Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezieepigram

Aventură la pescuit

1 min lectură·
Mediu
Pe baltă-am tras, setos, o dușcă
Și-am prins un "somn" -destul de gras-
Vreo patru "fâțe" și-o "babușcă"
(Degeaba, dacă nu-i "caras"...).
064.214
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
22
Citire
1 min
Versuri
4
Actualizat

Cum sa citezi

Ruse Ion. “Aventură la pescuit.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/ruse-ion/poezie/14106530/aventura-la-pescuit

Comentarii (6)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

o epigramă reușită și neremarcată. Nu dau steluță pentru că nu sînt abilitat pe epigrame. Dar sper să aflăm părerea epigramiștilor. Mie mi se pare excelentă.
0
Distincție acordată
@teodor-dumeTDTeodor Dume
o scriitură aparte care se afirmă ca și gen literar (epigramă) prin "hazul de necaz" și dorința de a ridica atributele existențiale ale genului la rang de "băștinaș", pentru că epigrama dăinuie încă din evul mediu.
dorința de a petrece a românului și de a pecetlui ironia și autoironia cu vorbe care spun totul înnobilează genul.
deci un text cu formă care crează umor și bineînțeles efecte.
și pentru că mi-a plăcut
efectul meu, de data aceasta, este o luminiță
0
@ruse-ionRIRuse Ion
Onorat de vizită și aprecieri!
0
@ruse-ionRIRuse Ion
Comentaruil și steluța dumneavoastră îmi dau un imbold, să creez și să public epigrame din ce în ce mai bune! Mulțumesc!
0
Pentru început precizez faptul că rândurile următoare nu sunt, nicidecum, o replică la comentariile distinșilor domni Mureșan și Dume, pe care îi respect foarte mult pentru activitatea pe care o desfășoară pe „Agonia”. Nu contest, deci, steluța acordată de domnul Dume și nici intenția „de înstelare” (nematerializată) declarată de domnul Mureșan. De fapt, după cum se menționează și în regulamentul de funcționare a acestui site, acordarea de stele reprezintă un gest subiectiv și nu mai comentez acest aspect. Și apoi, eu chiar mă bucur când văd poeți care citesc cu plăcere epigrame.
Dar... mie nu mi-a plăcut catrenul de mai sus. Mai mult, îl consider chiar nepublicabil!
În primul rând nu mi-a plăcut cuvântul de final, „caras” care, folosit cu aluzii sexuale, mi se pare vulgar și golănesc.
Apoi, omonimia „somn” (poanta cu pescarul care a prins un somn) este super, super „bătătorită”, „veche, antică și de demult”.
Cuvântul „babușcă” vrea să însemne, în înșiruirile din catren, un pește, sau o bătrânică dar, în contextul trimiterilor spre sexualitate, el nu este inspirat (ce bărbat normal este atras de o bătrânică?)
Ar mai fi (problemă mai puțin importantă) primul vers, în care se spune că pescarul a tras „vârtos” o dușcă. Potrivit DEX, dușca este o înghițitură. Păi, se știe că a trage „vârtos” la măsea înseamnă a bea serios, cu temeinicie. Cineva care bea „ca lumea” nu se încurcă doar cu „o dușcă”.
Oricum, problema principală este că hazul de necaz din mesajul „aș vrea, am cu cine dar n-am cu ce” se poate realiza și altfel, mai elegant, cu finețe și subtilitate. Bineînțeles, este vorba de gust.
Numai bine!
Cornel Rodean



0
@ruse-ionRIRuse Ion
Bucuros că ne reântâlnim pe site! Ai dreptate cu subiectivismul! Despre partea cu tenta sexuală, nu cred că e chiar așa de deranjantă! Am întâlnit(și sunt sigur că și tu), texte mult mai explicite. (încă trăiește spirutul lui "Tataia"!Dumnealui era deranjat de aluziile sexuale.) Cu trasul "vârtos" ai dreptate, de aceea voi modifica, înlocuindu-l cu "setos".
0