Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

crematoriu cu vedere la mare

1 min lectură·
Mediu
emulai dezechilibre pe granița valurilor
femeie nocturnă în așteptarea refluxului
pășind discret pe linia vieții -
urna de bronz îți ruina fragila simetrie
din cenușa caldă a trupului meu
simulai trecerea nopții pe nisip
mă plămădeai clepsidră -
efemeră arhitectură de scrum
scursă din căuș în căuș
difuză piramidă calcinată
să mă construiești castel cu vedere la mare
cuibușor de nebunii pentru fantasme
în care așteptăm împreună răsăritul
și eterna reîntoarcere a valurilor
mușcându-mi acum din fortificații
acum din creneluri
acum din dormitor regal
eventual
vor inunda sala tronului
cu lacrimi
gustând a mare
074.443
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
94
Citire
1 min
Versuri
21
Actualizat

Cum sa citezi

alex bâcu. “crematoriu cu vedere la mare.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/alex-bacu/poezie/29204/crematoriu-cu-vedere-la-mare

Comentarii (7)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@romeo-rostasRRRomeo Rostas
Foarte delicata, domnu\' degeaba. Nu ma asteptam la una ca asta. Si imi placu, foarte! Deh, nostalgia marii. Si imi mai placu pentru ca am regasit unele imagini pe care si eu l-am mai folosit, adica ma bantuiau si pe mine, sa nu intelegi gresit. Da\' de ce crematoriu?
0
Distincție acordată
NSNicoleta Stefanescu
Poezia e frumoasa. Singurul lucru ce mi-a zgariat timpanul a fost acel \"cuibusor de nebunii\", probabil din gauza indelungatei lui folosiri si demonetizarii inerente.
Sugestie (doar un gand):culcus.
Crematoriul tau m-a trimis cu gandul in doua directii diferite:
1) iubiri pirdute
2) catharsis prin iubire.
Poate nici una din ele nu a fost in gandul tau, dar asa am vazut.
0
@mariana-pancuMPMariana Pancu
Hmmmmmm. m-ai pus pe ganduri...nu esti asa cum lasi sa se vada!Castelul tau crematoriu o demonstreaza cu prisosinta domnule ...degeaba!
0
@tudor-negoescuTNTudor Negoescu
Versuri grele , dense, chiar cind vrei sa pari ludic, domnu` degeaba...
0
ABalex bâcu
lucrarea mea de licenta se numeste fotografia si criza mortii. inevitabil ma confrunt cu lecturi aprofundate asupra ritualurilor cosmetizand marele SiAsaMaiDeparte.

initial poezeaua asta s-a vrut sa fie un proiect pentru un scurt metraj - ea vine la marul marii la crapatul zorilor cu o urna funerara in brate; construieste un castel din cenusa lui; asteapta fluxul sa redea cenusa marii; apoi inainteaza goala in apa spre rasarit - fade to black

cam cheesy, dar consumatorul este rege. ubu rege.

nic - sa nu crezi ca nu apreciez sugestia ta, insa momentan nu am gasit nimic potrivit pentru substitutie.
0
@liviu-nanuLNLiviu Nanu
Si voiam să-ți dau o stelută...dar cînd ai început să-ți explici poezeaua, m-am răzgîndit. Io nu suport cenușa, am avut ocazia nefericită să ard o rudă la crematoriu...ș.a.m.d.
0
ABalex bâcu
ignorand cinismul si prozaicitatea explicatiei mele, acest proiect se va concretiza eventual intr-un scurt-metraj. simbolismul ritualului imi este suficient pentru a il alege ca o potentiala alternativa arhaicei inhumari.
imi pare rau ca ti-am declansat nedorite aduceri aminte
0