ANELE
Verificat@anele
nume de cod: anele vicii: marlboro roșu scurt, cafeaua, coca-cola, 3 în 1, ciocolata ..pe scurt dependentă de cofeina motiv pentru care sunt, nebunã, neastîmpãratã, paranoicã, irascibilã, într-un continuu du-te vino groaznic de blazat. vise; croaziera pe Nil în țara faraonilor *******************************
Imi place poezia (cred ca este prima data cand eu si E.Suman cadem de acord)
Nu as fi intervenit, dar...
\"toti au plans la fel de frumos\"
batranii spun ca era o vreme in care se tocmeau bocitoare.Azi nu mai e \"la moda\" dar...
\"-saracu Vasile,mai bine ca s-a dus,Leana nici macar sa planga nu stie\"
\"-dar vad ca plange,zic io\"
\"-pai asa!trebuie sa-l planga cu voce maica ca sa stie lumea ce om bun a fost si cate a facut la viata lui. Uitate la ea,si-a bagat nasu in batista si trage pe nas.Eee,daca il plangeam si io pe taica la fel...da tineretul in ziua de azi,abia asteptati sa scapati de noi,nici sa plangeti frumos nu stiti....etc\"
Stiu ca suna aiurea expresia \"a plange frumos\"si inca la inmormantare,dar asta chiar se intampla.Azi bocitoarele fac parte din familie.In plus,nu-mi amintesc inmormantare unde preotul sa nu se tocmeasca,unde sa nu se glumeasca,in speciala despre trairile decedatului,bineinteles,aceste glume se petrec in general dupa miezul noptii.
Exceptie de la regula fac inmormantarile copiilor,ele sunt cu adevarat dureroase.
PS.felicitari pentru steluta,acest poem o merita.
Pe textul:
„despre moarte" de ovidiu nacu
Toamna vietii este grea,dar sta in puterea noastra sa o facem placuta sau cel putin acceptabila.
Cu drag
Elena
Pe textul:
„de toamna" de stanescu elena-catalina
mie nu-mi acest text
poate unde nu am descoperit legatura dintre poezie si titlu.
numai bine
Pe textul:
„Stigmat" de Lavinia Micula
versurile tale seamana cu fraze obisnuite si nu nimic in comun cu poezia.
Incearca ceva mai puternic.
numai bine
Pe textul:
„Fara cuvinte" de Cristi Mirea
foarte reusit acest catren
imi pare rau ca nu am dispozitia necesara pentru o replica in patru versuri
poate maine...:-)
numai bine
Pe textul:
„Teste" de Sorinel Popa
consider ca ai multe de spus,iar modul in care asterni pe hartie,aceste ganduri,este minunat
si intre noi fie vorba,uneori,asa cum se intampla in acest moment,regret ca nu am nivelul necesar pentru a putea recompensa aceste minunate versuri.
acest sentiment de ciuda,ma incearca rareori,adica numai atunci cand se intampla sa citesc un text bun care a fost ignorat,bineinteles,fara intentie.
la buna recitire
Pe textul:
„Suflet mort" de George Olah
imi pare rau daca interventia mea asupra acestui text seamana a critica.
nu asta am vrut.
ai dreptate cand spui ca poezia trebuie fie libera
atunci cand scrii poezie si nu numai,sufletul autorului impartaseste starea de bucurie sau durere prin mesajul transmis cititorului.
o poezie trista,contine (si asta nu depinde intotdeauna de autor) o farama de speranta.
o poezie de dragoste contine de altfel (si nici de aceasta data nu depinde in totalitate de autor) o doza mai mare sau mai mica de ironie.
din punctul meu de vedere,o poezie trebuie sa contina un mesaj sau mai multe dar bine conturate.
nu poti lasa cititorul \"in aer\".
este adevarat ca azi se poarta poezia plina de mister,poezia care pune nu numai inteligenta cititorului la incercare ci si nervi lui.
dar asta este alta poveste.
PS.nu am incercat sa-ti critic poezia (nu sunt critic,ci doar un autor amator ca si tine)
am vrut doar sa-mi exprim punctul de vedere ca cititor.
Poezia trebuie sa acapareze atat atentia cat si sufletul cititorului,nu crezi?
numai bine
Pe textul:
„Citeva versuri" de barbu mihai
versurile curg placut iar rima nu este fortata.
am remarcat penultimul vers
\" in Inalt te coboara, in Inalt mi te creste \"
PS.daca imi permiti o mica sugestie
ai putea ca in loc de \" in Inalt mi te creste \" sa spui \" spre Inalt...\"
la recitire
Pe textul:
„poem adevărat" de Adi Cristi
am rasfoit cateva din textele tale.
am gasit in aceasta pagina ceva ce mi-a placut si nu am putut trece fara sa las un semn.
numai bine
Pe textul:
„femeia lumanare" de Alexandru Despina
versurile tale sunt naive iar mesajul ambiguu
te exprimi prea simplu.
sa-ti explic:
in prima strofa modul de exprimare este extrem de simplu si la indemana oricui.
a doua strofa prezinta aceiasi naivitate,cu exceptia,poate,versului 2 care daca am elimina cuvantul \" insa\" ar suna bine.
ultima strofa este un pic mai buna dar nu iese prea mult din tipar.
incearca sa adaugi un strop de \"rautate\" versului,amesteca cuvintele pana scoti \"note muzicale\" atat cat sa gadile urechea .
la buna recitire
Pe textul:
„Citeva versuri" de barbu mihai
nu am mai ras de mult cu atata pofta.
bine a zis cine a zis cele enumerate de tine.
:-))
la buna recitire.
Pe textul:
„De ce este scump un divort ? Pentru ca face !" de Iulian Sgarcitu
Victor Turburea
Pe textul:
„Victor Turburea - poetul îngerilor" de Maria Prochipiuc
la inceput a fost cuvintul dar inainte de el pamintul, cerul omul si multe multe altele.
PS. foloseau un bumerang, nu-i asa ?
;-)
Pe textul:
„la inceput a fost piatra" de Cristian Oravitan
poezie.ro este un drog care nu are antidot
te citesc de ceva timp si imi plac textele tale in ciuda faptului ca cele mai multe sunt acide.
la buna recitire
Pe textul:
„Dependenta de POEZIE.RO" de George Brasoveanu
Maria
esti minunata
iti faci timp pt toti,iar cum un astfel de eseu nu este tocmai usor de intocmit......felicitari si multumiri.
Pe textul:
„Andreea Drăguleasa [Enigma] - forța strigătului albastru" de Maria Prochipiuc
Pe textul:
„pe mine nu mă plagiază nimeni?" de dumitru cioaca-genuneanu
La Multi Ani
Adrian
Pe textul:
„S o n e t 1 5 6" de Adrian Munteanu
Iti multumesc si iti doresc tot binele din lume.
La Multi Ani draga Miha
Pe textul:
„Proiecții pe sticlă" de Mihaela Maxim
