insusi impresarul l-ar fi cumparat renuntand la paine.
numai bine
cu drag Elena

Pe textul:

Mic tratat despre umori" de Cristiana Popp

Recomandat
0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
de acord cu Iris,
ideea de avalansa este intradevar geniala dar poezia trebuie lucrata pentru a o putea numi poezie.
incearca sa citesti cu voce tare si modifica in special ultimele versuri din fiecare strofa pt muzicalitate. poti lucra putin si la rine

Pe textul:

Avalansa" de Gabriela Hîrlea

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
textele tale sunt departe de poezie si orice are legatura cu ea
poezia cu forma fixa, cum se vrea cea de fata, este grea, mult mai grea decat versul alb insa nici acesta nu este tocmai floare la ureche
nu sunt critic si nici nu pun mare valoare pe textele mele dar iti sugerez k in cazul in care nu poti mentine un ritm si o muzicalitate placuta poeziei cu rima sa treci la cea cu vers alb.
te mai citesc

Pe textul:

Reintoarcere" de Mandra Ana-Maria

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Lacrima cerului
loveste obrazul
pamantului

PS. daca nu este tocmai reusita replica,scuze

Pe textul:

stropi" de Lucian Preda

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
buna Maria
am ajuns in pahina ta de la link-ul lasat de tine la comunitatile lui Paul.
Imi place poezia aceasta si cred ca pe muzica ar suna bine.
Succes

Pe textul:

nedeslusite" de nastia muresan

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Cristiana
ai inteles total gresit sarutul femeii din textul meu.
Stii,acea femeie nu era nici pe departe femeia perfecta cum nu era nici sarutul.
Era o femeie era cocheta, eleganta, ingrijita (aproape orice femeie poate fi frumoasa daca isi scoate in evidenta ce are ea mai bun) brate albe (putine femei au astfel de brate de la natura) pot fi obtinute cu o vizita la cosmetician.(lucrez in cosmetica) sarutul ei nu era unul perfect ci menit sa subjugheze barbatul vrajit de eleganta si frumusetea artificiala (in plus, rareori intalnesti femei naturale,majoritatea isi ascund imperfectiunile sub farduri iar odata aceste mici neajunsuri nemaifiind vizibile o femeie poate fi frumoasa,sper ca esti de acord cu mine din acest punct de vedere (bineinteles nu chiar orice femeie ci doar acelea care au totusi o silueta subtire si un ten curat)
A,sa nu uit. Acel sarut putea fi perfect doar in cazul in care ei se iubeau, ceea ce era exclus.
citez:
\"il trase de maneca...\"
nu crezi ca seamana mai degraba cu sarutul unei...vampe?

PS.voi reveni daca vei avea nelamuriri.
cele bune.

Pe textul:

Despre sărutul meu" de Cristiana Popp

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
orice poveste este frumoasa dar o poezie inseamna mai mult decat cuvinte,sentimente si rima.
textul este naiv
pun pariu ca a fost scris lejer,cu usurinta si nu ti-a creeat probleme.
incearca sa lucrezi rima, dar mai ales \"muzica\' versurilor.
a scrie poezie fixa nu este chiar floare la ureche.

sfat: citeste un text / doua semnate Adrian Munteanu sau Paul Nicolae Constantin si vei vedea diferenta.

cele bune

Pe textul:

Poveste" de ungureanu georgiana

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·

frumoasa poezie ai tu aici.
Curge lin si placut.
Splenfoarea florii de mina inflorita sub talpile pantifilor...
superb

Pe textul:

Eu sunt ocnașul" de Silvia Miler

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
nu esti singura care gandeste \"murdar\" vezi Laurentiu si...yo ;-)

Raspuns posibil ; aviatorul ?

Pe textul:

ghicitoare" de dumitru cioaca-genuneanu

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
imi pare rau ca spun asta,dar...este un text nu slab ci...aiurea.
ce vor sa transmita primele 2 versuri,pt ca eu nu am inteles?

PS.te astept cu un text fabulos si...nu fi suparici.

Pe textul:

pe mine nu mă plagiază nimeni?" de dumitru cioaca-genuneanu

0 suflu
Context
ANELEA
ANELE·
Genu
mi-ar fi placut sa-ti raspund cu o epigrama dar...
voi fi sincera cu tine spunandu-ti in fata ceea ce am de spus chiar si cu riscul de a te supara.

epigramele tale nu mai sunt ce erau odata si nu-mi pot explica din ce motiv.
tind sa cred ca te opresti mult prea des asupra unei singure idei si anume cea a cuplului.cred ca mai toate epigramele tale din ultimul timp au la baza relatia de cuplu..si mai cred ca tu ai epuizat ideile bune legate de acest subiect.
daca accepti un sfat...
incearca sa abordezi si alte teme chiar daca au fost abordate de altii.
Sursa ta de inspiratie (spre alte idei) este proaspata si sunt convinsa ca nu ai nevoie decat de START pentru ca restul va veni de la sine.

iti urez succes

Pe textul:

parcă e un făcut!" de dumitru cioaca-genuneanu

0 suflu
Context