Dorul meu se dizolvã
în cerneala privirii tale.
Nici nu bãnuieşti
cã în vene
nu mai e sângele tãu,
ci eu cu inepuizabilul meu dor!
Şi,
oricât mã topesc,
rãmâne mereu
din aripile mele
o panã
Drumul îngerilor
trecea prin palma ta!
Demult,
(eram copil!)
în palma catifelatã,
drumul îngeresc era atât de clar,
atât de dulce-aromitor!
Câte popasuri n-am fãcut
în palma ta cu îngeri
Unde se duc frunzele care cad, mamã?
Le cuprinde dorul de casã şi pleacã?
Dar unde e casa frunzelor?
În care cer?
Dacã şi mie
mi se va face dor de casã,
sã nu te înnorezi vreodatã,
mamă!
Pe harta dezmãrginitã a lumii,
Prea mulţi pixeli morţi!
Sã fie oare prefigurarea sterilitãţii ce vine?
Nu cãuta la mine cu un aer de condescendenţã!
Sã ştii cã încã mai exist,
Dar nu prin mine
Aş vrea, tristeţe, sã te-arunc departe,
Sã zbori ca o sãgeatã-n zãri,
Sã te îneci în mãrile uitãrii,
Sã fii epavã şi sã mori!
De ce tot dai târcoale-adulmecând
Cu rãsuflarea ta de
Zori de ziuã, zori de dor,
Ale soarelui Vestale
Trupu-şi scaldã-ncetişor
În parfumul de bujor
Şi se-mbracã în petale.
Zorile ridicã-n cer
A nopţii neagrã cortinã,
Stelele adorm şi
Mi-am uitat o moarte
În umbra unui cuvânt vineţiu al tãu.
Nu, nu e nevoie sã mi-o înapoiezi!
Poţi s-o eliberezi!
Nu-mi place culoarea...
Mi-am gãsit o viaţã în lumina verde
A ochilor tãi!
Nu e nevoie
Sãrutul tãu cambrat
pe trup
îmi vine ca un rãsãrit,
pe care am sã-l port
neîncetat.
Voi fi mereu copacul
ce creşte din ruine,
aureolat
de-al tãu sãrut
stelar
şi desprimãvãrat.
Tãcerile atârnã pe umerii noştri.
Toate în jur îşi schimbã starea de agregare:
Aerul devine fluid,
apoi din ce în ce mai compact.
Drumurile se evaporã şi o iau în sus, spre nori.
Cuvintele
Viscolul a scuturat iarna
ca pe un nuc bătrân
și-a risipit-o printre semințele
gândurilor mele.
Odată cu ea,
căzut-au și visele unor păsări
uitate pe ramuri, răzlețe și flămânde.
Acum privesc pe
Un înger teribil
a trecut pe neaşteptate
şi mi-a tulburat,
cu vârful aripilor,
noaptea polarã.
Toate aurorele plutesc,
letargice,
în mâlul readus la suprafaţã.
Cine eşti, tu,
furule ce-mi
Am rãmas captivã în albastrul tãu tãios
şi m-am rãtãcit, oh, m-am rãtãcit
in gerurile din sufletul tãu!
Insulele de nori
ce capitoneazã pereţii inimii tale
deseneazã arabescuri bizare,
umbre
„Îţi aminteşti?
Eu veneam dintr-o primãvarã,
tu veneai din altã primãvarã.
Eu veneam dinspre o fereastrã,
tu veneai dinspre o luminã tânãrã, crudã ca un mugur de plop.
Deschisesem fereastra, iar
Timpul,
oh, timpul
a făcut implozie
ca o păstaie
și toate secundele tale s-au făcut ghem,
strâns, din ce în ce mai strîns,
până când tot sângele lor s-a scurs în țărână.
De atunci,
tot stau
Plâng pãsãrile lumii.
Nu mai au loc pe Pãmânt!
În locul lor, pe garduri,
printre crengi,
pe sârmele de telegraf,
în orice colţ al lumii,
stau gânduri, gânduri,
pâlcuri de gânduri
sau gânduri
Am parafrazat luna,
şi-n mijlocul
deşerticelor mele cuvinte
un ochi de apã a crescut
pentru toate pãsãrile însetate.
Am parafrazat vântul
şi-o rugãciune s-a înãlţat
pentru toate aripile
încã
Îmi umblai prin suflet
cu tropãituri
şi credeam cã sunt gândurile mele, mari jivine bolnave.
Le renegam adesea,
le exilam cu furie,
crezând cã-mi întineazã falsul renume.
Îmi urlai în sânge cu
Dorul meu se dizolvã
în cerneala privirii tale.
Nici nu bãnuieşti
cã în vene
nu mai e sângele tãu,
ci eu cu dorul meu,
inepuizabilul meu dor!
Şi,
oricât mã topesc,
rãmâne mereu
din aripile mele
o
Când pleoapa roşiaticã a dimineţii
se-ntredeschide
şi-ncet, încet, îşi dezgoleşte pupila arzãtoare,
în mine se-nnopteazã.
Se-aprinde un noian de stele,
dar cad şi cad
în hãuri,
lãsându-mi
Obişnuiam, nu ştiu de când, sã strig,
Cu aprig dor, cu-adâncã patimã, cu frig,
Fãrã de ţintã, cu-ncordare, fãrã glas,
În fiecare dimineaţã, în fiecare ceas.
Un ultrasunet, o enormã
Pe oasele mele rãzvrãtite de-atâta cenuşiu,
creşte o pãdure ca o cetate.
Teamã nu-mi mai e
nici de împãtimire, nici de necunoscut,
nici de ochi hulpavi ce mã pândesc din umbrã,
nici de scrumul
Pe efemere trepte de nori te-nalţi tu, lunã,
În scoica gândului sã-ţi dormi eternitatea,
În timp ce, în hamac de stele, leneş sunã
Din trâmbiţa de-aramã Miazãnoaptea.
O pulbere albastrã de vise
Nu arunca cu liniştea mea de pãmânt!
Nuuu!
E mãnuşa de catifea diafanã
cu care mângâi uşor faţa
încreţitã a timpului.
Mã înduioşeazã resemnarea lui.
Mi se pare uneori
Cã a intrat în
Cu ce mai pot sã umplu golul
Dintre secunda mea şi secunda ta?
Dintre tãcerea mea şi tãcerea ta?
Am decupat din inima mea
Cuvinte, nenumãrate,
Le-am presãrat cu pulbere de stele,
Dar toate s-au